Çözüldü Intel i5 6600K Overclock Performansa Etkisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Machero

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben işlemcime overclock yapmayı düşünüyorum. Faydasını ne kadar görürüm? İyi günler.

Overclock sabit bir şey değildir. %1 hız artışı da overclock, %30 hız artışı da. Ne kadar yapabileceğiniz işlemcinize, anakartınıza ve soğutma sisteminize bağlı. İşlemci tamam, ancak anakart ve soğutucu modelini belirtmemişsiniz. Stok soğutucu ayarında güçsüz bir soğutma sistemi ile overclock yapılmamalı. Yapılırsa sıcaklıklar istenmeyen seviyelere çıkar. Sistem stabil çalışmayabilir, hatta yüksek sıcaklıklarda zarar görebilir.

• Anakart: MSI Z170A PC Mate DDR4 2400 MHz
  • Soğutucu: Thermaltake Water 3.0 Sıvı Soğutucu
  • Ekran kartı: GTX 1060 6 GB
  • RAM: 8x2 16 GB 2666 MHz Kingston

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız OC Genie 4 destekli. Yani tek tıklama ile işlemciye overclock yapma imkanınız var. Normalde 3.50 GHz hızında çalışıyor işlemci, muhtemelen 4.00-4.10 civarına çıkacaktır. Hazır overclock bu şekilde yapabilirsiniz ve soğutucunuz yeterli bunun için. Ek olarak, bu GHz farkının ekstrem farkı olmayacaktır, genel olarak biraz daha işlem gücü artacak sistemin.

Teşekkür ederim. Siz tavsiye eder miydiniz peki overclock gereksiz mi yani?

Yani sıvı soğutmanız var, OC ile kullanabilirsiniz tabii ki. Kullanılmayacaksa ona para vermenin manası yok. :) Düşük kapasiteli soğutucunuz olsaydı gerek yok yapmanıza derdim. Yine de OC yapmanız şart değil. Size kalmış bir seçim. OC ile sıcaklıklar fazla yükseliyor diyorsanız kapatırsınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı