Intel i5-9400F aşırı ısınma sorunu

antigone13

Decapat
Merhaba, 3 hafta önce eski işlemcimi değiştirmek için yeni anakart ve işlemci satın aldım. Aldığım anakart ASUS B360M TUF, aldığım işlemci ise Intel i5-9400F. Eski işlemcim olan Intel G4600 ile boştayken 30 derece civarında görüyorken stress testte en fazla 70 civarı görüyordum. Yeni anakart ve işlemciyi taktıktan sonra boşta 40-45 arası stress testte ve oyunlarda 70-90 arası oynuyor. Fakat bu ısınma hangi oyunu oynadığıma göre değişiyor örneğin AC Odyssey'de 90 dereceye kadar ulaşabiliyorken daha basit oyunlarda 75 derecede seyrediyor. Kullandığım iki işlemcide birlikte gelen stok fanı kullanıyorum. Uyguladığım termal macun da aynı. Kasadaki fanları değiştirmedim fakat bu muazzam ısı artışının arkasındaki sebebi göremiyorum. Ayrıca eski işlemciyi kullanırkenki kasa fanları şu ankine göre çok daha sessiz ve yavaş idi. Isı arttıkça kasa fanları uçak motoru gibi ses çıkarmaya başlıyor doğal olarak. Acaba neyi yanlış yaptım veya neyi atlıyorum, bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci fanını doğru oturduğuna emin olun. Bazen tam oturmayan soğutucular yüksek ısılara neden olabiliyor. Soğutucuyu sökün, termal macunu temizleyip tekrar sürün. Ardından soğutucuyu takıp test yapın.

İşlemci fanını doğru oturduğuna emin olun. Bazen tam oturmayan soğutucular yüksek ısılara neden olabiliyor. Soğutucuyu sökün, termal macunu temizleyip tekrar sürün. Ardından soğutucuyu takıp test yapın.
Yanıtınız için teşekkür ederim, dediğinizi az önce gerçekleştirdim fakat aldığım sonuçlar kısmen aynı. Boştayken aldığım ısı 36 dereceye kadar düşüş yaşadı fakat stress testte ve oyunlarda hala 85-90 arasına ulaşıyor. Acaba stok fan yetersiz mi kalıyor?

Stok fanlar ucu ucuna yetecek kadar ayarlanıyor zaten. Bundan dolayı olabilir ama 90 dereceleri görmemesi gerekiyordu yine de. Farklı fanlarla test yapma imkanınız varsa yapın, ısı değerleri değişmezse servise yollamayı deneyebilirsiniz.
Termal macunu yenileyip G4600'dan kalan az tozlu stok fanı taktım. 2 dakika boyunca stress testte bıraktım ve sonuç şu şekilde oldu:
380746

Sıfır bir Intel stok fanda da 90-92 dereceye ulaşıyordu 2 dakikalık bir stress testte. Sanırım fanlarla alakası yok, Intel'e nasıl ulaşabilirim ki bu problem hakkında? İade veya değişim isteyeceğim.

@@antigone13
Öncelikle stres testi değil oyun testlerinizi paylaşmanız lazım. Firmalar bunu garanti kapsamında saymayabilir hatta ürünü garanti dışı bırakabilirler. Satın aldığınız yerle iletişime geçmeniz gerek.

2-3 saat PUBG veya Six-siege gibi güçlü, sistemi sömüren oyunlar oynayın bakın derecelere. Ürün de sorun ola bilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı