Intel i7 3770 Sıvı Soğutma Dahil Isınma Sorunu

Exanimu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, malum yaz ayları başladığından bu yana işlemcimi bir türlü soğutamıyorum. Yaklaşık 3 senedir Intel i7 3770 işlemcisini kullanıyorum. Ortalama 5-6 ayda bir termal macun ve kasa temizliği yapıyorum. Son 1-2 haftadır işlemcim normalden daha fazla ısınmaya başladı. Bunun üzerine zaten uzun zamandır almayı düşündüğüm Zalman Z3 plus kasasını aldım. Toplamda iki üst ve iki önde olmak üzere 4 fan çalışıyor, böylece hava akımı sorununu çözdüğümü düşündüm. İşlemci soğutucumu tekrar montaj yaptım ama hala aynı sorunla karşılaşıyorum. Sistem boşta 50 derece, yükte ise (yükte dediğime bakmayın GTA 5 oynarken ortalama %30-%60 arasında çalışıyor) 90 dereceyi buluyordu. Bunun üzerine Seidon 120V Ver2 satın aldım ve Push/Pull yani 2 tane fan ile kullanıyorum. Biri 2600 RPM diğeri 2400 RPM. Şu anda boşta sıcaklık 40-45 derece arasında değişiyor. Zaman zaman 50 derece oluyor. AIDA64 sistem kararlılık testini açtığımda bir anda 10 saniye içinde CPU sıcaklığı 45 dereceden 70 dereceye kadar çıkıyor. Soğutucu montajında bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama markasız dandik bir termal macun kullanıyorum. Kaliteli bir termal macun alıp kullansam sizce sorunumu çözer mi? Stok saat hızında çalışan işlemcimin bu kadar çok ve hızlı ısınması doğal mı?

Sıcaklıklar hakkında birkaç resim de paylaşayım:

aidabos.jpg

aidayukte.jpg

bos.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Macunun çok etkisi var. Isı aktarımında başarısız bir ürün kullanıyorsanız bu sorunu yaşamanız normal. Kaliteli macun alıp uygulayın, aynı sorunu yaşarsanız bizi bilgilendirirsiniz.

Noctua NT-H1 Termal macununu satın alıp uyguladım, boşta core 0 : 40derece core 1,2,3 ise 30-35derece yükte 10dk testte core 0 : 65derece core 1,2,3 ise 55-60 derece arası değişiyor.

Kaliteli bir termal macun almanızda fayda var. Sıvı soğutma da gereksiz olmuş. Keşke konu açsaydınız bunu almadan önce.
Sıvı soğutma gereksiz olmuş derken? zalman zm-stg2 ile birlikte Scythe Mugen 2 rev b kullanıyordum zaten yeterli performansı alamadığım için aio sıvı soğutmaya geçtim zm-stg2 bittiği için markasız bir termal macun kullanmıştım noctua nt-h1 ve seidon 120v rev 2 ile birlikte şuan derecelerden çok memnunum önceki yorumda verdiğim sıcaklık değerlerini push/pull fan yaparak ortalama 3-5 derece daha azalttım. Sonuç olarak sorunumu yeni termal macun alarak çözdüm konu kapatılabilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı