Yapay zeka pilotluk mesleğini bitirebilir mi?

Günümüzdeki uçaklara entegre edemeyip bunun için yeni uçaklar çıkartırlarsa günümüzdeki uçakları çöpe mi atacaklar?

Bu yüzden insanı robotlar yapıyoruz. İnsanın kullandığı her şeyi kullanbilsin diye. Hatta insandan iyi kullansın diye.
Böyle öğrenmek için soru sor, canımı ye.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Keyiften böyle kollu bacaklı robot yapmıyor böyleleri, Yoksa şehir içinde tekerli bir robot daha hızlı hareket eder, ya da dağlarda örümcek tipi 6 - 8bacaklı robotlar.

İnsanların bir kısmının şu an da bile uçağa binmekte tereddüt ederken kendi kendine uçan uçağı alışmalarını da hesaba katman lazım.

İnsanlar çok hızlı değişir, bundan 10 önce adamakıllı kamera yoktu, şimdi OnlyFans var.

Bu yüzden insanı robotlar yapıyoruz. İnsanın kullandığı her şeyi kullanbilsin diye. Hatta insandan iyi kullansın diye.
Daha önceki yazılarımı dikkatli okursan ne demek istediğimi anlayabilirsin. Ben asla uçaklar kendi başına uçamaz demiyorum. Sence robot bir pilotun çıkması kaç sene sürebilir?? Yapay zekada işler bu kadar büyürse seninde mesleğin dahil olmak üzere neredeyse insanın yaptığı bütün meslekleri yok edebilir.
İnsanlar çok hızlı değişir, bundan 10 önce adam akıllı kamera yoktu, şimdi onlyfans var.
Gerçekten ne kadar bağlantılı konular öyle değil mi?

Sence robot bir pilotun çıkması kaç sene sürebilir??
makimum 5 yıl.
Yapay zeka işler bu kadar büyürse seninde mesleğin dahil olmak üzere bütün meslekleri yok edebilir.
Benim işimi kolay kolay bir yapay zeka alamaz, bölümümün güzelliklerinden. Ama alsa bile o vakte emekliliğimi ilan edecek kadar yatırım ve gelirim olacak, sen orasını dert etme. Kendi geleceğini düşün.

Gerçekten ne kadar bağlantılı konular öyle değil mi?
Bence milyonlarca insanın sırf kamera ve internete erişimleri olduğu için bedenlerini bu kadar rahat satabilecek seviyeye gelmesi robotlardan daha büyük bir değişim ama sen bilirsin :D

Şöyle bak o zaman, dün motorlu arabalar vardı taksi şoförleri. Bugün otonom taksiler. Amerika ve Çin deki bu firmaların kullanıcı sayılarını araştırırsan hiç de yabana atılacak türden değil. Öyle olsa zaten bu işi yapmazlardı.

Benim işimi kolay kolay bir yapay zeka alamaz, bölümümün güzelliklerinden.

Bunu bilemezsin sonuçta bir sistem geliştiriyorsun. Gün gelecek belki de yapay zeka senin işini senden daha iyi yapacak.

Şöyle bak o zaman, dün motorlu arabalar vardı taksi şoförleri. Bugün otonom taksiler. Amerika ve Çin'deki bu firmaların kullanıcı sayılarını araştırırsan hiç de yabana atılacak türden değil. Öyle olsa zaten bu işi yapmazlardı.

Dostum anlamadığın bir şey var. Taksi sürmekle uçak sürmek aynı şey değil.

Pilotluk gibi değerli bir mesleğe göstermiş olduğun bu tavır son derece saygısızca ve bilgisizce.

Bunu bilemezsin sonuçta bir sistem geliştiriyorsun. Gün gelecek belki de yapay zeka senin işini senden daha iyi yapacak.

Pilotluk gibi değerli bir mesleğe göstermiş olduğun bu tavır son derece saygısızca ve bilgisizce.

Bir tane jet vardı kendi kendine izin alip iniş yapabiliyordu yani zor bir şey değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Anladım, gündem de uzak birisin. Darpanın hazırladığı modeldeki, 1 yıl önceki videoyu paylaşıyorum. Değil yolcu uçağı, F16 kullanarak gerçek bir insan ile AI arasında Dogfight yapabiliyoruz şu anda.

Taksi sürmekle uçak sürmek aynı şey değil.

Keşke uçak sürmenin daha kolay olduğunu anlayabilecek kapasitede olsaydın. Bağımlı ve bağımsız değişkenlerin...

Bu da 3 yıl önceki ilk simülasyondaki hali, yukardaki video gerçek uçak ile testleri:

Anladım, gündem de uzak birisin. Darpanın hazırladığı modeldeki, 1 yıl önceki videoyu paylaşıyorum. Değil yolcu uçağı, F16 kullanarak gerçek bir insan ile AI arasında Dogfight yapabiliyoruz şu anda.

Keşke uçak sürmenin daha kolay olduğunu anlayabilecek kapasitede olsaydın. Bağımlı ve bağımsız değişkenlerin...

Bu da 3 yıl önceki ilk simülasyondaki hali, yukarıdaki video gerçek uçak ile testleri:

Senin de gördüğün gibi bunlar insan taşımayan askeri uçaklar. Daha önce de dediğim gibi havacılıktaki teknisyene kadar sağlık şartları var. Bu kadar titiz bir sektörde bir robota yüzlerce insanın canının emanet edilmesini yakın gelecekte olacağına inanmıyorum. Ha senin dediğin gibi 5 yıl sonra o gün gelirse bu konuşmalar silinmiyor zaten o zaman konuşuruz.

Ayrıca bir uçağın kendine uçmasını sağlayacak AI demek havacılıktaki neredeyse bütün mesleklerin bitmesi anlamına gelir. Bunun içinde belli oranda mühendisler, ATC, teknisyenler ve dahası var.

Ve AI hatası yüzünden düşecek bir uçağın hesabını hiçbir şirket veremez. Belkide pilot sayısı ileride 1'e düşer ama asla kısa vadede pilotluk mesleğini bitiremez.

Son düzenleme:
pilot sayısı ileride 1'e düşer ama asla kısa vadede pilotluk mesleğini bitiremez.

Dünyada 22.799'u aktif, 5.490'ı yerde olmak üzere toplam 28.289 yolcu uçağı var.

İnşallah milyar insan arasından bu şanslı 30.000 içerisinde olursun.

Dünyada 22.799'u aktif, 5.490'ı yerde olmak üzere toplam 28.289 yolcu uçağı var.

İnşallah milyar insan arasından bu şanslı 30.000 içerisinde olursun.

Senin dediğine göre o 30.000 uçağa insansı robotlar kullanacak ve bu beş yıl içerisinde olacak. Hayal gücünün sınırı yok. Böyle bir teknoloji gerçekleşirse pilotlar da olduğu kadar doktorlarda tehlikede. Böyle üst seviyede mesleklerin yok olması ve o meslek sahiplerinin işsiz kalması demek, belki de dünyada robotlara karşı savaş bile çıkabilir öyle değil mi? Adam o kadar okuyacak sonra bir tane robot gelecek onun tüm emeklerini çalacak. Dediğim gibi hayal gücünün sınırı yok. Hayal gücüne göre robotlar çok çok daha farklı şeylerde yapabilir.

Hatta bir tane film vardı. Şimdi ismini unuttum. Adam arabaya binip o zamanın yılı sanırım 1986 falan (yanlış olabilir) 2014'e gidiyordu. O zamanki insanın hayal gücüne göre 2014 çok çok çok daha teknolojik bir dünya hayal ediyorlardı. Ama öyle bir şey oldu mu? Hayır.

Bir tane jet vardı kendi kendine izin alip iniş yapabiliyordu yani zor bir şey değil.

Dediklerimi iyi okuyun demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için düşüncelerinizi beğenmek gibi bir zorunluluğum yok.

1) Pilotların müdahale etmesi yasak? Otopilot pilotun ona dediklerini yapıyor. Kendi kendine uçak uçurduğu falan söz konusu olamaz. 2) “Çok büyük uçakları pilotlar uçurmuyor.” Bu dediğiniz tamamen saçmalık. Madem pilotlar uçurmuyor. Sen de geç kokpite uçur.

Burada ise Tesla ile bir uçağı kıyaslıyorsunuz. Zaten buna diyecek bir şey yok. İHA'lar insansız uçabiliyor olması bir A380'nin kendi başına uçabileceği anlamına gelmez. Biri diğerinden kat kat daha büyük ve ortalama 500-550 insan taşıyor. Havacılıkta her şeye bu kadar dikkat edilirken, pilotun en küçük sağlık sorununda bile defalarca sağlık testine sokan hava yolları şirketleri koskocam bir uçağı bir bilgisayar emanet edebilir mi? En azından bizlerin bu teknolojileri görebileceğimizi düşünmüyorum. Sonuç olarak dediklerinizden yola çıkarak pilotluk mesleğini değersizleştirmeye çalışmanız ve sanki çok kolay bir işmiş gibi yansıtmanız kabul edilebilecek şeyler değildir.

Klasik cahil insan söylemi: “uçağı zaten otopilot uçuruyor, pilot ne yapıyor ki?” Ya madem bu meslek bu kadar basit gidin sizde olun. Kimse sizi tutmuyor.

Öncelikle dediklerimi çok yanlış anlamışsın ve yazdıklarından pilot olmak gibi bir hayalin olduğu çıkarımını yapıyorum. Muhtemelen yaşında biraz genç. Dediklerimden belki pilotluk mesleğini itibarsızlaştırdığım yönünde çıkarımda bulunmuş olabilirsin. Ancak benim kesinlikle öyle bir amacım yoktu. Söylediğim gibi ben zaten havacılık sektöründe çalışıyorum. Uçaklar ve helikopterler üzerine eğitim aldım - hala da alıyorum. ve pilotlarla beraber aktif olarak çalışıyorum. Bir pilotun nasıl yetiştiğini de biliyorum. Sonuna kadar saygı da duyuyorum. Gerçekten zor ama güzel bir meslek

Öncelikle büyük uçaklar konusunu açıklığa kavuşturalım. Belki sana saçma gelmiş olabilir ancak maalesef gerçekler böyle. Kendin de istersen araştırabilir ya da havacılık sektöründe çalışan birine veya ChatGPT'ye bile sorabilirsin. Özellikle “büyük” uçaklarda dediğin gibi A380 gibi uçaklarda pilotlar emergency gibi durumlar haricinde uçağa uçuş esnasında kesinlikle müdahil olmazlar. Pilotlar genelde kalkış ve belirli bir irtifaya ulaşım esnasında kontrolü eline alır daha sonra otopilot sistemi devreye sokulur. Çoğu havaalanında ILS denen otopilotun otomatik olarak uçağı indirebileceği bir sistem bulunur ancak hava şartlarının değişkenlik göstermesi gibi otopilotun devre dışı kalması durumunda yine pilot kontrolü devralır ve uçağı kendi indirir. Burada bilmen gereken bir konu da şu: Pilot uçağın sahibi değildir. Yani keyfine göre alayım da ben uçurayım biraz gibi bir durum söz konusu değil. Pilotlar orada “her ihtimale” karşı bulunur. Sistemleri anlık olarak kontrol ederler. Gerekli olduğunda gerekli protokolu uygularlar. Uçak uçmadan önce görevli personel uçağa rotasını, otopilot için gerekli bilgileri hava durumunu vs bilgileri uçuş bilgisayarına yükler. Zaten otopilot da bu bilgilerden istifade ederek uçar. Havacılıkta her ihtimal değerlendirilir.

Tesla'dan örnek verdiğim kısmı da pek doğru anlayamamışsın. Sanırım yapay zekaların nasıl çalıştığı konusunda da pek bilgin yok. Yapay zekaya yeterince veri yüklersen onu istediğin şekilde eğitebilirsin. Bu sayede her türlü amaç için özelleşmiş bir yazılım ortaya çıkar. Benim orada demek istediğim şey şu: Eğer yapay zekayı yeterince veriyle eğitirsen istediğin her türlü işi yaptırabilirsin ki bunun örnekleri var. Belki sana saçma gelmiş olabilir ama şu an yapay zeka bir uçağı a noktasından b noktasına götürmekten çok daha karmaşık işleri yapabiliyor. Eğer takip ediyorsan görmüşsündür. Yapay zeka yüklenen hir F-16 geçen aylarda insanlı bir pilotla uçan bir F-16 ile dogfight testi gerçekleştirdi. ABD de yapıldı bu. Test sonuçları yayınlanmadı ancak pilotun uçağa müdahale etmediği bilgisi verildi. Yapay zekanın geldiği noktayı kavraman açısından bu da sana bir fikir verebilir.

Her neyse yazdıklarından bu konuya ilgili olduğunu görüyorum. Dediğim gibi kesinlikle pilotları itibarsızlaştırmak gibi bir amacım yok. Olamaz da. Pilot olmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Yine de gördüğüm kadarıyla isteğin olmasına rağmen bilgin o seviyede değil. En azından ben sana dürüstçe ve gerçekleri içeren bilgi ve fikirler vermeye çalıştım. Hayallerine yönelik herhangi bir aşağılama amacım kesinlikle yoktu. Elbette bir şeyi beğnme ya da beğenmeme gibi bir zorunluluğun yok. Özgürsün. Ancak yaptığın bana göre doğru bir yaklaşım değil.

Geri
Yukarı