Intel i7 6700K GTX 1080 Sistem Restart ve Mavi Ekran Sorunu

onursahin93

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Hem akademik amaçlı hem de oyun amaçlı kullanmak üzere yeni bir sistem topladım.
  • Intel i7 6700K
  • ASUS Maximus VIII Hero
  • MSI GTX 1080 Gaming X 8 GB
  • Corsair 32 GB (4x8 GB) Vengeance DDR4 2400 MHz
  • Cooler Master HAF X 942 (Kasa)
  • Thermaltake Water 3.0 Performer sıvı soğutma
  • ScanDisk Ultra II 480 GB SSD
  • Seagate 2 TB Sata 3.0 64 MB Cache 7200 RPM
  • Xigmatek Vector S erisi 80 Plus 1050W güç kaynağı
Anlam veremediğim bir şekilde kendi kendine restart atıyor. Ekranda herhangi bir hata falan gözükmüyor, sanki ben kasadan restart atmışım gibi oluveriyor her şey. Günde birkaç kere tekrarlanıyor bu durum.

Bunun yanında birkaç kere mavi ekran "memory management" hatası aldım. İnternetten araştırdım ve, "Windows Memory Diagnostics"i çalıştırdım. Donanım sorunları var diyordu.

Sorun mu bilmiyorum ancak 2400 MHz olan RAM, 2133 MHz olarak gözüküyor. Ayrıca, Windows 10 kullanıyorum. Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi verebilirseniz, çok yardımcı olursunuz. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam, MemTest86+ (USB) ile boot edemedim bilgisayarımı. Normalde bilgisayarımı USB ile boot edebiliyorum ancak MemTest86+ olmadı.
Daha önce yaptıklarıma ek olarak AIDA64 ile test ettim bilgisayarımı. "Memory Copy" testinde yine "Memory Management Error" (Mavi ekran) verdi. Diğer tüm testleri (diğer memory testleri dahil) geçti. Restarttan sonra "Memory Copy" testini tekrarladım ve başarıyla geçti.

Bunun yanında Assasin's Creed oyununu (serinin ilk oyunu) indirdim. Çalıştırırken sürekli restart atıyor. Oyuna start dedikten sonra daha oyun yüklenirken (oyunun içinde yüklenirken - loading ekranı) restart atıyor sistem. İstikrarlı olarak aynı şekilde hata verdiği yer olarak bunu bulabildim şimdiye kadar. Normalde Dota2 oynuyorum ve pek sorunla karşılaşmıyorum.

Ayrıca, "Windows Memory Diagnostics" ile tekrar bir test yaptım, şu ana kadar her seferinde donanım hatası var diyen test, bu sefer herhangi bir sorun yok diyor. Ancak tabi ki sorunlar devam ediyor.

Sorun büyük ihtimal ile ramlerde diye düşünüyorum. Aslında Memtest en iyi sonucu verirdi size onun üstüne biraz daha gidin derim.

Bütün testlerden çabalarımdan sonra pes ettim, sorunu bulamadım ve almış olduğum şirkete, bilgisayarı aldığım yetkililerle konuştuktan sonra götürdüm. Bütün aldığım hataları sıraladım not ettiler ve RAM'lerde sorun var muhtemelen testlerini yapıcaz olmazsa RAM leri değiştirip bakarız dediler. Yukarıda bahsettiğim Assasin's Creed oyununu onların yanında açtım ve sorunsuz bir şekilde açıldı. Üstüne Dota2 açtım aynı anda çalışmaya devam etti. Resmen bu evde hiç böyle yapmıyor falan oldum. Bilgisayarı bıraktım, bilgisayarımı tam performansta uzun süre çalıştırmışlar ve hiçbir sorun olmamış, benim yanımda adam Assasin's Creed, Dota2 ile birlikte AIDA64 Extreme ve Heaven Benchmark 4.0 testlerini aynı anda çalıştırdı ve gayet güzel çalıştı, ben tamam yeter artık inandım bilgisayarı bu kadar zorlamaya gerek yok dedim. Anladıığım kadarıyla sorun ya UPS de ya da evimdeki elektrik hattında 3lü prizde vs. Bir EE mühendisi olarak utandım :).

Daha sonra yaptığımız test sonucu UPS te hata olduğuna kanaat getirdik, yeterli gücü sağlayamıyordu.
Ancak görünen o ki evdeki hatta da sorun var, çünkü şuanda evde daha önce bahsettiğim sorunları aynen yaşıyorum.

Şuanda sorum şu, Cooler Master HAF X 942 (Kasa) ön panelinde 2 tane led var.
Cooler Master: HAF X
linkinden şirketin kendi sitesinden resmi biraz büyüterek görebilirsiniz, ya da internette aratırsanız da bulunabilir. Sanki orada denerken bu ledlerden sağdaki sönüktü, ama emin değilim. Evimde ise bu led çok düzenli olmayan bir şekilde yanıp sönüyor. Bir sorun olup olmadığını anlamamakla birlikte ledlerin anlamlarına da ulaşabilmiş değilim. Ürünün Manuel ine kadar baktım ancak bir açıklama göremedim. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Muhtemelen Harddisk işlemi diye tahmin ediyorum ancak emin olamadım.

Merhaba. Hem akademik amaçlı hem de oyun amaçlı kullanmak üzere yeni bir sistem topladım.
  • Intel i7 6700K
  • ASUS Maximus VIII Hero
  • MSI GTX 1080 Gaming X 8 GB
  • Corsair 32 GB (4x8 GB) Vengeance DDR4 2400 MHz
  • Cooler Master HAF X 942 (Kasa)
  • Thermaltake Water 3.0 Performer sıvı soğutma
  • ScanDisk Ultra II 480 GB SSD
  • Seagate 2 TB Sata 3.0 64 MB Cache 7200 RPM
  • Xigmatek Vector S erisi 80 Plus 1050W güç kaynağı
Anlam veremediğim bir şekilde kendi kendine restart atıyor. Ekranda herhangi bir hata falan gözükmüyor, sanki ben kasadan restart atmışım gibi oluveriyor her şey. Günde birkaç kere tekrarlanıyor bu durum.

Bunun yanında birkaç kere mavi ekran "memory management" hatası aldım. İnternetten araştırdım ve, "Windows Memory Diagnostics"i çalıştırdım. Donanım sorunları var diyordu.

Sorun mu bilmiyorum ancak 2400 MHz olan RAM, 2133 MHz olarak gözüküyor. Ayrıca, Windows 10 kullanıyorum. Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi verebilirseniz, çok yardımcı olursunuz. Teşekkür ederim.

Selamlar ben de benzer sıkıntıları yaşıyorum hiç bir kasma belirtisi olmadan sistem resetleniyor genelde video izlerken oluyor fakat alakasız şekilde bazen sekme açarken yada herhangi bir programı çalıştırırken reset atıyor. Hatta şu an sistem boşta iken bile reset atıyor tabletten yazıyorum. Gerekli tüm güncellemeleri yaptım (Bios, Intel Hd Graphics). Bu sorunla karşılaştıktan sonra 3 kez Windowsu yeniden kurdum. Teknik servise yolladım tüm testlerden geçti sıkıntı yok diyip yolladılar.

Başlığı açan arkadaşa sorum şu acaba bu sıkıntının nedenini bulabildi mi? Bir çözüm önerisi var mı?

Intel i7 6700k
Asus Z-170 A
Kingston Hyper Fury 8 gb 2400 MHz (iki adet)
Samsung Evo SSD 120 gb
Cooler master HAF 912 kasa ve 750W 80+
Ayrıca deep cool işlemci fanı

Her hangibir fikri ve önerisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı