Intel i9-9900K vs Ryzen 3700X

Aynı durumda ikilemde kalarak 3700x tercih ettim ve doğru karar vermişim. 1080p çözünürlükte, 1080Ti ile kullanıyorum. Ne bir drop derdim ne bir FPS sorunum var. Denediğim bütün oyunlarda 100-144 arası FPS alıyorum. V-Sync kapattığım da ise oyununa göre çok daha üstlere çıkabiliyor. GTA 5, Division 2, Rage 2, PUBG, WWZ, BF 5, Monster Hunter World gibi oyunlarda denedim. Yani demem o ki boşu boşuna b.k atmayın Ryzen'lere :) Kendim de bunca zaman Intel kullanan biri olarak ve AMD'ye kuşkuyla, korkuyla geçmiş olmama rağmen adamlar başarmış dedim. Sadece yayıncılık için değil, oyun için alanlar da hiç düşünmeden Ryzen 3000 serisi tercih edebilir. Ufak BIOS güncellemeri ve bazı programların yazılım desteği gerekiyor fakat bunlar hiçbir şekilde sizin oyun oynamanıza veya başka şeyler yapmanıza engel değil. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde daha da gelişerek, performanslarını daha çok arttıracaklardır. Aradaki 1000 TL fiyat farkı kesinlikle 9900K için verilmez. Bunu şu an kendim görerek daha rahat anladım. FPS olarak % 5 gibi bir farkı var oyunlarda, bu fark için fazla para bayılmaya gerek yok.

Son düzenleme:
Adamda zaren ryzen işlemxi var, yani anakartı değiştirmeden işlemciyi değiştirebilir.

Evet büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. Kaç GB RAM var sisteminizde? Bu da bir etken olabilir.
16 gb 3200 mhz ram bulunmakta
Sizinle yaklaşık aynı sistemi kullanan test videolarını inceledim. R5 2600x ile RTX 2070 2k çözünürlükte oyundan oyuna pek darboğaz yapmaması lazım. Sizin sistemde işlemci GPU yani ekran kartına yetişemiyor. Bir nevi darboğaz yaşıyorsunuz. Bunun bir çok sebebi olabilir. Ramlerinizin MHZ değeri ramlerinizin kanal değeri kaç GB bunları önemli detaylar. Ayrıca oyunda cpu kullanımınızın değeri bana yüksek geldi. Sisteminizde virüs olma ihtimali olabilir. Denedim masasından güç seçenekleri hangi ayar seçilidir. AMD chipset driver kurulumu.
Çok can sıkıcı bir durum. Smt on off yapsam dahi durum düzelmiyor. Size videoda smt off şekli ile göründüğü için çekirdeklere daha fazla yük binmiş olabilir. Yine eski ekran kartım olan gtx 1080 ile çekmiş olduğum bir video da şu şekilde 37. sn dikkat ederseniz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizinle yaklaşık aynı sistemi kullanan test videolarını inceledim. R5 2600x ile RTX 2070 2k çözünürlükte oyundan oyuna pek darboğaz yapmaması lazım. Sizin sistemde işlemci GPU yani ekran kartına yetişemiyor. Bir nevi darboğaz yaşıyorsunuz. Bunun bir çok sebebi olabilir. Ramlerinizin MHZ değeri ramlerinizin kanal değeri kaç GB bunları önemli detaylar. Ayrıca oyunda cpu kullanımınızın değeri bana yüksek geldi. Sisteminizde virüs olma ihtimali olabilir. Denedim masasından güç seçenekleri hangi ayar seçilidir. AMD chipset driver kurulumu.
Güç seçeneklerinde yüksek performans seçili. Amd chipsetini ise amd nin sitesinden kendim kurdum ramlerim ise GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz olan model
Sorununuz büyük bir ihtimalle işlemciden kaynaklı. Rysenda iş yok diyen arkadaşlara takma sen. 3700x al sorunun çözülür. Bende 3700x var şimdiye kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Teşekkürler. Ucu ucuna rtx 2070 e yetemiyor 2k da gibi geldi bana. Siparişi vereyim konuya tekrar yazarım.

Güç seçeneklerinde yüksek performans seçili. Amd chipsetini ise amd nin sitesinden kendim kurdum ramlerim ise GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz olan model

Teşekkürler. Ucu ucuna rtx 2070 e yetemiyor 2k da gibi geldi bana. Siparişi vereyim konuya tekrar yazarım.

2080Ti bile besler o işlemci ayrıca 2K'da ekran kartına yük biner işlemciye değil yani darboğaz yapması imkansız.

R5 serisine.

Bu ikisini yapmıyorsan, ofis bilgisayarı hatta Pentium bile alsan olur. Apu hatta...
Oyun oynanacak tabii, eksik olmuş yazdığım.
"Oyun oynayıp, render yapmayacaksak ve i9 9900k da alamıyorsak." diye düzelteyim.
9700k ve 3700x arasından Ryzen'ı almak mantıklı gözlemlediğim kadarıyla.
9900k seviyesine çıkamadığım için de 3700x almayı düşünüyorum.

Oyun oynanacak tabii, eksik olmuş yazdığım.
"Oyun oynayıp, render yapmayacaksak ve i9 9900k da alamıyorsak." diye düzelteyim.
9700k ve 3700x arasından Ryzen'ı almak mantıklı gözlemlediğim kadarıyla.
9900k seviyesine çıkamadığım için de 3700x almayı düşünüyorum.
Ryzen 5 serisine yönelebilrsiniz. İşlemciye vereceğiniz parayı ekran kartına, SSDye veya RAM lere verebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı