Çözüldü Intel işlemcide "Watt" düşürmek?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ardaturk

Hectopat
Daha fazla  
i5-9300h işlemcili bir laptopum var, tahmin edebileceğiniz üzere sıcaklık değerleri 90 derecenin üzerine çıkıyor.
Düşürmek için undervolt yapmayı denedim ancak bu işlemci modelinin undervolta kapalı olduğunu öğrendim. İzlediğim bir videoda ise Watt düşüren biri vardı ben de Watt düşürsem bir işe yarar mı? İşlemcinin ömrünü kısaltır mıyım?
Eğer Watt da çözüm değilse bir şekilde işlemci MHz sabitlemenin bir yolu var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Uygulamayı internette araştırdım, herkes işlemcinin gücünü arttırmak için kullanmış anlaşılan nasıl işlemcinin GHz'ini kısıtlayacağımı bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Quick CPU programına giriş yap.
Advanced CPU settings kısmına bas. Sonrasında Speed Shift sayfasına giriş yap ve maximum allowed performance kısmından maksimum CPU hızını seç. Kaydedip programı kapatabilirsin.

i5-9300h işlemcili bir laptopum var, tahmin edebileceğiniz üzere sıcaklık değerleri 90 derecenin üzerine çıkıyor.
Düşürmek için undervolt yapmayı denedim ancak bu işlemci modelinin undervolta kapalı olduğunu öğrendim. İzlediğim bir videoda ise Watt düşüren biri vardı ben de Watt düşürsem bir işe yarar mı? İşlemcinin ömrünü kısaltır mıyım?
Eğer Watt da çözüm değilse bir şekilde işlemci MHz sabitlemenin bir yolu var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Quickcpu yazılımını indirip GHz'i belli bir limitte tutabilirsin.
Voltaj vs. gibi işlemlere hiç karışmadan bahsettiğim yazılım ile kolayca müdahale de bulunabilirsin işlemciye.

Güç seçenekleri > seçili olan güç seçeneğinin yanında bulunan plan ayarlarını değiştir > gelişmiş güç seçenekleri > işlemci güç yönetimi > maksimum işlemci gücü. Örneğin %100 güçte 1GHz ile çalışan işlemciyi %50 ayarlarsanız 0.5GHz ile çalışır ve daha az güç tüketeceği için daha az ısınır.

1615065979694.png

1615065990423.png

1615066022782.png

Güç seçenekleri > seçili olan güç seçeneğinin yanında bulunan plan ayarlarını değiştir > gelişmiş güç seçenekleri > işlemci güç yönetimi > maksimum işlemci gücü. Örneğin %100 güçte 1GHz ile çalışan işlemciyi %50 ayarlarsanız 0.5GHz ile çalışır ve daha az güç tüketeceği için daha az ısınır.

Eki Görüntüle 910050

Eki Görüntüle 910051

Eki Görüntüle 910052

Haklısınız, ancak işlemcim normalde 2.4GHz Turbo Boost ile 4.0 oluyor eğer yüzde elli yaparsam 1.2GHz kullanır.

Bu rehberdeki her yolu denedim sonradan öğrendim dediğim gibi benim işlemcimde undervolt kullanımı kkapatılmış maalesef :(
Voltaj vs. gibi işlemlere hiç karışmadan bahsettiğim yazılım ile kolayca müdahale de bulunabilirsin işlemciye.

Deneyeceğim.
Cevap veren herkese teşekkürler.

%10-30-50-70-80 hangisi uyarsa hepsini deneyin en yüksek performans ile en iyi sıcaklık hangi değerde veriyorsa kullanırsınız.

Dediğinizi denemiştim ben yüzde 99 kullanıyordum sıcaklık da fazlasıyla düşmüştü ancak Turbo kapanıyordu 4GHz'den 2.4GHz'e sabitleniyordu, bu şekilde de çok FPS fazla düşüyor.
@Dark Lord of the Sith Watt düşürmek konusunda bir bilginiz var mı sizce yapmalı mıyım?

Uygulamayı internette araştırdım, herkes işlemcinin gücünü arttırmak için kullanmış anlaşılan nasıl işlemcinin GHz'ini kısıtlayacağımı bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Geri
Yukarı