Intel ülkemizde neden daha pahalı?

Bu konuda somut bilginiz varsa paylaşmanızı rica ediyorum. İntel'in Türkiye temsilciliği ya da distribütörlüğünü kimin yaptığını bilmiyorum son yıllarda. Bir açıklamanız yoksa bu savunma anlamsız kalacak.
Ülkemiz ve benzer ekonomik politikalarla yönetilen ülkelerde fiyat farklarını yadsımamak gerek. Bizde vergilendirme, nakliye, gümrük, iş ortakları dağılımı gibi bir çok iş pek çok ülkeye göre daha maliyetli bazı işlemlerde de sadece vergi değil verginin, vergisi var.
Vergi kosunda haklısın ama vergi sadece İntel işlemcilerden alınmıyo. AMD işlemcilerden de veri alınıyo. Türkiye deki kurumsal firmaların bilgisayarlarında hep İntel işlemci kullanıldığı için adamlar rahat ne de olsa işlemcileri satıyo diye Türkiye temsilciliği firmayı sıkıştırmıyo daha uygun fiyattan Türkiyeye sokmak için. AMD böyle değil adamlar uğraşıyo. Bende isterim İntel işlemci ucuz olsun, böyle konuşuyorum diye AMD sevdalısı değilim fakat durum böyle.

Screenshot_20200628-144615_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200628-144457_Chrome.jpg

Neden burada aynılar mesela. Bana bu sefer de yeni çıktığı için pahalı olduğu bir tık yakın geliyor.

Vergi kosunda haklısın ama vergi sadece İntel işlemcilerden alınmıyo. AMD işlemcilerden de veri alınıyo. Türkiye deki kurumsal firmaların bilgisayarlarında hep İntel işlemci kullanıldığı için adamlar rahat ne de olsa işlemcileri satıyo diye Türkiye temsilciliği firmayı sıkıştırmıyo daha uygun fiyattan Türkiyeye sokmak için. AMD böyle değil adamlar uğraşıyo. Bende isterim İntel işlemci ucuz olsun, böyle konuşuyorum diye AMD sevdalısı değilim fakat durum böyle.
Öylese şunu da ekleyelim, Türkiye'de bu alandaki firmalar ticari olarak ahlaksızlık yapıyorlar.

@Tunaarslan
Fiyatlarda bir gariplik görmüyorum. İki ürünün fiyatı aynı birim üzerinden. Fiyatlar için Avrupa'ya bakmanız lazım. Biz dolar değil Euro üzerinden alıyoruz. Ürünün fiyatı Amerika değil Avrupa fiyatlarına bağlı.

Öylese şunu da ekleyelim, Türkiye'de bu alandaki firmalar ticari olarak ahlaksızlık yapıyorlar.
Ahlaksızlıktan ziyade ev kullanıcısını yada ufak çaplı kobileri düşünen yok. AMD tarafı birşeyler yapmak için uğraşıyo yalnızca. İntel pazarı %80-85' i kurumsal tarafa yönelmiş. Tok satıcıyı oynuyolar. Bir çok kurumda çalıştım bir tane AMD işlemcili şirket bilgisayarı görmedim 20 yıllık iş hayatımda. Şirketlerinde İntel sevdasına son vermesi lazım ki rekabet ortamı oluşup hiç değilse AMD fiyatına insin.

Peki arkadaşlar büyüklerimden duyduğum, araştırdığım kadarıyla Intel Core 2 Duo döneminde hem daha ucuz hem daha kaliteli işlemciler sunarken neden şimdi bu kalite olmasa da fiyat anlamında geri düşmüş durumda. Forumlara falan bakıyorum da Quad ve Duo işlemcilere geçmişte çok övgüler yağmış, Intel ne yaptı ki o zaman öyle başarı elde etti de şimdi sadece oyunlarda 5 FPS daha yüksek, GHz'de 5 barajını aştık falan la satıyor. Yanlis anlaşılmasın Intel'in işlemcilerine kötü demiyorum, diyen de araştırsın bence önce ama fiyat olarak sanırım hepimiz aynı düşünüyoruz.

Vergiler fazla ve dolarla geliyor yurtdışından. Benzin pahalı çünkü petrol yok ülkede. İntel daha pahalıdır. Oyun için İntel tavsiye ederim. 9600KF pahalı değil mesela. İşlemciye göre değişir. Fiyat performans karşılaştırması.

Yani AMD ekran kartları ucuz. Çünkü sorunlu o yüzden daha ucuz. Ucuz etin yahnisi. AMD işlemcilerini beğeniyorum ama. İntel akar celal. 🤗

Geri
Yukarı