Intel ülkemizde neden daha pahalı?

Markalaşma bunu gerektiriyor. Android amiral modelleri, Apple telefonlarla neredeyse aynı bileşenleri kullanmasına rağmen iki kat daha pahalıya satılıyor.

Android'de aynı güçte parçalar var ve daha pahalı öyle mi? Android amiral gemileri hep daha güçlü oluyor. Apple farkı yazılımla kapatıyor, hatta lehine olacak şekilde açıyor.
Ülkemizde elektronik olan ne ucuz ki?

5 milimetre ampul ucuz mesela.

Peki arkadaşlar büyüklerimden duyduğum, araştırdığım kadarıyla Intel Core 2 Duo döneminde hem daha ucuz hem daha kaliteli işlemciler sunarken neden şimdi bu kalite olmasa da fiyat anlamında geri düşmüş durumda. Forumlara falan bakıyorum da Quad ve Duo işlemcilere geçmişte çok övgüler yağmış, Intel ne yaptı ki o zaman öyle başarı elde etti de şimdi sadece oyunlarda 5 FPS daha yüksek, GHz'de 5 barajını aştık falan la satıyor. Yanlis anlaşılmasın Intel'in işlemcilerine kötü demiyorum, diyen de araştırsın bence önce ama fiyat olarak sanırım hepimiz aynı düşünüyoruz.
İntel Skylake mimarisine kadar gayet başarılı bir işlemciydi. Skylake mimarisinde ne olduysa büyük hayal kırıklığı yaşattı. Hatırlarsınız belki, Apple Skylake işlemcili bilgisayarlarında bir sürü sorunlar baş göstermişti ve bu sorunları İntel'e bildirmelerine rağmen İntel çözüm üretmemişti. Günümüze gelirsek İntel 10. nesil işlemcilerinde yavaş yavaş toparlamaya başladı kendini. Bana kalırsa Apple' ın İntel'i bırakıp ARM işlemcilerine yönelmesinin en büyük sebebi.Hem geçmişin bedelini ödetmek, hemde bir sürprizle karşılaşmamak için kendi kontrolünde işlemci üretmek istemesi olabilir. :)

Arkadaşlar yaptığım bir araştırma sonucu yurtdışında i5-10400F'in R5 3600'den daha ucuz, ama ülkemizde daha pahalı olduğunu gördüm. Neden bu böyle? Intel'in fiyatı neden daha yüksek çıkıyor ülkemizde?

Eki Görüntüle 602907

Eki Görüntüle 602904

Türkiye'de R5 3600 1300 TL'lere kadar inmişken, en ucuz i5-10400F 1400 TL'de bulunuyor.

Ürün yeni çıktı ve vergilerden ötürü Intel daha pahallıdır Intel fanboylar böyle devam etsinler.

Ürün yeni çıktı ve vergilerden ötürü Intel daha pahallıdır Intel fanboylar böyle devam etsinler.

Kusura bakma ama 10.nesil Intel'in bazı modellerini iyi buldum diye fanboy diceksen konuta dahil olma daha iyi. Ki konuda iyi kötü demiyor fiyat soruyorum. nm nin transistör mesafesi olduğunu bilmeyen adam fan fanboy demesin. Bu güne kadar Intel kullanmamin ve Intel'in eskisi gibi olmasını istemem fan boyluğa giricekse de tamam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı