Intel neden hep pahalı ve iyi olan oldu?

AMD yakında Intel'ı tamamen geçer 3300X gibi işlemcileri çekirdeğini arttırarak çıkartırsa.

Intel'in de bu durum karşısında aval aval bakacağını hiç düşünmüyorum açıkçası, görünen tabloya bakıldığı zaman da bu ikilinin rekabeti uzun bir süre daha kızışmalı geçecek gibi duruyor.

Son düzenleme:
3950X tek çekirdekte 9900K'dan güçlü.
Kağit uzerinde guçlu diyelim. Cinebench oynayayan birisi icin evet daha güçlü :p

OC potansiyelinden bana ne, işlemcisini alan Mahmut Abiye ne? Türkiye'de OC'yi hayatında duymamış tonla insan var.
İlkokul menzunu olmus, klavye/mouse kullanmayi bilen, birazcik da arastirmaci, merakli, bilincli biri ise rahatlikla yapabilir. Basit bir OC icin bir voltaj degerini bir de frekansi artiracaksin. Olay bundan ibaret. Zaten K serisi bir islemci alan adam bu isten az çok anliyordur zaten değil mi?

Olay geçmişte yani Ryzen öncesi facia AM3+ işlemciler zamanında olmuşsa o zaman cezayı veren kişi için AMD fan boyu demeni haklı bulabilirim ama sırf o nedenle ceza aldığını ispat etmen lazım. @Tokiler konuyu banlanan kişi açmışsa banlanan kişinin ilk mesajını dahi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki Intel işlemciler, Ryzen işlemcilere göre pahalı. Ryzen düşük bütçede çok iyi iken Intel yüksek bütçe için çok iyi. AMD, Ryzen işlemciler için orta segment bir anakartta OC desteği sunsa bile, yapılan 0.2-0.3 GHz arttırmaktan başka bir şey değil, Intel ise sadece üst segment Z serisi anakartlarına OC desteği sunuyor ve K serisi bir işlemci ile yapılan OC ile 5.1-5.2 GHz'lerine, zaten yüksek olan 4.6-4.8 GHz'lerinden kolayca çıkılabiliyor. AMD 7nm litografisini kullanıyor, fakat Intel 14nm litografisinde AMD'nin 7nm Ryzen işlemcilerine kafa tutuyor. Bana göre yüksek bütçede tercih Intel'den yana olmalıdır, tabii araya Render gibi işler girer ise, AMD tercih edilebilir.

Şimdi soruyu soruyorum, Intel niye hep pahalı ve iyi olanı oldu?

Bir AMD fanboyu değilim, yeri geldiğinde Intel'i yeri geldiğinde AMD'yi savunurum, evet Intel hep en pahalısı oldu ama iyi olan olamadı, oldu fakat AMD büyük başarılara imza atana kadar, Core ile Ryzen karşılaştırılmamalı tabii ki Ryzen, hem fiyat hem performans, Xeon ile Threadripper karşılaştırılmamalı Threadripper herkes tarafından en iyisi olarak kabul edildi gibi, kabul ediyorum AMD'de mobil işlemciler ve a serisi kötü ama giriş seviyesi için ideal diyebilirim, Intel mobil işlemcilerde bu işi başardı ve Celeron işlemciler a serisine göre bir adım daha önde, Pentium için bir şey diyemem Intel'in en berbat işlemcilerinden biri. Yani günümüzde Intel mi AMD mi ikilemine düşmeyin. AMD

Yeni konular

Geri
Yukarı