Intel ve AMD tartışması

K serisi işlemcilerin çarpan kilidi açık, dolayısıyla OC yapabilirsiniz. 7700K işlemcinin frekansı 7700 modeline göre daha yüksek. GeekBench puanları da öyle. Buna göre 7700K almanızı öneririm.

Ama 7700K'nin TDP değeri daha yüksek olduğundan (91W) bu yüzden doğal olarak 7700 modeline göre daha çok ısınacaktır. Bu durumda sirkülasyonu iyi olan bir kasa ve kule tipi hava soğutma veya sıvı soğutma öneririm.
Önerinizin icin teşekkürler. Isınma problemi icin kasam orta düzeyde iyi GTX 1080 gibi bir kartı 75 derecede bu kasada çalıştırabiliyorum zaten. İşlemcimi almadan önce sıvı soğutma alıp ondan sonrasında i7 7700 geçmeyi düşünüyorum. K serisi elbette daha iyi ancak cok fazla ısı problemi ile başımı ağrıtmak istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biz burda her zaman kullanıcı için en iyisini önermeye çalışıyoruz, koskoca forumun %90'ının AMD önermesine rağmen sen %10 diye tutturuyorsan sorun forumda değildir. Masraf yaratmak istemiyorsan AMD sistem diz, keyfine bak.

@uğurcan akbaş sıvı soğutma aldıktan sonra ısınma sorunu zaten çok yaşamazsınız. Kasanız, hava sirkülasyonu bakımından iyiyse 7700K kullanabilisiniz.

Ek olarak, ekran kartınız her ne kadar 75 °C sıcaklıkta çalışsa bile darboğaz olup olmadığına bakmanız gerek.

Bütçen yeterli ise al 7700K'yı güzel bir soğutma ile bas hız aşırtmayı. Eğer bütçen kısıtlı ise 7700 alıp stok fan ile kullanabilirsin. Biz stok fanla kullanıyoruz bir sorun yaşamadık. 4 saattir CS GO aktif. Kasada stok fan dışında fan bulunmuyor.
WhatsApp Image 2020-01-26 at 23.24.31.jpeg

Son düzenleme:
İlginize cok teşekkür ederim. 6 aylık bir askerlik sürecim olacak bu süreçden sonrasında işlemcimi i7 7700K'ya geçirerek sistemimi yükselteceğim.
Son sorum olacaktı ilgilenen arkadaşlar icin.
Sistemim GTX 1080 3 fanlı Gigabyte modeli ve Z270X Gigabyte Gaming 5 modeli mevcut 16 GB 3000 MHz RAM ve 650 Watt PSU var 5 fan takılı kasada PSU yeterli olur mu overclock cekmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
kasam everese model hava olarak iyi denemez ama kötüde değil kasamıda değiştirmeyi düşünüyorum ancak güzel kasa bulamıyorum bütce olarak hepsi cok pahalı ben zamanında 250 tl ye felan almıştım ve bayada geniş güzel cam panel 2 önde 2 üste 1 arkada fan var

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı