Intel vs AMD tartışması

ftftc_

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaşlar sistem toplamayacağım öncelikle bunu belirteyim. Ben sadece bu iki markanın işlemci konusundaki rekabetini konu alacağım. Yanlış biliyorsam düzeltin. AMD işlemcilerinde genel olarak düşük GHz çoklu iş parçacığı ve çekirdeğe önem veriyor. Intel daha çok GHz ve daha az çekirdeğe önem veriyor (10. nesilde biraz işler değişti). Bana AMD markasının yaptığı biraz kolaya kaçmak gibi geliyor. İleride özellikle uzay teknolojilerinde tek bir parçanın olabildiğince verimli ve en yüksek performansta çalışması gerekir. İşlemcilerdeki transistör konusuna çok hakim değilim. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekli cekirdekte daha iyi oldugu için Intel oyun, cekirdek bazlı lisanslama yapan yazılımlarda ve kurumsal anlamda daha öne cıkıyor. AMD ise coklu cekirdek gerektiren render gibi işler için kullanılıyor. Butce konusunu ele almazsak oyun için Intel, için işine oyun dısında render veya yayın girdiyse AMD.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar sistem toplamayacağım öncelikle bunu belirteyim. Ben sadece bu iki markanın işlemci konusundaki rekabetini konu alacağım. Yanlış biliyorsam düzeltin. AMD işlemcilerinde genel olarak düşük GHz çoklu iş parçacığı ve çekirdeğe önem veriyor. Intel daha çok GHz ve daha az çekirdeğe önem veriyor (10. nesilde biraz işler değişti). Bana AMD markasının yaptığı biraz kolaya kaçmak gibi geliyor. İleride özellikle uzay teknolojilerinde tek bir parçanın olabildiğince verimli ve en yüksek performansta çalışması gerekir. İşlemcilerdeki transistör konusuna çok hakim değilim. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Param ols TR4 anakart ve ThreadRipper alırım.

İleride özellikle uzay teknolojilerinde tek bir parçanın olabildiğince verimli ve en yüksek performansta çalışması gerekir.
AMD şu anda daha verimli. Son Ryzen 5000 serisi ile de neredeyse her alanda daha ileride -en azından kendi iddiasına göre.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar sistem toplamayacağım öncelikle bunu belirteyim. Ben sadece bu iki markanın işlemci konusundaki rekabetini konu alacağım. Yanlış biliyorsam düzeltin. AMD işlemcilerinde genel olarak düşük GHz çoklu iş parçacığı ve çekirdeğe önem veriyor. Intel daha çok GHz ve daha az çekirdeğe önem veriyor (10. nesilde biraz işler değişti). Bana AMD markasının yaptığı biraz kolaya kaçmak gibi geliyor. İleri de özellikle uzay teknolojilerinde tek bir parçanın olabildiğince verimli ve en yüksek performansta çalışması gerekir. İşlemcilerdeki transistör konusuna çok hakim değilim. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Tek çekirdek performansı da Intel'e yaklaştı. Rakip 7nm üretirken Intel hala 14nm işlemci üretiyor. Bütçeye göre 5000 serisini bekleyebilirsiniz. Ama bütçe düşükse ve sadece oyun oynayacaksanız 10. nesil Intel doğru karar olur.

Kemal_Kılıçdaroğlu_cropped.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı