Intel vs AMD tartışması

Benim bildiğim Intel'in şu anda sadece bellek gecikmesi avantajı var. Tek çekirdekte de geçildi AMD tarafından. Oyun için de artık AMD önde olacak.
Bellek gecikmesi olayı aslında insanların Intel sistem toplarken ucuz anakart tercih etmesinden kaynaklanıyor. Ucuz 1151 veya 1200 soket anakartlar da yüksek MHz desteklemediği için insanlar düşük CL değeri tercih ediyor.

Bellek gecikmesi olayı aslında insanların Intel sistem toplarken ucuz anakart tercih etmesinden kaynaklanıyor. Ucuz 1151 veya 1200 soket anakartlar da yüksek MHz desteklemediği için insanlar düşük CL değeri tercih ediyor.
Hayır bahsettiğim belleğin kendi gecikmesi değil. Ryzen sistemlerde ne kadar hızlı bellekler de kullansanız bellek gecikmesi 60 ns civarında kalıyordu. Bildiğim kadarıyla Intel 30 ns civarı gecikmeyle çalışabiliyor. Bu da bazı işlerde ciddi performans getirisi olarak dönüyor. Teknik olarak bilmiyorum ama ben bunu İntel ışlemcilerin bellekleri daha verimli kullanması olarak görüyorum. Bilen arkadaşlar daha iyi açıklayacaktır.

Geri
Yukarı