Intel vs AMD işlemci

Nasıl kapandı hocam? AM5 daha yeni çıktı. AM4 uzun yıllar kullanılmaya devam edecek.

AM4'te alabileceğin maksimum 5950X işlemcisi var, onun yerine Intel Core i9-12900KS alabilirsin fiyat olarak daha uyguna geliyor, üstüne 13.nesil desteği de var. O halde niye AM4 alasın ki?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl kapandı hocam? AM5 daha yeni çıktı. AM4 uzun yıllar kullanılmaya devam edecek.

AM4 üzerine yeni ürün gelmeyecek bu da kapandı demektir. Ona bakarsan hala AM3 soketler kullananlar da var. Konu sahibi "ileride AMD4 soket daha çok çeşitli seçeneğe sahip ama Intel her nesilde soket değiştiriyor" demiş belli ki DDR5 ve AM5 soketin çıktığından ya da ileride çıkacak AMD işlemciler için anakart, RAM komple değiştireceğini bilmiyor.

İşlemci için AMD mi Intel mi tercih etmeliyim kafam karışıyor. AMD için anakart alırsam ileride AMD4 soket daha çok çeşitli seçeneğe sahip ama Intel her nesilde soket değiştiriyor.

Alacağım sistemde ekran kartını çok sonra ekleyeceğim. O yüzden işlemcinin şu an güçlü de olmasını istiyorum. AMD 5600G APU gözüme güzel göründü ama kimi insanlar APU serisinin çok ısındığını, zamanla yavaşladığını, performans düşüklüğü gösterdiğini iddia ediyor.

Sisteme ileride ekran kartı eklemeyi düşünüyorum o yüzden AMD APU işlemci ekran kartını besleyebilir mi öğrenmek istiyorum. Bu şekilde kullananlar varsa tecrübelerini aktarırsa sevinirim.
Intel işlemci öneriliyorsa da içerinde olan HD grafik birimini kullanacağım.

Bilgisayarı Office programları, film, dizi, oyun için kullanıyorum.

5 yıldan uzun ömürlü sistem için AMD daha mantıklı AM5.

AM4 üzerine yeni ürün gelmeyecek bu da kapandı demektir. Ona bakarsan hala AM3 soketler kullananlar da var. Konu sahibi "ileride AMD4 soket daha çok çeşitli seçeneğe sahip ama Intel her nesilde soket değiştiriyor" demiş belli ki DDR5 ve AM5 soketin çıktığından ya da ileride çıkacak AMD işlemciler için anakart, RAM komple değiştireceğini bilmiyor.
Hocam adamlar 20 yılda bir soket değiştirdi. Bu Intel senede bir soket değiştiriyor.

Ekran kartını çok sonra alacağım ve işlemci güçlü olsun diyorsun. İleriye dönük olarak Ryzen 5 7600X APU sistem toplayabilirsin. Sonradan alacağın güçlü ekran kartıyla uyumlu olur ama APU olarak fazla oyun oynatamaz. AM4 soket devri bitti artık. İlerki yıllarda güncellenecek sistem AM5 olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AM4 soketin ömrü bitti, LGA 1700 soket daha uzun ömürlü olacak. Ayrıca APU işlemcilerin performansı da zamanla düşmüyor, biraz saçma konuşmuşlar.

Bütçeniz nedir?

Peki 13. nesil farklı bir soket kullanacak diye okudum doğru mudur? AM4 de göre de artık çıkmayacak sanırım. En fazla 3K düşünmüştüm işlemci için.

Kesinlikle AMD. İleride ekran kartı alana kadar işlemcin eskise dahi(eskimez bence) soket destekler en azından güncellersin.

AMD daha az soket değiştirdiği için yeni çıkan AM5'e baktım ama fiyatlar oldukça yüksek görünüyor.

APU'lar o kadar ısınmıyor. Ortalama kule tipi soğutucusu çok yeterli oluyor.
Grafik birimi gücünü çok önemsiyorsan AMD APU'lar daha performanslı.
5600G alırsan RTX 3060-RTX 3060 Ti takabilirsin.

Evet grafik birimini de önemsiyorum aslında çünkü toplarsam uzun bir süre ekran kartı alamayacağım.

Ben de Ryzen 5 5600G var. Bu işlemcinin Intel'deki halefi i5-11500. arada 700 lira fark var. Sırf Intel diye 700 lira fark vermedim. Kötü işlemci değil ama marka satıyor. Farklı bir özelliği yok.

Edit: Ben bilgisayarı 1 ay önce topladığımda aradaki fark 700 liraydı. Şu an 1000 lira olmuş.

Şu an kullanımdan memnun musun günlük işler ne kadar süre götürebilir sence?

AM4'te alabileceğin maksimum 5950X işlemcisi var, onun yerine Intel Core i9-12900KS alabilirsin fiyat olarak daha uyguna geliyor, üstüne 13.nesil desteği de var. O halde niye AM4 alasın ki?

Hocam maalesef o kadar yüksek bütçelerim şu anda yok.

AM5 çıkınca işlemci anakart farklılıklarını biliyorum. Bahsetmek istediğim AM4 seçildiğinde örnek olarak 40 işlemci varsa Intel kısmında 1700 sokette 10 tane olması gibi.

Ekran kartını çok sonra alacağım ve işlemci güçlü olsun diyorsun. İleriye dönük olarak Ryzen 5 7600X APU sistem toplayabilirsin. Sonradan alacağın güçlü ekran kartıyla uyumlu olur ama APU olarak fazla oyun oynatamaz. AM4 soket devri bitti artık. İleriki yıllarda güncellenecek sistem AM5 olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam tam olarak bende böyle bir sistem düşünüyorum ama maalesef bütçemin çok üzerindeymiş işlemci ve anakart fiyatları.

Yeni konular

Geri
Yukarı