Intel vs AMD

Bütçe
30000

SharpeX

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 - 7700X - ASUS DUAL RTX 4070 - HYPERX FURY 16x2 6000MHZ RAM - Kingston 1TB 7000/5000MB/S M.2 SSD
Merhaba, hazır bilgisayar almayı düşünüyorum ve 30 bin bütçe mevcut. Ekran kartı tarafında 3070 düşünüyorum ancak işlemci tarafında Intel mi AMD mi sorusuna o kadar kaynaktan bakmama rağmen net bir cevap bulamadım. Intel'in soket değişimi, AMD tarafında sıcaklık gibi iki markada da bu tarafta sıkıntılar olduğu söyleniyor. Sizce AMD mi Intel mi alınmalı ve neden?

Merhaba, hazır bilgisayar almayı düşünüyorum ve 30 bin bütçe mevcut. Ekran kartı tarafında 3070 düşünüyorum ancak işlemci tarafında Intel mi AMD mi sorusuna o kadar kaynaktan bakmama rağmen net bir cevap bulamadım. Intel'in soket değişimi, AMD tarafında sıcaklık gibi iki markada da bu tarafta sıkıntılar olduğu söyleniyor. Sizce AMD mi Intel mi alınmalı ve neden?

Ben sıcakları çok takıntı yapıyorum. O yüzden bana göre Intel.

Sıcaklık konusunda Intel daha iyi ama genel performans olarak bence AMD daha iyi son yıllarda özellikle çok iyi bir iş çıkarıyor.

AMD iPhone ise Intel de samsungdur.

AMD tarafında sıcaklık yok hocam adamlar 5 nanometrede Intel'den neredeyse yüzde 35 daha az enerji tüketiyorlar son nesilde Intel kadar yine Thermal Throttling yemiyorlar. 16 Nesile kadar Intel tercih etmezdim ben sırf bu transistör meselesi yüzünden ki AMD son zamanlarda yazılım desteğine de yağdırıyor Ar-Ge'yi güvenilmeyecek bir durum yok ortada.

Nvidia AMD kombosundan ben çok memnunum.

Kek günün kutlu olsun bu arada 💛

Bu bütçede 3070 düşünüyorsanız işlemciyi pahalı bir işlemci alacaksınız sanırım.
Intel tarafında AMD varken oyun için alınabilecek 12100F 12400F 13400F 13900k var.
Bu bütçede i9 alamazsınız o yüzden R7 5800x3D öneririm.
Sıcaklık konusunda sıvı soğutmayla soğutulabilir ve işlemcilerde ısınmak AMD'ye özel değil.

Geri
Yukarı