Intel Xeon X5460 aşırı ısınıyor

Addly

Hectopat
Daha fazla  
%'lik kullanımı düşük olmasına rağmen yük içinde 90+ derecelerde geziyor. Sistem boştayken de 55 derece gözüküyor. BIOS'tan fanları 70 dereceyi geçtikten sonra fanların son hızda çalışması için ayarladım ama yine de hala aşırı ısınıyor.

İnternette biraz bakındım modlu BIOS güncelleme gerekiyor felan diyorlar. Doğru mu ? Bir de modlu BIOS ne oluyor bu konularda pek bilgim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartım ms7379 (G31M) diye geçiyor. Bios güncellemesi için live update indirip baktım, güncel dedi. Bi yerden modlu bios kurmaya çalıştım da herşey aynı gibi bir şey farketmedi. Bir de benim işlemci normalde lga 771 ama benim anakart lga 775 destekliyor. Babam işlemcinin ona göre uyarlandığını söylüyor.

Anakartım ms7379 (G31M) diye geçiyor. Bios güncellemesi için live update indirip baktım, güncel dedi. Bi yerden modlu bios kurmaya çalıştım da herşey aynı gibi bir şey farketmedi. Bir de benim işlemci normalde lga 771 ama benim anakart lga 775 destekliyor. Babam işlemcinin ona göre uyarlandığını söylüyor.
Anakart'ınızın tam modelini öğrenmeniz gerek örneğin; GA-G31M-ES2L

Sadece G31M diye geçiyor. Resim atacaktım da 1mb üstü desteklemiyor dedi. MS7379 VER: 2.0, altında ise G31M-F yazıyor. Resmi sitede de G31M diye geçiyor. G31M | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Türkiye
Anakart'ınızın modlu BIOS güncellemesini indireceğiniz yer;
Site
Site'den aşağı doğru inip "MSI" logosuna tıklayıp ondan sonra Anakart'ınızın modeline göre seçim yapmanız gerekiyor.. Kurulum için ise;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşte burdan daha önce yapmıştım şimdi de yaptım bir şey farketmedi. O sitede benim anakart dosyasının içinde .rom uzantılı bir dosya yok. .740 uzantısı var. Onuda usb attım ama benim bios videodakinden farklı. Bakındım ama öyle bi seçenek bulamadım. Windows'u usb üzerinden başlatınca da hiçbirşey olmamış gibi windows açılıyor. Windows içinden afuwin programıyla kurdum ama dediğim gibi birşey farketmedi.

Sanırım tek çözüm daha iyi bir soğutucuya geçmek...

Son düzenleme:
Bende de aynı sorun var. Xeon E5450 kullanıyorum. Dün Windows 7'den Windows 10'a geçtim ve sıcaklık değerleri bir anda arttı. Pes 18 Lite oynarken MSI Afterburnerda 90 dereceye kadar görüyorum. 83-90 arası sıcaklık oyunda. Önceden 83'ü geçmezdi Gta 5'te bile. Stok fanım aşırı eskiydi ve artık ses yapıyordu. Ben de 30 liraya bir fan aldım sesi kesilsin diye. Fan mı yetersiz sizce? Kule tipi fanlar da oldukça pahalı. Eğer fanı değiştirmeyip, 90 derecelerde kullanmaya devam edersem işlemciye veya genel olarak bilgisayara ne gibi zararlar gelir? Daha doğrusu zarar gelir mi? Teşekkürler.

*BIOS'um modlu bu arada.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı