İntel'in düşük önbelleği veya AMD'nin yüksek önbelleği

theplusgamer

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Radyoloji Teknisyeni Stajyer
Arkadaşlar ben bir şeyi paylaşmadan önce genelde hep araştırırım bulamazsam yardım isterim.
Şimdi konumuzda 2 işlemciyi karşılaştıralım:
İntel i5 4460 6 mb önbellek 3.2 ghz
Amd fx 9590 16 mb önbellek 4.7 ghz
Amd 9590 şuan kağıt üzerinde amdnin en güçlü işlemcisi ama intel i5 4460 tüm oyunlarda ve tüm testlerde amdnin tüm işlemcilerini geçiyor hem de i5 4460 intelin en güçlü işlemcisi bile değil.
Ben bu video ve araştırmalarıma dayanarak bazı insanlar bir facebook grubunda insanlarla yardımlaşarak bilgisayar toplamalarına yardımcı oluyorum. Ancak yaşı 25 olan kendinden küçükleri ezik gören bir adam sadece ön belleğin yüksek olmasına ve ghznin yüksek olmasına dayanarak amdyi yüceltip intele o videolar sadece reklam amaçlı herhangi bir gerçeklik payı yok diyor ve beni eziyor.
Bu intel-amd durumunda intel neden daha üstün veya gerçekten üstün mü ?

Son düzenleme:
Sadece ön bellek ve frekansa bakarak işlemci karşılaştırmak yanlıştır. Zira performansı etkileyen çok fazla etken var. En iyi karşılaştırma yöntemi benchmark testleridir. İntel şuan da işlemci konusunda AMD' den iyi bir konumda. Siz sadece sayılara bakarak karşılaştırma yapmayın. Yapanları da dikkate almayın.

Beni üzen adam 25 yaşında yaşça küçük olduğum için çok biliyor gibi bu şekilde konuşuyor olması. Teşekkürler ben zaten araştırıp karar veririm ama bir an testlere güvenme deyince tereddüde düştüm ama boş insanları takmamak gerektiğini bir kez daha anladım.

İşlemci de en önemli husus mimaridir. AMD işlemcilerin yüksek ön bellek miktarına sahip olmaları AMD işlemcinin daha güçlü olduğu anlamına gelmiyor. İntel'de akıllı ön bellek teknolojisi var, ön bellek miktarının az olmasına bakma, İntel mimari olarak şuan açık ara önde.

AMD 8 çekirdeklidir, 16MB'ı 8'e bölersen çekirdek başına 2MB önbellek var. i5-4460 ise 4 çekirdeklidir ve çekirdek başına 1,5MB önbellek var. Yani arada önbellek kapasitesi adına aşırı bir fark yok.

AMD'nin kullandığı bir taktik. Çekirdeği yüksek tutar, GHz yüksek olur, Bit yüksek olur vb. Özelliklere bakınca çok daha iyi gözükür ama fark eden birşey yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı