Internet radyoları

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.176
Makaleler
90
Çözümler
1.066
Yer
İstanbul
Eski VHF alıcıları artık tarihe karıştı: Internet radyoları 10.000 yayıncı ile bu pazarda yerini alıyor. Kablosuz ağ çıkışına sahip beş cihazı mercek altına aldık.

Kötü müzik seçimi, sinirleri yıpratan kanal taraması, düşük işlevselliği ile eski, analog radyo cihazları artık zevk vermiyor. Heyecanlı internet kullanıcıları uzun sürelerden beri ağdaki radyo dalgalarıyla büyük ölçüde karşılaştı ama odalarında bilgisayarları olanlar, her yerden sevdikleri radyoyu interneti kullanarak dinleyebilirler mi? Bu boşluğu internet radyoları dolduruyor: Kablosuz ağ bağlantısı yapabilen bu küçük cihazlar, tüm dünyadan bütün müzik kanallarını, çok uygun bir fiyata odalarınıza taşıyor. Atölyemizde, 100 € ila 700 € arası fiyatlara sahip, güncel beş cihazı test ettik.

Stressiz kurulum

Önce iyi haberler: UPnP (Universal Plug and Play) sayesinde kurulum tam bir çocuk oyuncağı. Microsoft tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde cihaz, bir ağ üzerinde kullanıcıya gereksinim duyulmadan bulunur ve kurulur. Örneğin kablosuz ağda erişim noktasının adını ve şifreyi vermek, bağlantı için yeterli. Tüm formatlar desteklenemeyebiliyor, bu yüzden müzik verilerinin oynatılması ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun yanında piyasaya sunulan birçok şarkı kopya korumalı. Bu nedenle dijital koruma hakları, bazen verilerin diğer bilgisayarlara kopyalanmasına izin vermeyebilir.

Bazen oynatıcı programlar da, bu nedenle şarkıyı oynatamayabilir. Dijital koruma haklarıyla uyumlu AAC verilerini Apple Music Store’dan, üçüncül üreticilere gereksinim duymadan, rahatlıkla oynatabilirsiniz. Bunun için Mp3 biçimini seçip, Apple online-shop ‘dan satın alabilirsiniz. Bu durumda satın alacağınız müzik de artı bir maliyet olacaktır.

Gelecek

Microsoft’un piyasaya sunduğu Digital Rights Management koruması nedeniyle, korumalı WMA dosyaları da bazen bir problem teşkil edebiliyor. Windows Media DRM 10 ve Windows Media DRM 11 ile korunan dosyalar, Windows Media 9 DRM tarafından oynatılamayabiliyor. Çoğu zaman yazılım güncellemeyi etkinleştirme ile bu problemi çözmeni mümkün.

Kablosuz ağ destekli donanımsal oynatıcılar için bu durum daha da kritik. Genellikle sadece bir DRM özelliğini destekleyen bu ürünler, farklı bir DRM korumalı verinin oynatılmasına izin vermez. Bunların da ötesinde donanımın DRM’e uyumlu olması gerekiyor. Bu nedenle bağlantısı daha güçlü olan kullanıcılar korumalı müzkleri dinleyebiliyor. Sonuç olarak en iyisi MP3 müzik dinlemek.

Resim1.jpg


Apple Music Store’dan müzik satın almak isterseniz, müzik türünü MP3 olarak belirleyin. Bu sayede kablosuz ağ radyosu problemi yaşamazsınız.

Nedir bu web radyosu?

Genel olarak web radyolarında, farklı amaçlara hizmet eden üç adet teknik konsept bulunur. İlk olarak eski radyo cihazlarında olduğu gibi yeni cihazlarda da binlerce radyoya erişiminiz var. Tek parça bir hoparlöre benzeyen internet radyo cihazlarında; kablosuz ağ bağlantısı, gösterici ve kontrol düğmesi bulunur. Bu sayede bağımız radyolara kolay bir şekilde erişebilerek, kurulumunu yapıp internetten yapılan bu yayaınları dinlemeye başlayabilirsiniz. TerraTec’in Noxon modeli, Logitech Squeezebox Boom ve Freecom MusicPal WLAN bu ilk kategoriye girer.

Resim2.jpg


Web hizmeti vTuner ile 10.000’in üzerinde radyo istasyonuna erişebilirsiniz.

İkinci önemli tür de, kendi başına bir çok ortamı birden destekleyen cihazlardır. Bu tür cihazlar bir CD oynatıcısını, anolog radyoyu, USB bağlantısını ve bir kompakt stereo sistemini içinde barındırabilir. Bu sınıfa, Grundig Ovation 2’yi ve Philips Streamium Wireless Music Center’ı dahil edebiliriz.

Üçüncü kategori ise, güzel bir müzik setinin yerini alması için düşünülmüş internet radyolarıdır. Üzerinde hoparlör bulunmaz, Hi-Fi bileşenlerine benzer bir fiziksel biçim içerisindedir ve sesi, ses kablosu yardımıyla bir yükselticiye ya da aktif hoparlörlere aktarır. Bu modele de Logitechs Squeezebox Classic’i örnek olarak verebiliriz. Kolay bir şekilde müzik ortamını kurabilmek ve internet radyosu dinlemek, geliştirmek isteyenler için bu cihaz sınıfı tüm istekleri karşılayabilir. Bu üç sürümün ortak noktası ise radyo vericileri ve çok işlevli yardım özellikleri ile etkili bir seçim alanı sunmalarıdır.

10.000 dünya geneli radyo yayını

Eski VHF radyolar bir avuç dolusu göndericiyi ardında bırakırken, internet radyosu bundan çok daha fazla yayıncıya sahip. Dünyanın bütün ülkelerinde, özel radyoları dinleyenler olduğu gibi, yerel radyo vericilerine de ulaşabilmek çok kolay. Çoğu bilindik analog göndericiler, internet yayını üzerinden de dinlenilebiliyor. Tek problem, kişisel müzik zevkimize uyacak kanalı bulabilmek. Bunun için farklı yaklaşımlar var: Çoğu internet radyosu vTuner’ın(www.vtuner.com) radyo veri bankasını kullanıyor. 10.000’in üzerinde yaklaşık 50 farklı bölüme ayrılmış ana türlerin içerisinde kendi ülkenize ait göndericilerin seçilebildiği, eklenebilir radyolar mevcut. Müzik alt türlerinin seçimi aramayı daha da kolaylaştırıyor, buna rağmen “Pop” türünün altında her zaman için 1.700’ün üzerinde radyo vericisiyle karşılaşmak mümkün. Bu kategoriler arasında istediğinizi seçebilmek, samanlıkta iğne aramaktan farksız. vTuner her bir kategori altında, bazı kanalları öneri olarak sunarken Terra Tec’in Noxon modeli kendi popüler radyolarını dinleyiciye sunuyor.

Super Lig ve İstek radyoları göndericileri

İnternet radyolarının bir diğer özelliği, Süperlig kanallarına erişim sağlayabilmeleri. Bunların yanı sıra web portalları, kullanıcıya özgü kanallarda, internet üzerinden istek göndermeyi de mümkün kılıyor. Kimi kanallar da internet radyosu DJ’yi olabilmek yolunda kullanıcıya öneriler sunuyor.

Karasız bir dinleyiciyseniz, kişisel radyolarda istediğini müziği bulabilmek yerine, Logitech’in Squeezebox cihazını tercih edebilirsiniz. Logitech’in herhangi portallarından birinde internet paketi seçerek kullanıcı sayısız Radyo portalı elde edebiliyor. Bazı Portallarda en sevdiğiniz radyolarınızı belirleyebilir, kendinize özel liste oluşturabilir ve beğendiğiniz müzikleri bu listeye ekleyebilirsiniz. Bu seçime birkaç farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Kanallar arasından sevdiğiniz bir kanalı eklersiniz ya da sizin müzik zevkinize hitap eden kanalı arattırarak bulabilirsiniz.

Resim3.jpg


MP3Tunes.com sitesinde kendinize ait iki gigabyte’a kadar ücretsiz mp3 listeleri oluşturabilirsiniz.

Kullanım: Tam anlamıyla rahat değil

Geleneksel radyolar gibi, internet radyoları da kullanımı açısından zayıf izlenimler bırakabilir. Kullanıcın aşması gereken ilk engel, ev ağı içerisinde radyo ayarlarını yapabilmesidir. Her şeyden önce Kablosuz ağ anahtarının bir kumanda ya da tuş yardımıyla girilebiliyor olması bu sabır oyununu biraz daha kolaylaştırıyor. Şansımıza, bu verileri bir kere girmek yeterli oluyor. Aynı sıkıntı kanal aramasında da karşınıza çıkıyor. Çocuklar bile, herhangi bir VHF radyoda kanal aramayı bilir. İnternet radyosunda ya da sabit diskinizde kayıtlı müzikleri dinleyebilmek için kumanda yardımıyla harf harf arama yapmak ise pek rahat sayılmaz. Çoğu model, favoriye ekle seçeneğiyle, önceden seçilen bir kanalı tekrar arama derdinden kurtarıyor.

İpucu

Gün boyunca yayın yapan radyolar

Last.fm ile (Last.fm - Listen to free music and watch videos with the largest music catalogue online diğer kullanıcıların müzik listelerinden ya da Last.fm’in müzik arşivinden, kendi radyo programınızı belirleyebilirsiniz. Fakat müzik listesini beğeninizi göre sıralayamıyorsunuz.

Çok farklı türlerde radyoları çatısında birleştiren SKY.fm de 24 saat yayaın yapan başarılı bir internet radyo partalı. Söz konusu sitede 70’lerden 80’lere, pop müzikten rock müziğe kadar çok geniş yelpazede kanalları dinleyebilirsiniz.

Müziği bilgisayarınızda oynatma

Tanıtımını yaptığımız cihazlar, internet radyosu yayını yapmasının yanı sıra, bilgisayarınızın sabit diskinden de şarkıları oynatabilme gibi ortak bir özellik daha taşıyorlar. Bu sayede web radyolarını, verimli bir şekilde veri aktarma sunucuları olarak da kullanabilirsiniz. Bu sürecin tek engeli: UPnP destekli bir ağ ya da çoklu ortam üzerinde bilgisayarınızın açık tutulması.

Logitech aktarım yolunda birkaç farklı yol takip ediyor. Ek yazılım olarak Squeezebox’larla birlikte gelen SqueezeCenter aracı üzerinden müziği doğrudan bilgisayarınızdan oynatabiliyorsunuz. Squeezebox, yukarıda belirttiğimiz ve müzikleri indirebilme seçeneği sunan, MP3tunes (www.mp3tunes.com) sitesini de destekliyor. Avantajı: bilgisayarınız kapalı kalır, 2 GB kapasite ile yaklaşık 400 şarkıyı zahmetsizce dinleyebilirsiniz. Daha fazlasını isteyenler için yıllık 40 € kullanım ücretiyle 50 GB ya da yıllık 140 € kullanım ücreti ile 40.000 şarkıya yer veren 200 GB bellek paketini edinebilirsiniz. Bu arada Terra’nın Noxon’u da MP3tunes’un web hizmetinden yararlanabiliyor.

Tatmin edici bir ses kalitesi

Genel anlamda web radyolarının ses kalitesi hakkındaki iddiaları kimse reddedemez. Çünkü hiçbir radyo kanalı 128 Kbit/s hızdan daha geniş bir bant alanı sunamaz. Çoğunlukla da bu değer 96 Kbit/s ya da daha aşağısında kalır. Tüm bunların ötesinde kendi MP3 oynatıcınızda kayıtlı şarkılarınızı dinleyebilme olanağınız varsa, internet radyoları da bir yere kadar yeterli olabiliyor.

Resim4.jpg


Eğer web radyonuz evinizde stereo ses sistemine bağlıysa, Noxon iRadio ile fazla söze gerek yok.

MP3 kalitelerini karşılaştırdığımız dinleme testinde, cihazların hiçbirinde hayal kırıklığına uğramadık. Ama Grundig Ovation 2i’de, sesi daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya çalıştığımızda, biraz cızırtıyla karşılaştık. Freecom’un MusicPal cihazı da ses açısından biraz zayıf ama diğer hoparlör modelleri müziği oldukça iyi aktarabiliyor. Özellikle Philips Streamium, sınırsız ekolayzır ön ayarları ile bizi ikna ediyor. Ev müzik sistemini tamamlamak isteyen hassas dinleyiciler için de, Logitech Squeezebox Classic yeterli olacaktır. Kendi entegre hoparlörüne sahip cihazlar, müzik tutkunları için pek yeterli olmayacaktır. Bu durumun istisnası da, dijital ses çıkışı ile müzik sistemine bağlanmayı olanaklı kılan Streamium.

Dikkat: Kablosuz ağ üzerinden internet radyosunu kullanırsanız, kablosuz ağ aktarım hızında düşüş yaşanabilir. Bazen bu durum internet bağlantı akışının kesilmesiyle sonuçlanabilir.

Technopat satın alma ipuçları: İnternet radyoları mercek altında

Günümüzde her yerde kablosuz internet radyosu bulunabilir. Technopat sizin için en popüler cihazları mercek altına alıyor.

Daha yüksek ses

Logitech.jpg


Modaya uygun bu cihaz, basit bir alıcı istasyonu değil, aksine yükseltici ile birleştirilmiş entegre bir hoparlörle piyasaya girdi. Squeezebox Boom entegre 30 Watt’lık bir güçlendirici ve iki yüksek ve alçak titreşimli (woofer) hoparlöre sahip. Müzikseverler için güzel bir cihaz. Bu da yeterli gelmezse, ayrı bir cihaz ara yüzü sayesinde, bir subwoofer ekleyebilmeniz mümkün. Müzik formatlarının çoğunu destekleyebildiği için olumsuz bir eleştiriye yer verdirmiyor. Ayrıca kablosuz radyo amaçlı, sevilen kanalları kaydedebilmek ve tekrar oynatabilmek için 6 tuş bulunmakta. Hızlı ethernet yuvası da unutulmamış. Yerel bilgisayarınızdan ya da Logitech oynatıcınızdan müzik verileri aktarabileceğiniz bir yazılım mevcut. Güçlendirici destekli hoparlör istemiyorsanız Logitech Squeezebox’ı yaklaşık 140 € civarında satın alabilirsiniz.

Özet

Logitech Squeezebox Boom adınnın gerektirdiğini yapıparkadaşlarınızı bas seviyesi ile sarsacak bir cihaz.


Philips Streamium Wireless Music Center

Philips WACS7500.jpg


Philips Musiccenter WACS7500, sahibini hem bilgisayar hem de stereo sisteminden uzaklaştırıyor. Ucuz olmamasının yanı sıra birinci sınıf bir çözüm sunan cihaz iki parçadan oluşuyor; Alıcıya yerleştirilmiş 80 GB sabit diski ve CD oynatıcısı ile müzik CD’lerinizi oynatabilir ya da disk’e veri kaydedebilirsiniz. Bu cihazda beş uydu istasyonuna kadar bağlantı sağlayabilirsiniz. Müziği kablosuz ağ üzerinden, Musiccenter’ın sabit diskinden ya da bilgisayarınızdan alabilirsiniz. USB bellek ya da iPod ile cihaza bağlanabilirsiniz. Birden fazla uydu eklemek isterseniz, her bir istasyonun aynı ya da farklı müzik çalmasını belirleyebilirsiniz. Philips bu cihazının yanı sıra, WAS7500 olarak adlandırdığı modelinde de aynı özelliklere sahip.

Özet:

Pahalı, diğer modellere benziyor fakat farklı bir tasarımın yanında, çok çeşitli ve en küçük detayına kadar düşünülmüş bir ürün.
 

Baran Curu

Kilopat
Katılım
1 Haziran 2014
Mesajlar
1.261
Makaleler
6
Yer
Eskişehir/Diyarbakır/Istanbul
Bilgi vermek için yazıyorum. İnternet tabanlı radyolarda ShoutCast üzerinden yayın yapan sunucular var ve bunun gibi sunucuları birçok insan kurabilir. Detaylı bilgi isteyen arkadaşlar araştırma yapabilir veya Technopat'da konu açarlarsa destek alabilirler.
 
Yukarı