Kablolu internet vs kablosuz internet

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, ev içerisinde kullanılmak üzere yeni bir modem almayı düşünüyorum. İnternet servis sağlayıcımı yeni değiştirdim, artık TürkNet kullanıyorum. Eski internet sağlayıcım olan Superonline verdiği modemi geri alacağı için (zaten hiç memnun değildim) yeni bir modem almam gerekli.

Sormak istediğim konu aslında günümüz şartlarında kablosuz internet yeterli hale geldi mi? Yani şöyle açıklayayım, benim modemim ile bilgisayarımda kullandığım Wi-Fi modülü (tenda W322P+v2.0) arasında 2 duvar var ve yaklaşık mesafe 5metre. Bu mesafeden alacağım yeni modem ile birlikte sorunsuz bir Wi-Fi internet deneyimi yaşamam mümkün mü?

Şu anki modem ile sürekli bağlantı problemleri yaşıyorum. Örneğin ping sürekli yüksek (ortalama 80-120) ara sıra 60'lara indiği oluyor ama ara ara da 800'lere de çıkıyor maalesef. Yani çok kararsız bir bağlantı vardı. Dün itibari ile TürkNet'e geçtim. Önceki internetim 16Mbps idi şimdiki internetimde 35 kullanıyorum ama 50'ye de geçme durumum var. Bu arada şu ankullandığım modemim: Huawei HG658 V2

Oyunlarda gecikme yaşamadan güzel bir internet deneyimi için hala kablolu bağlantı şart mı? Modemin olduğu yerden bilgisayara kadar kablo çekmem çok zor bu yüzden bu ihtimali zorluyorum. Eğer hala daha güzel bir modem ve alıcı kullanmama rağmen bile Wi-Fi hızları kötü olacak ise veya alacağım 35MB interneti bana veremeyecek ise mecburen kablolama hk. Yeni yollar düşünmeliyim?

Konu biraz uzun oldu biliyorum ama durumumu sizlere tam olarak anlatabilmeye gayret gösterdim. Sizin önerileriniz nedir acaba? Ayrıca konunun açılış amacı maksimum 300-400 liraya kadar (300 olursa daha iyi olur :) ) bir modem tavsiyesi almak. Aslınca bir hata edip detaylı bir araştırmaya yapmadan bu ürünü aldım. Ama daha sonrasından bu ve bu iki modeli de gördüm. 100 lira farkla 802.11AC ve aynı zamanda 5GHz desteği sunan modemler için 100TL daha fark vermeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablolama yapmam için kabloyu 2 tane kapıdan geçirmem gerek ve kablo mesafesi de yaklaşık 8-10 metre olabilir. Bunu gizleyerek modemden odama kadar çekmek biraz masraf gerektiriyor bu yüzden direk Wi-Fi ile bağlanmam yeterli olur mu acaba diye merak ettim. Yukarıdaki belirttiğim modemler hakkında ne düşünüyorsunu? :)

Priz üzerinden aktarımlar vardı sanırım onları deneyin, en garanti bağlantı kablolu olur. WiFi 2.4GHz veya 5GHz olması farketmiyor o kadar. 2.4GHz kanalı fazla kalabalık ise 5GHz üzerinde biraz daha iyi verim alma olasılığınız yok değil tabi.

Geri
Yukarı