Internet sağlayıcısı THH'ye şikayet edilir mi?

Ahmed Efe

Hectopat
Yer
Başakşehir/İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cpu: Ryzen 5 5600
Gpu: RTX 4060 Tİ 8 GB
Ram: G.Skill RipjawsV 4x8 3600 MHz
Anakart: GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2 4400Mhz (OC)
SSD: MLD M700 1TB 7000MB-5500MB/s
Kasa: THERMALTAKE S200 TG
İşlemci soğutucu: ID-COOLING SE-214-XT

Monitor: PHILIPS EVNIA 27" 27M1N3200ZA
Klavye: REDRAGON K568R Red Swicth
Mouse: Razer Deathadder V2 Pro
Kulaklık: Razer BlackShark V2 / JBL 510BT / Huawei FreeBuds SE 2
Mikrofon: HyperX Quadcast
Millenicom kullanıyorum. 1 ay 15 gün gibi bir süredir internetim 1-15Mbps download hızı görüyor. Saçma olan şey ise pingin 3-4, uploadın 30-45 arası olması, yaklaşık 15 defa teknik destek talebi açmışımdır. Ama sadece bir kere Türk Telekom çalışanı yolladılar. Artık çok canım sıkılmaya başladı ne yapabileceğimi bilmiyorum. 1 sene taahhütlü olduğundan aboneliği de kapatamıyoruz. THH'ye şikayet edebilir miyim? Nasıl şikayet edebilirim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231212_175051_Speedtest.jpg
    Screenshot_20231212_175051_Speedtest.jpg
    72,2 KB · Görüntüleme: 43
50Mbps upload olduğuna göre FTTH veya FTTB kullanıyor olmalısınız. Kablosuz bağlıyken mi bu hızı alıyorsunuz?
Kablolu kablosuz fark etmiyor yaklaşık bu hızı alıyorum. Kablosuz bağlantıda yapmıştım bu testi, kablolu ile yaptığımıda ekliyorum. Fiber kullanıyorum ama türünü tam bilmiyorum.

@Ulunay kablolu şekilde de böyle çıkıyor. Şimdi yaptım hız testini.
1702393763287.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet hızınızda sınırlandırma yapmışlar. Pek çok defa bana da yapıyorlardı. Arayın ve yeniden IP atanmasını isteyin. Ama 1 hafta 10 güne yine yanı şeyi yaşamanız olası.

Şimdi hocam, evdeki en güncel telefonla tekrar hız testi yapın. Sorunun cihazdan mı yoksa modem ve ötesinden mi kaynaklı anlamış oluruz.

Sonuç aynıysa ve FTTH kullanıyorsanız modem, ONT ve OBK konnektörün kontrol edilmesi lazım. Bir kullanıcıya OBK'nın 2 ucu farklı konnektörle hizmet vermeye çalışmışlardı.

FTTB kullanıyorsanız bina altındaki switchin bağlı olduğunuz portu, CAT-6 kabloyu ve modeminizi kontrol etmeleri lazım. Bunları yaparsalar sorunu bulurlar. Yapmazlarsa ki yapmamışlar THH'ye başvurun.

İnternet hızınızda sınırlandırma yapmışlar. Pek çok defa bana da yapıyorlardı. Arayın ve yeniden IP atanmasını isteyin. Ama 1 hafta 10 güne yine yanı şeyi yaşamanız olası.
Bunu yapmaları legal mi? 😃

Şimdi hocam, evdeki en güncel telefonla tekrar hız testi yapın. Sorunun cihazdan mı yoksa modem ve ötesinden mi kaynaklı anlamış oluruz.

Sonuç aynıysa ve FTTH kullanıyorsanız modem, ONT ve OBK konnektörün kontrol edilmesi lazım. Bir kullanıcıya OBK'nın 2 ucu farklı konnektörle hizmet vermeye çalışmışlardı.

FTTB kullanıyorsanız bina altındaki Switch'in bağlı olduğunuz portu, CAT-6 kabloyu ve modeminizi kontrol etmeleri lazım. Bunları yaparsalar sorunu bulurlar. Yapmazlarsa ki yapmamışlar THH'ye başvurun.

Hocam büyük ihtimalle FTTB kullanıyoruz. Türk Telekom'dan gelip modem değiştirip gitmişler, ben evde değilken(yaklaşık 1 ay önce). Bugün tekrar müşteri temsilcisi ile konuşup @Dr. Bıyık! Hocamın dediği gibi IP atanmasını isteyeceğim. Sorunum çözülmezse bu sefer THH'ye başvuracağım.

@Dr. Bıyık! Hocam statik ip kullanmıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleme:
1 sene taahhütlü olduğundan aboneliği de kapatamıyoruz.
Eğer kasti yapıldığını ispatlayabiliyorsanız talebinizi e-mail yoluyla iletin ve yerine getirilmezse koşulsuz, şartsız fesihte bulunacağınızı ayrıca şikayetçi olacağınızı iletin.

Eğer bir kasıt bulamıyorsanız kendilerinden bu problemi açıklamalarını ve yine açıklama getirilmezse fesihte bulunacağınızı iletin. Sözleşmenizi bulabiliyorsanız da atın bir bakayım.
Bunu yapmaları legal mi?
Hayır.

Son düzenleme:
@Ahmed Efe gerçekten gözlerimi yordu sözleşme.

Dikkatimi çeken sadece aşağıdaki madde oldu. Sizin gördüğünüz başka lehe bir madde olursa iletebilirsiniz.

"3.3 İnternet Hizmet’ine ilişkin hız Abone’nin İnternet Hizmet’inden
yararlandığı maksimum hızı ifade eder. Talep edilen hızın, santral
ile Abone arasındaki mesafe ya da teknik nedenlerden dolayı
sağlanamaması durumunda sunulabilecek maksimum hız ile hizmet
verilir."

Eğer gerçekten kasıtlı hız düşürme gibi bir durum söz konusuysa siz buna dayanarak karşı taraftan maksimum hız talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı