İnternet Servis Sağlayıcıları fren mi yapıyor?

İnternet sağlayıcıları fren mi yapıyor?

• Kesinlikle. Tek yaptıkları şey para tahsilatı yapıp üstüne Türkiye'deki internetin önünü kesmek.

• Bütün ISS'ler Türkiye'deki her eve ve tüm dairelere tek tek kendi FTTH altyapılarını ayrı ayrı çekti

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Maddi güçleri olduğu halde internet servis sağlayıcılar neden 30 Büyükşehire bile doğru düzgün yatırım yapmıyor? Hayır. İnternete karşı olan kişilerin dairesine yatırım yapmalarına gerek yok. Bizler, sizler daireye kadar fiber talep ettiğimizde süründürmesinler. Zaten müşterisiysek ikiletmesinler. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmediler. Fiber kablo ile hizmet almayan evler hizmet alanlardan çok daha fazla. Evet. 2021 yılında!
Hatta kendi döşediği altyapı bile yok. PTT'nin döşediği bakır kabloyu kullanıyor. Dolayısıyla yatırımı da yok. Ama her ay onlarca lira almasını hatta durmadan fiyatı yukarı yönlü güncellemesini çok iyi biliyor. Ödemesi bir geciksin anında daha da arttırmayı, bir de hizmeti duraklatmasını biliyor. Sanki her ay ilçemize yeni bir altyapı için para harcıyorlar da o yüzden gelire ihtiyaçları var(!)
Rekabet olsa böyle olacağını düşünmüyorum. Sizce bu iş için yeterince parası da olan firmalar, tam gaz birbirleriyle yarışıp süratle sürekli birbirlerini geçmek yerine sadece artan fiyatların, düşen kalitenin, eskiyen kabloların yani durgunluğun ve tekelliğin hakim olması için frene mi basıyorlar?

Çünkü yurtiçi ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın internet bir yerden sonra yurtdışı çıkışıyla alakalı. Ve bu çıkış Türk telekom'un kontrolünde. Ve Türk telekom yıllar önce araplara satıldı. Satıldığından beri de zarar ediyor. Şimdi ne alaka derseniz, elin arabı senin internet kaliteni düşünür de yatırım yapar mı? Parasını alır gerisine karışmaz.

Maddi güçleri olduğu halde internet servis sağlayıcılar neden 30 Büyükşehire bile doğru düzgün yatırım yapmıyor? Hayır. İnternete karşı olan kişilerin dairesine yatırım yapmalarına gerek yok. Bizler, sizler daireye kadar fiber talep ettiğimizde süründürmesinler. Zaten müşterisiysek ikiletmesinler. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmediler. Fiber kablo ile hizmet almayan evler hizmet alanlardan çok daha fazla. Evet. 2021 yılında!
Hatta kendi döşediği altyapı bile yok. PTT'nin döşediği bakır kabloyu kullanıyor. Dolayısıyla yatırımı da yok. Ama her ay onlarca lira almasını hatta durmadan fiyatı yukarı yönlü güncellemesini çok iyi biliyor. Ödemesi bir geciksin anında daha da arttırmayı, bir de hizmeti duraklatmasını biliyor. Sanki her ay ilçemize yeni bir altyapı için para harcıyorlar da o yüzden gelire ihtiyaçları var(!)
Rekabet olsa böyle olacağını düşünmüyorum. Sizce bu iş için yeterince parası da olan firmalar, tam gaz birbirleriyle yarışıp süratle sürekli birbirlerini geçmek yerine sadece artan fiyatların, düşen kalitenin, eskiyen kabloların yani durgunluğun ve tekelliğin hakim olması için frene mi basıyorlar?

1993 yılında geldi internet. Hâlâ ilk gündeki gibi maşallah.

Valla benim daireye 200mbit superonline fiber çektirecektim. Hatta geldiler kurdular tam imzaları atarken kendi modemini kullanamazsın dediler. O zaman iptal edelim dedim. Halbuki telefonda verilen bilgi farklıydı. Sonra modemleri vs söküp gittiler. 1 ay sonra 900 lira fatura geldi. 20 dakika kullandığım internete 900 lira ödememek için uğraşıyorum.

Yani demem o ki altyapı gelse bile şirketlerin müşteriye yolunacak kaz gözüyle bakması değişmedikten sonra bir manası yok.

Son zamanlarda altyapı yatırımları hız kazandı diyebiliriz.
En kötü yere 24 verebiliyorlar artık ama daha çok kat edilmesi gereken yol var.

Bir de bizim bina yapılarımız sıkıntılı.
Binalar yapılırken fiber altyapı çekilmiyor mesela eski sistem iki teli çek gitsin modundayız.
Vallahi benim daireye 200Mbit Superonline fiber çektirecektim. Hatta geldiler kurdular tam imzaları atarken kendi modemini kullanamazsın dediler. O zaman iptal edelim dedim. Halbuki telefonda verilen bilgi farklıydı. Sonra modemleri vs söküp gittiler. 1 ay sonra 900 lira fatura geldi. 20 dakika kullandığım internete 900 lira ödememek için uğraşıyorum.

Yani demem o ki altyapı gelse bile şirketlerin müşteriye yolunacak kaz gözüyle bakması değişmedikten sonra bir manası yok.

Doğru demişler Superonline'nin sisteminde standart DSL modemi kullanamıyorsunuz.
Modemi size ücretsiz veriyorlar.

Kendi modeminizi router olarak kullanabilirdiniz.

Geri
Yukarı