İnternet Servis Sağlayıcıları fren mi yapıyor?

İnternet sağlayıcıları fren mi yapıyor?

• Kesinlikle. Tek yaptıkları şey para tahsilatı yapıp üstüne Türkiye'deki internetin önünü kesmek.

• Bütün ISS'ler Türkiye'deki her eve ve tüm dairelere tek tek kendi FTTH altyapılarını ayrı ayrı çekti

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Para için rekabeti kurmuyorlar. Tek düşündükleri para. Fiber interneti gördüğümde şaşırıyorum ben. "Nasıl 100 Mbps (veya üzeri) alıyorlar?" düşünüyorum. Yurt dışında 100 Mbps bile çok düşük diye biliyorum (en azından Japonya'da). GB ile çalışan şirketler var. Burada yayıncı olmadığın sürece ulaşman zor o hızlara.

Çünkü yurtiçi ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın internet bir yerden sonra yurtdışı çıkışıyla alakalı. Ve bu çıkış Türk telekom'un kontrolünde. Ve Türk telekom yıllar önce araplara satıldı. Satıldığından beri de zarar ediyor. Şimdi ne alaka derseniz, elin arabı senin internet kaliteni düşünür de yatırım yapar mı? Parasını alır gerisine karışmaz.
Ben de bunu yazmaya gelmiştim, yurtiçi sunuculara bantgrnişliği sorunu daha hızlı çözülüyor ama özellikle Superonline tarafında yurt dışı çıkışlarına çok ciddi throttling yapılıyor. Fast.com üstünden Netflix sunucularına VPN olmadan 30mbps alabilirken VPN ile 100mbps alınıyor. Üstelik Avrupa VPN'i ile Avrupa Netflix sunucularına bağlanırken Superonline'ın saçma yönlendirmeleri sonucu ABD'ye bağlanıyorsunuz. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Öte yandan internette bana kalırsa asıl önemli olan bantgenişliğinden ziyada ping ve jitter değerleri. 1gbps internetiniz olsa da oyun sunucusuna 150 ping ile bağlandıktan sonra hiçbir anlamı yok. Bu aynı, Ankara'dan İstanbul'a 12 şeritli otoyoldan direkt gitmek yerine Muğla üstünden dolaşmaya benziyor. Günün sonunda iki şeritli ama doğrudan yoldan gidenler sizden hızlı gidiyor. ISP'lerin öncelikli görevi yurt dışı çıkışları stabilleştirip adam akıllı omurgalara dahil olmaları ve yurt içi pop noktaları çoğaltıp şehir içi 10ms ping gibi salakça şeylerden kurtulmaları. Internet kalitesi denince akla ilk gelen mbps değeri oluyor ama en az bunun kadar önemli olan gecikme süreleri. Türkiye'de ınternetin alacağı çok fazla yol var maalesef.

Valla benim daireye 200mbit superonline fiber çektirecektim. Hatta geldiler kurdular tam imzaları atarken kendi modemini kullanamazsın dediler. O zaman iptal edelim dedim. Halbuki telefonda verilen bilgi farklıydı. Sonra modemleri vs söküp gittiler. 1 ay sonra 900 lira fatura geldi. 20 dakika kullandığım internete 900 lira ödememek için uğraşıyorum.

Yani demem o ki altyapı gelse bile şirketlerin müşteriye yolunacak kaz gözüyle bakması değişmedikten sonra bir manası yok.

Evet Superonline başka router kullanmanıza için vermiyor fiber altyapıda fakat çok zor olmayan teknik yöntemler ile gerekli bilgileri alıp kendi router'ınızı kullanmanız mümkün, ben de kendi cihazımı kullanıyorum.

Ben de bunu yazmaya gelmiştim, yurtiçi sunuculara bantgrnişliği sorunu daha hızlı çözülüyor ama özellikle Superonline tarafında yurt dışı çıkışlarına çok ciddi throttling yapılıyor. Fast.com üstünden Netflix sunucularına VPN olmadan 30mbps alabilirken VPN ile 100mbps alınıyor. Üstelik Avrupa VPN'i ile Avrupa Netflix sunucularına bağlanırken Superonline'ın saçma yönlendirmeleri sonucu ABD'ye bağlanıyorsunuz. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Öte yandan internette bana kalırsa asıl önemli olan bantgenişliğinden ziyada ping ve jitter değerleri. 1gbps internetiniz olsa da oyun sunucusuna 150 ping ile bağlandıktan sonra hiçbir anlamı yok. Bu aynı, Ankara'dan İstanbul'a 12 şeritli otoyoldan direkt gitmek yerine Muğla üstünden dolaşmaya benziyor. Günün sonunda iki şeritli ama doğrudan yoldan gidenler sizden hızlı gidiyor. ISP'lerin öncelikli görevi yurt dışı çıkışları stabilleştirip adam akıllı omurgalara dahil olmaları ve yurt içi pop noktaları çoğaltıp şehir içi 10ms ping gibi salakça şeylerden kurtulmaları. Internet kalitesi denince akla ilk gelen mbps değeri oluyor ama en az bunun kadar önemli olan gecikme süreleri. Türkiye'de ınternetin alacağı çok fazla yol var maalesef.

Evet Superonline başka router kullanmanıza için vermiyor fiber altyapıda fakat çok zor olmayan teknik yöntemler ile gerekli bilgileri alıp kendi router'ınızı kullanmanız mümkün, ben de kendi cihazımı kullanıyorum.
bu konuda bir kaynak var mı?
Son zamanlarda altyapı yatırımları hız kazandı diyebiliriz.
En kötü yere 24 verebiliyorlar artık ama daha çok kat edilmesi gereken yol var.

Bir de bizim bina yapılarımız sıkıntılı.
Binalar yapılırken fiber altyapı çekilmiyor mesela eski sistem iki teli çek gitsin modundayız.

Doğru demişler Superonline'nin sisteminde standart DSL modemi kullanamıyorsunuz.
Modemi size ücretsiz veriyorlar.

Kendi modeminizi router olarak kullanabilirdiniz.
Kuruluma gelmeden önce sordum kullanabilirsiniz dediler. Keenetic modem kullanıyorum. Bu modem varken 2 cihaz kullanmak istemedim. Eğer dediğim gibi teslim etmedikleri cihazları bende gibi göstermeseler tekrar başvuru yapacaktım. Ama şu an superonline tabelası görsem kırasım var.

Bu konuda bir kaynak var mı?

Kuruluma gelmeden önce sordum kullanabilirsiniz dediler. Keenetic modem kullanıyorum. Bu modem varken 2 cihaz kullanmak istemedim. Eğer dediğim gibi teslim etmedikleri cihazları bende gibi göstermeseler tekrar başvuru yapacaktım. Ama şu an Superonline tabelası görsem kırasım var.

Sana kullanabilirsin diyen müşteri hizmetleri hatalı bilgi vermiş.

@393060 reklam yaptığın belli.

Aynen uydudan internet alalım sonra pingimiz dibimizdeki Avrupa'ya 30 yerine 200 ping olsun.

Hızlara bak fiyatlara bak komik. 20 Mbps download 90 TL istiyor :D.

Onun yerine VDSL altyapıdan TurkNet gibi taahhütsüz firmaları kullanıp daha yüksek hız alırım.

@393060 reklam yaptığın belli.

Aynen uydudan internet alalım sonra pingimiz dibimizdeki Avrupa'ya 30 yerine 200 ping olsun.

Hızlara bak fiyatlara bak komik. 20 Mbps download 90 TL istiyor :D.

Onun yerine VDSL altyapıdan TurkNet gibi taahhütsüz firmaları kullanıp daha yüksek hız alırım.

Hocam reklam değil sadece öneride bulundum.teyzemler almış kuzenim league of legends oynuyordu 18ms 3 kişi wifiye bağlıydık test ettik yani kendimizce hızını

Yeni konular

Geri
Yukarı