İnternet sözleşmesi iptal edilebiliyor mu?

183206

Megapat
Makaleler
1
Arkadaşlar, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun konuk olduğu videoda, 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 52. maddesinin 4. fıkrasına göre 2 yıllık sözleşmeler geçersizdir deniliyor. Cayma ücreti ödemeden iptal edebilirsiniz diyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Türk Telekom ise beni arayarak 6183 sayılı kanunun 51. maddesine göre 2 yıllık aboneliğimi cayma ücreti ödemeden iptal edemeyeceğimi söylediler. Kanunu okudum ancak bir şey anlamadım.
Neye ve kime inanacağımı şaşırdım.

Benim bildiğim 2 yıllık taahhütlerde, bir senesini geçirmiş olmak şartıyla cayma bedelsiz geçebilme veya iptal etme kuralı var.

Evet 1. yılı doldurmuş sözleşmeler geçersiz sayılabiliyor.
Ancak size indirimli ürün verilmiş ise örnek modem, veya 100 TL'lik kampanya 80 TL vb gibi kalan 12 ayda bu aradaki indirim veya kampanya ücretini alabilirler mi. sıkıntılı durum var ortada. Bir avukatla görüşmek lazım bu durumu.

Arkadaşlar, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun konuk olduğu videoda, 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 52. maddesinin 4. fıkrasına göre 2 yıllık sözleşmeler geçersizdir deniliyor. Cayma ücreti ödemeden iptal edebilirsiniz diyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Türk Telekom ise beni arayarak 6183 sayılı kanunun 51. maddesine göre 2 yıllık aboneliğimi cayma ücreti ödemeden iptal edemeyeceğimi söylediler. Kanunu okudum ancak bir şey anlamadım.
Neye ve kime inanacağımı şaşırdım.
Hocam kanun 2 yıllık sözleşme geçersizdir diyor. Doğru. Ancak siz müşteri olarak firmayla 2 yıllık sözleşmede anlaşmışsınız. Bu süre içerisinde herhangi bir anlaşmazlık doğması durumunda yapılan şikayetlerde heyet anlaşmazlık sebebine bakıyor. Keyfi olarak çıkış yapmak isterseniz İSS'lerin sunduğu indirimleri talep etme hakkı var. Yani sen müşteri olarak 2 yılı baştan kabul ettin ve ben sana bu indirimleri sundum, sen sözleşmeden vazgeçiyorsan ben de indirimlerden vazgeçiyorum diyebiliyor.

Ancak fesih sebebi örneğin teknik bir problemse heyet genelde tüketiciyi haklı bulup ödenen indirim bedellerinin iadesine karar veriyor.

Konu tek bir ifadeyle yüzeysel değerlendirilecek bir konu değil. Sonuç hep THH'de bitiyor ve THH olayın sebeplerini inceliyor. Detay verirseniz durumla ilgili daha çok yardımcı olabiliriz.

Şimdi ben 2 yıllık sözleşme imzaladım. Bu ay 12 eylülde tam 1 yıl oluyor. Nasıl iptal edebilirim?
Turknet ile 20 tl ucuza 3 kat hızlı internet alabilirim.
@Cozen24

Son düzenleme:
Şimdi ben 2 yıllık sözleşme imzaladım. Bu ay 12 eylülde tam 1 yıl oluyor. Nasıl iptal edebilirim?
Turknet ile 20 tl ucuza 3 kat hızlı internet alabilirim.
@Cozen24
Hocam İSS'ler bu kanun ile gittiğinizde kabul edip iptal etmiyor. Bu senaryoların çoğu tüketicilerin cayma bedelini ödeyerek iptal etmesi ve sonrasında THH'ye başvurup ödeilen cayma bedelinin iade alınmasıyla sonuçlanıyor.

Hocam İSS'ler bu kanun ile gittiğinizde kabul edip iptal etmiyor. Bu senaryoların çoğu tüketicilerin cayma bedelini ödeyerek iptal etmesi ve sonrasında THH'ye başvurup ödeilen cayma bedelinin iade alınmasıyla sonuçlanıyor.
Hocam o zaman sanırım iptal ettirip başvuru yapamam gerekecek değil mi? İptal ettirmeden başvuru yapamam çünkü.

Hocam o zaman sanırım iptal ettirip başvuru yapamam gerekecek değil mi? İptal ettirmeden başvuru yapamam çünkü.
Hocam iptal ettirmezseniz dairedeki port boşa çıkmaz zaten. Aynı altyapı üzerinden farklı firmadan hizmet almak isterseniz boş port yok hatası ile başvurunuz reddedilir.

İptal ettirip bedeli cepten ödeyip THH'ye başvurursunuz. THH haklı bulursa o kararla TT'ye gidip paranızı geri istiyorsunuz. Bu arada THH kararları bölgedeki heyetin yoğunluğuna göre 8-12 aya kadar uzayabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı