İnternet üzerinden yapılan izleme eyleminden nasıl kurtulunur?

tugbaciccone

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Burada izlenme hakkında birçok soru sordum. Herkesin önerisi ile SIM kartımı çıkardım, tüm cihazlarıma format attım, yeni bir e posta açtım ve eskisine hiç giriş yapmadım hatta o hesaba bağlı olan hiçbir sosyal medya hesabına da girmedim. Gerçekten kurtulduğumu sanmıştım fakat hala kurtulamadığımı fark ettim. Sonunda gerçek açığın Wi-Fi interneti olduğunu buldum.
Büyük ihtimalle internetimize bağlı olan şahıs internete bağlı olan tüm cihazları izleyebiliyor. VPN indirdim fakat işe yaramıyor. Ne yapmalıyım?
Daha önceden detaylı halini sormuştum buradan okuyabilirsiniz;
Mobil güvenlik açığı nerede olabilir?

Son düzenleme:
Bu konuda kesin eminseniz yapabileceğiniz şeyler aşağı yukarı belli; SSID gizleyin, modem Firmware'ini güncelleyin, bağlanabilecek cihazları Mac adresine göre filtreleyin sadece size ait cihazlara izin verin, Wi-Fi şifrelemesini WPA2 olarak kullanın, wps devre dışı bırakın, dışarıya açık portları kapatın, modem üzerinden DNS kullanın(tercihen cloudflare), modeme uzaktan erişim açıksa kapatın.

Hepsi basit şeyler modem arayüzü Türkçe ise kendinizde menüde gezererek yapabilirsiniz, zorlanırsanız modem markası + modeli ile yapacağınız konfigürasyon ayarını Google da aratırsanız onlarca anlatım vardır.
Bunu kendim yapamam fakat anlayan biri ile deneyeceğim,bu son şansım.
Herşeyi denedim yeni e posta,hat çıkarma vb. gibi.
Teşekkür ederim.

@hursitwww Avast da, Kaspersky'de kaliteli programlar. Neye göre kalitesiz diyorsunuz?

Avast'ın durumundan pek haberiniz yok sanırım. Canlı testlerde hiç iyi bir sonuç çıkaramıyor. PC Security Channel adlı YouTube kanalından test sonuçlarına bakabilirsiniz. Ayrıca adware olan bir antivirüsten bahsediyoruz. Avast'ı hiçbir şekilde önermiyorum.

Örnek video

Daha virüsü tespit edemeyip, virüs işleme koyulduktan sonra (iş işten geçtikten sonra) virüsü tespit eden ve silmesini bile beceremeyen bir antivirüse antivirüs diyemem kusura bakmayın. Siz kullanıyorsanız kullanın. Herkes kendi güvenliğinden sorumlu.

Ayrıca ben Kaspersky için kötü demedim aksine en iyi gördüğüm antivirüs programı. Söylediğiniz 2 cümleyi birleştirince sanki ikisine de kötü demişim gibi bir algı oluşuyor.
Ben ne zaman o uygulamaya kötü dedim? Hatırlamıyorum.
İşe yaramadığını söylemeniz kötü demekle eşdeğer.

Linux'u bir kişi daha önermişti ama önemli olan da internet saldırısını da engelleyecek mi?

Linux önerilmesinin sebebi Linux az kullanıldığı için Windows'a göre daha güvenli. Yani çoğu virüs, tracker vb. Windows için geliştiriliyor ve Linux daha güvenli oluyor, ayrıca Linux'ta güvenlik açığı çok fazla yok ama Windows'da her yer açık.
Daha virüsü tespit edemeyip, virüs işleme koyulduktan sonra (iş işten geçtikten sonra) virüsü tespit eden ve silmesini bile beceremeyen bir antivirüse antivirüs diyemem kusura bakmayın. Siz kullanıyorsanız kullanın. Herkes kendi güvenliğinden sorumlu.

Ayrıca ben Kaspersky için kötü demedim aksine en iyi gördüğüm antivirüs programı. Söylediğiniz 2 cümleyi birleştirince sanki ikisine de kötü demişim gibi bir algı oluşuyor.

Bence de Avast aşırı kötü zaten bu videoda neden Kaspersky? Anlatılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linux önerilmesinin sebebi Linux az kullanıldığı için Windows'a göre daha güvenli. Yani çoğu virüs, tracker vb. Windows için geliştiriliyor ve Linux daha güvenli oluyor, ayrıca Linux'ta güvenlik açığı çok fazla yok ama Windows'da her yer açık.

Bence de Avast aşırı kötü zaten bu videoda neden Kaspersky? Anlatılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok teşekkür ederim, Linux'u mutlaka deneyeceğim.
Avast'ın durumundan pek haberiniz yok sanırım. Canlı testlerde hiç iyi bir sonuç çıkaramıyor. PC Security Channel adlı YouTube kanalından test sonuçlarına bakabilirsiniz. Ayrıca adware olan bir antivirüsten bahsediyoruz. Avast'ı hiçbir şekilde önermiyorum.

Örnek video

İşe yaramadığını söylemeniz kötü demekle eş değer.

Ücretsiz versiyon olduğu için olabilir.
Evet hiç anlamıyorum bu konulardan Avast dışında paralı bir antivirüs kullanmadım bilgisayarımda.
Teşekkürler.

Geri
Yukarı