İnternette ucuza satılan Windows anahtarları gerçek mi?

Yani bildiğimiz orjinal Windows almış oluyoruz öyle mi? Aslında aklıma takılan şey eğer gerçekten orjinal Windows ise fiyatının nasıl bu kadar ucuz olduğu.
Bildiğim kadarıyla eski Win 7 keylerini Windows 10 key'e dönüştürüyorlar.

Anladım. Bir de Retail, Mak ve OEM key diye üçe ayrılıyormuş. Hangisi alınmalı hangisi daha güvenli ya da iyi?

3 senedir kullanıyorum. Büyük ihtimalle OEM anahtarlardan bahsediyorsunuz. Tek bir bilgisayarda kullanılmak üzere satılır. Anahtarı bir kez aktif ettiğinizde anakarta gömülü kalır. Anakartı değiştirirseniz yeniden key almanız gerekir.

Retail key pahalıdır. İstediğiniz bilgisayara kurabilirsiniz. Mak key ise daha çok kurumsaldır. Kurulacak bilgisayar sayısını bildirerek alıyorsunuz diye biliyorum. Bireysel kullanım için OEM key bence en ideali.

Anladım. Bir de Retail, Mak ve OEM key diye üçe ayrılıyormuş. Hangisi alınmalı hangisi daha güvenli ya da iyi?
Mak key formatta gider, OEM key formatta gitmez anakarta gömülür, retail key ise sizin Microsoft hesabınıza bağlanır, formatta gitmez ve isterseniz keyi başka bir bilgisayara geçirebilirsiniz.

Kısaca en iyisi retail, ben de kullanıyorum.

Geçenlerde sağlamlisanstan 65 TL Home Windows 10 Home keyi aldım. Tekde çalıştı. @408157 yardımcı olmuştu. Şimdi 15-20 TL'lik keylerde çalışıyorda bazıları MAK (Multi Activation Key) oluyor o da sıkıntı diye böyle bir yoldan seçtim. (Windows 11 kullanıyorum)

Arkadaşlar bu keyler aslında Google'da sağda solda dandik siteler de bile karşınıza çıkıyor. O keyleri satıyorlar. Bende almıştım. Hala aynı sistemim de kullanıyorum kapanma gibi bir sorun olmadı anakarta gömülmüş sanırım her formatta bilgisayarı internete bağladığım vakit kendisi otomatik olarak etkinleştiriyor fakat bu keyler orijinal değil. Düşünün bir adam neden size piyasa da 500 bin liraya satılan arabayı gelip 10 bin liraya versin? Mantık bu aslında. Ayrıca ben aldığım keyi Google'a yapıştırdım aradım saçma sapan sitelerde paylaşıldığını gördüm. İsterseniz deneyin aldığınız keyleri Google'a girip aratın mutlaka çıkacaktır karşınıza. Benim aldığım mağaza kapanmış hatta 1-2 key daha alayım dedim bulamadım. Güvenilir mi değil mi tartışılır fakat bir şeyler dönüyordur bu işte de.

Arkadaşlar bu keyler aslında Google'da sağda solda dandik siteler de bile karşınıza çıkıyor. O keyleri satıyorlar. Bende almıştım. Hala aynı sistemim de kullanıyorum kapanma gibi bir sorun olmadı anakarta gömülmüş sanırım her formatta bilgisayarı internete bağladığım vakit kendisi otomatik olarak etkinleştiriyor fakat bu keyler orijinal değil. Düşünün bir adam neden size piyasa da 500 bin liraya satılan arabayı gelip 10 bin liraya versin? Mantık bu aslında. Ayrıca ben aldığım keyi Google'a yapıştırdım aradım saçma sapan sitelerde paylaşıldığını gördüm. İsterseniz deneyin aldığınız keyleri Google'a girip aratın mutlaka çıkacaktır karşınıza. Benim aldığım mağaza kapanmış hatta 1-2 key daha alayım dedim bulamadım. Güvenilir mi değil mi tartışılır fakat bir şeyler dönüyordur bu işte de.
Güvenilir yerlerden alırsan böyle sorunlarla karşılaşmazsın. Benim aldığım keyi google'a yapıştırdığımda sonuç çıkmıyor mesela

Güvenilir yerlerden alırsan böyle sorunlarla karşılaşmazsın. Benim aldığım keyi Google'a yapıştırdığımda sonuç çıkmıyor mesela.

Benim aldığım yeri de bu forum dahil birçok forum sitesinde herkes öneriyordu. Güvenli diye. Hatta aldığım yerden alan kişi de fazlaydı bayağı. Sonuç olarak orijinal key değil bunlar.

Geri
Yukarı