İnternetten sattığım ürünün vergisi

Stay High

Hectopat
Daha fazla  
İnternet (Facebook ve İtemci.com) üzerinden belli miktarlarda yaklaşık olarak toplam (net hatırlamamakla birlikte) maksimum 300 TL'lik bir hesap, item ve yang satışı yapmıştım çok önceleri. Bugün Mesut Çevik'in bu videosuna denk geldim. Eğer izlediyseniz videonun sonlarına doğru 11:10 böyle bir olaydan bahsediyor. Şimdi benim vergi ödemem gerekiyor mu? Kafam çok ama çok karıştı. Şimdi olmasa bile ileride YouTube'da içerik üretmek ve para kazanmak gibi bir hedefim var. Bu durum bana bir sorun teşkil eder mi? Videonun en sonunda söylediği gibi liseye giden 15-16 yaşındaki bir öğrenciydim ve harçlığımı oyundan çıkartmak hoşuma gitmişti. Bir yandan da şöyle düşünüyorum hemen her gün bu sitelerden ilanlar konuluyor ve satışlar gerçekleştiriyor herkes vergisini veriyor mudur? Bence hayır. Hatta hemem hemen kimsenin böyle bir şeyden haberi olduğunu bile düşünmüyorum.
Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ya da bana ne gibi bir tavsiye verebilirsiniz? Çok boş, gereksiz bir kuruntu mu yapıyorum yoksa olması gereken bu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdiye kadar böyle bir şey duymadım görmedim bence doğru değildir.

Aslında vermeniz gerek. Çünkü size ödeme yapanlar şirket hesapları. Yasa gereği şirket hesapları verdiği ödemeleri muhasebeleştirirken, alanların da muhasebeleştirilmesi gerekiyor. bundan 3 sene önce YouTube de 100tl kazanınca bir şey olmaz bakmıyor deniyordu. Şu an için nasıl YouTube de 100tl bile çatır çatır odetiliyor ise bu diğer harcamalarda alınacak. 2021de değil belki ama 2023 2025 misal bu yıllarda YouTube vergi sürecini temizleyince bir alta geçecekler. Bu sefer bu oyun sitelerinden yapılanlara odaklanacaklar. O yüzden olmaz demek bence yanlış, olur demek içinde erken. Göreceğiz :)

Videoda bahsedilen "denetime girme" vaziyeti çok spesifik bir olay ve kolay kolay işleme alınan bir durum değil. Senin geçmişte yaşadığın konuya gelirsek; 5 yıl geçtiyse dert etme zaten bir şey de olmaz, dediğin gibi kurutunluk yapıyorsun. 2023'e de az kaldı, yani seçime az kaldı. Seçim olması demek trafik cezalarından tutun vergi cezalarına kadar bütün cezaların -göze parmak sokmadıkça- kesilmemesi demektir. Hükümetin kim olduğuyla da alakası yok. Bu işler ezelden beri bu şekilde işliyor. Videoda bahsedilen şeyler yanlış değil fakat clickbait kokusu var :)

Videoda bahsedilen "denetime girme" vaziyeti çok spesifik bir olay ve kolay kolay işleme alınan bir durum değil. Senin geçmişte yaşadığın konuya gelirsek; 5 yıl geçtiyse dert etme zaten bir şey de olmaz, dediğin gibi kurutunluk yapıyorsun. 2023'e de az kaldı, yani seçime az kaldı. Seçim olması demek trafik cezalarından tutun vergi cezalarına kadar bütün cezaların -göze parmak sokmadıkça- kesilmemesi demektir. Hükümetin kim olduğuyla da alakası yok. Bu işler ezelden beri bu şekilde işliyor. Videoda bahsedilen şeyler yanlış değil fakat clickbait kokusu var :)

Dediklerinizde çok haklısınız belki ama siz de biliyorsunuz ki burası Türkiye ve her an her şey olabilir. Ansızın bir vergi borcu çıkabilir mi? Çıkabilir. ya da (kendi adıma konuşuyorum) farz-ı misal yarın bir gün bir YouTube Kanal'ı açtım ve gerçekten güzel ilerledi izlenmeler şahane ve ben bu izlenmeyi reklamlar vs. ile birlikte nakite çevirmek istedim o zaman sorabilirler mi bu 40 TL'yi sorabilirler...
Aslında haklısınız biraz fazla kuruntu yapıyorum ama ne bileyim vergi cenneti canım Türkiye'm.
Böyle küçük bir rakam ve sürekliliği yok ise vergiye baştan tabii olmaz, muaftır.
Dayanağınızı sorabilir miyim aklımda soru işareti kalmaması adına ?

Sürekli bir gelir kaynağı elde etmediğiniz için sorun olacağını düşünmüyorum. Bahsettiğiniz videoyu bende izledim. YouTube, Twitch gibi platformlardan kazandığın paranın vergisini vermediysen ve vergi denetimine girersen zamanında harçlık parası kadar item alışverişi yaptığın sitelerden hesabına geçen paraya kadar vergilendirmeye maruz kalabilirsiniz. Videoda bundan bahsetmiş.

Bu gibi item sitelerinden düzenli olarak hesabına para akışı oluyorsa ilerleyen zamanlarda böyle bir durum söz konusu olabilir ama.

Geri
Yukarı