IOmega ix2-200'ü Başarısız bir Upgrade'den Sonra Tamir Etme

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Hatalı bir NAND Flash işlemi yüzünden IOmega ix2-200 upgrade işlemi yarıda kalarak başarısız olursa bu durumu şöyle düzeltebilirsiniz:

Bootloader'a erişerek yeni bir imaj dosyasını TFTP aracılığıyla yüklemeniz gerekiyor. Bu işlem için:

• RS232'den TLL'ye Level Shifter 3.3V (Ben PL2303 temelli bir kopyayı Ebay'den kargo dahil 5 dolara aldım)
  • Philips #2 tornavida, maket bıçağı
  • TFTP Server kurulu bir bilgisayar, IP adresi 192.168.1.100 olacak
  • Şifresi kırılmış firmware buradan indirilebilir
  • FAT32 olarak formatlanmış bir USB bellek, içerisine güncelleme dosyasını bu klasörde olacak şekilde atın: /emctools/ix2-200d_images/ix2-boot.tgz
  • zImage ve initrd'ı TFTP Sunucunuza yerleştirin, (ix2-boot.tgz Dosyasında) .

İşlem:

• USB belleğinizi ix2 üzerinde herhangi bir porta takın
  • TTL level shifter'ı JP1'e takın, pinler için buraya bakın (Category:Ix2-200 - NAS-Central Iomega Wiki )
  • ix2'den ethernet kablosunu bilgisayarınıza takın.
  • Marvell>> komut satırı isteminde kodları girin:

Kod:
tftpboot 0x2000000 zImage
tftpboot 0x5400000 initrdn
and erase 0x100000 0x300000
nand erase 0x540000 0x300000
nand write.e 0x2000000 0x100000 0x300000
nand write.e 0x5400000 0x540000 0x300000

Bu, kernel'i ve initrd'yi belleğe yükleyecek ve bunları ix2'nin NAND belleğine yazacak. İster cihazı Powercycle yapın isterseniz kodu girin:

Kod:
boot

Ben sabit diskleri tamamen temizlediğim için upgrade/wipe otomatik olarak gerçekleşti. 5 ila 10 dakika sürüyor. İsterseniz DHCP açık ağınızı bağlayarak erişebilirsiniz ama bunu yapmadan önce işlemin bitmesini beklemelisiniz.

Nigel'in sayfasına da bakabilir, daha da kurcalayarak tam bir Debian kurulumu yaoabilirsiniz.

Kaynak: Recovering IOmega ix2-200 NAS after failed upgrade

Merhaba,

Bu işlem için tftp sunucu ve terminal kullanımı hakkında da bilgi vermeniz mümkün mü? Sanırım Linux kurmamız gerekli fakat bir Windows kullanıcısı olarak Linux hakkında hiç bir bilgim olmadığı için terminalin neresine ne yazdıktan sonra marvell'ı göreceğiz gibi ufak bilgiler çok yararlı olacaktır :)

Kabloyu bağladığınız zaman işletim sisteminiz için bir terminal yazılımı kullanabilirsiniz. Eğer Windows kullanacağım derseniz terminal çözümü için makaleyi yazan arkadaş TeraTerm Pro ve tftpd32 öneriyor.

Tera Term çok eski fakat güvenilir. HyperTerminal kullanmanız tavsiye edilmiyor. Adaptörünüzü de 3.3V'a ayarlamanız gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı