IP adresinden telefona sızılır mı?

Statik IP kullanmıyorsa hiçbir şey olmaz adres vs bulma kısmıda hikaye. Statik IP kullanıyorsada servis sağlayıcısını arayarak değiştirebilir ancak kimse ihtiyacı yoksa statik IP kullanmaz.

Kız olan bir arkadaşıma iş yerinde yeni tanıştığı bir çocuk sebepsiz yere iyi niyetinden Netflix hesabını vermiş. Bunu duyunca biraz işkillendim, ne de olsa Netflix'te oturum açanların IP adresleri gözüküyor. Bu çocuk da bu kıza biraz takıntılı gibi ama kızın sevgilisi var yüz vermiyor.

Sonra DarkComet, RAT gibi uygulamalar geldi aklıma korktum açıkçası.

Telefon iPhone 11, bir sorun olur mu? (Kameraya erişim sağlamak, verilere erişim sağlamak gibi)
Eğer bir sorun olursa ne yapılmalı?
Hocam size garanti verebilirim hiçbir şey olmaz.

1. Arkadaşınızın kullandığı telefon iPhone, virüs girmesi çok düşük ihtimal.
  2. IP'den port açılmadığı sürece(siz açmadığınız sürece kapalıdır) bir şey olmaz. Zaten iPhone'dan yüksek ihtimal isteseniz de port açamazsınız.
  3. DarkComet gibi programlar 2010'da kaldı, baya bir eskidiler bulaşamaz kolay kolay.

IP adresinden sızma işlemleri gerçekleştiremiyoruz ancak keşif amaçlı önemli bulgular önümüze serebilir. Bu bir sunucuysa mesela sub-domain tespitinde kullanılabilir. Kullanılan makinenın işletim sistemi çalışan porttaki servisleri vb. bilgilere ulaşabiliriz. Telefon bağlamında bakarsak olaya VoIP kullanılarak telefon dinlemesi gerçekleştirilebilir eğer ki sıkı bir şekilde şifrelenmemişse (peer-to-peer encryption)

Yeni konular

Geri
Yukarı