iPad Air 5 vs Samsung Tab S8+

10 yıl sonra ilk defa Android bir ürün aldım ve bana inanılmaz zor geldi. En basitinden PC'ye bağlıyorsun görmüyor, yok menüye gir, model adını bul, 7 defa tıkla ona sonra geliştirici seçeklerine gir oradan hata ayıklamayı aç, sonra USB menüsüne gir aygıtın nasıl bağlanacağını seç ondan sonra Lenovo programı tableti görüyor.

Sadece kamplarda dizi/film izlerim diye aldım yoksa kesinlikle iade eder, iPad alırdım.

IPad'de ise USB'yi cihaza tak bu kadar.
Tabletlerin %90'ı 1 sene güncelleme alıyor sonrası kaderine terk ediliyor. Ayrıca güncelleme alsa ne olacak her güncellemeden sonra cihaz daha da yavaşlıyor.

Güncellemeler de sıkıntı mesela benim tablete 4 ay önce Android 12 sürümü gelmiş ama otomatik günellemeye bir türlü düşmüyor. Cihazı PC'ye bağlayıp güncellemek de sıkıntı o şekilde güncellersen her şeyi siliyormuş. Saçma sapan işler yani.
Bahsettiğiniz dosya yöneticisi mantığını ilk kez duydum, normalde bu olay ezelden beri Android'de flash bellek mantığıyla çok rahat yapılır, Apple tarafında iTunes ile uğraştırdı. Belki Lenovonun arayüzüyle ilgilidir. Aynı şekilde SD kart desteği de hep bu tarafta vardı kolaylık olarak.

Yukarıda yazdığım şeyler de Samsung'un Tab S serisi için geçerli. Artık Samsung S serisi tabletlerine de telefonlarına da en uzun süreli güncelleme politikasını getirdi. 4 majör Android sürümü, en az 5 yıl da güvenlik güncellemesi sözü. Bu nedenle işlerin Android için ayrı Samsung için ayrı değiştiğini söyledim. Samsung'ta da aynısı orta segment için geçerli değil, iPad karşısında çıkardığı cihazlar için geçerli, Lenovo tarafıyla ilgili fikrim yok. Fakat dediğim gibi Tab S8+, Ultra gibi cihazlarda Android tabletler için mevcut olan biasler geçerli değil bu dönemde.

2 farklı yazılım kesinlikle Android derim.
Sosyal medya,dizi film sever olarak .
Android daha geniş kullanım daha fazla özgürlük...

Apple iPad Air 5 kullanmadım!!
Apple iPad mini 5 kullandım+ Xiaomi Redmi pad 6-128gb kullandım aynı anda.

Kesinlikle Android çok kolay basit..

Bahsettiğiniz dosya yöneticisi mantığını ilk kez duydum, normalde bu olay ezelden beri Android'de flash bellek mantığıyla çok rahat yapılır, Apple tarafında iTunes ile uğraştırdı. Belki Lenovonun arayüzüyle ilgilidir. Aynı şekilde SD kart desteği de hep bu tarafta vardı kolaylık olarak.

Yukarıda yazdığım şeyler de Samsung'un Tab S serisi için geçerli. Artık Samsung S serisi tabletlerine de telefonlarına da en uzun süreli güncelleme politikasını getirdi. 4 majör Android sürümü, en az 5 yıl da güvenlik güncellemesi sözü. Bu nedenle işlerin Android için ayrı Samsung için ayrı değiştiğini söyledim. Samsung'ta da aynısı orta segment için geçerli değil, iPad karşısında çıkardığı cihazlar için geçerli, Lenovo tarafıyla ilgili fikrim yok. Fakat dediğim gibi Tab S8+, Ultra gibi cihazlarda Android tabletler için mevcut olan biasler geçerli değil bu dönemde.
Herhangi bir cihaza özel bir yazılım olmadığı için hiçbir zaman IOS gibi stabil olmayacak. Bu nedenle IOS parasına Android almak mantıklı değil.

Herhangi bir cihaza özel bir yazılım olmadığı için hiçbir zaman IOS gibi stabil olmayacak. Bu nedenle IOS parasına Android almak mantıklı değil.

Tam olarak şurada bahsettiğim durum dışında iPad'in standart kullanıcı düzeyinde kurabileceği pek bir üstünlük yok.

10 yıl+ cihaz ölene kadar kullanılabiliyor olması Samsung tabletler için sayılan ve pratikte anlamlı olan argümanlar karşısında herkes için bir anlam ifade etmiyor.

Tab S8+'ın 120 Hz amoled ekranı, hoparlörü, DeX modu, dahili SPen, Android bazlı yukarıda bahsedilen artıları vs. pratikte kullanıcı için daha albenili yapabilir cihazı. Stabiliteye bakış açınız kararlılıksa her Android cihaz bir değil, One UI ile Samsung çok ileride. Yani Samsung'un amiral cihazlarını giriş-orta seviye Androidlerle bir tutmamak gerekiyor. Eğer uzun ömürlülüğü kastediyorsanız ise iPad gibi 10 yıl belki kullanamayabilirsiniz ama 10 yıl bir amiral cihaz kullanmak için çok uzun teknoloji güncelliği bakımından. Ama yazılım özelinde Tab S8'leri de 4-5 sene sıkıntısız kullanmamak için bir neden yok, yine de neticede bu da kullanıcı kriteri. Yukarıda yazılanlarla birlikte ne ağır basıyorsa o tercih edilebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı