iPad'lerde neden Hava Durumu uygulaması yok?

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
56
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer

Apple'ın ekosistemi

iPad'lerde bildiğiniz üzere hâlâ Hava Durumu uygulaması yok. Bunun yanında hesap makinesi uygulaması da bulunmuyor. Peki tam olarak bunun sebebi nedir? Öğrenelim.

Apple'ın son kullanıcıya sunmak istediği şeylerden birisi de kendi ekosistemiyle kurulu bir dünyaya sahip olmasıdır. Yani bir kullanıcının Mac, iPad, iPhone ve Apple Watch sahibi olmasını istemektedir. Bu cihazlardan her birisi kullanım amaçlarına göre optimize edilmiştir ve kullanıcı işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlamıştır. Eğer bir yazı yazmak, film izlemek veya video düzenlemek isterseniz bunu Mac'ten; İnternet'ten alışveriş yapmak, e-kitap okumak veya oyun oynamak istiyorsanız dokunmalı ekranıyla IPad'ten halledeceksinizdir.

E-postanızı kontrol etme, FaceTime aramalarında ve mesajlaşma işlemlerinizde iPhone'unuz buna çok uygunken, sadece bildirimlere bakmak, saati görmek içinse Apple Watch'unuz iş görecektir. İşte bu hiyerarşiye göz attığımız zaman, Hava Durumu ve Hesap Makinesi uygulamalarını IPhone'unuz ve Apple Watch'unuzda bakmamanız için neden yoktur. İşlemler iPad'te halletmek daha zor olabilir. Örneğin Final Cut Pro'nun iPadOS versiyonu bulunmaz ve Mac deneyimini baltalatmak istemez.

Sorunun cevabı aslında basittir. Mac'inizde veya iPad'inizde Hava Durumu uygulamasına göz atmak pratik olmayacaktır. Hiçbir zaman gelmeyecek demek değil, yalnızca Apple'ın önem listelerinde değildir. Bu durumu Siri'nin hikâyesinde bulabilmekteyiz. Siri, ilk olarak iPhone'a gelmişti ve iPad'lerde yoktu. Bir sene sonra iPad'lere geldi ve beş sene sonra Mac'lerde bile yerini aldı. Bu duruma göz atacak olursak, Hava Durumu ve Hesap Makinesi uygulamalarını görmeyi bekleyebiliriz.​

Son düzenleme:
Bakmak mantıklı olmaz diye uygulama çıkarmamak çok mantıksız ama. Hala iPad'de hesap makinesi olmamasına çok şaşırıyorum. Onun dışında bazı "tembel" geliştiriciler uygulamaların sadece iOS sürümlerini yaptıkları için iPad'de ölçeklendirme yapılıyor ve berbat gözüküyor.

Konu dışı ama söylemek istiyorum: Eklenti desteği olan tarayıcılar neden iPadOS veya iOS'ta yok? Veya Safari gibi desktop class tarayıcıların iPad'de neden alternatifleri yok?

Bakmak mantıklı olmaz diye uygulama çıkarmamak çok mantıksız ama. Hala IPad'de hesap makinesi olmamasına çok şaşırıyorum. Onun dışında bazı "tembel" geliştiriciler uygulamaların sadece iOS sürümlerini yaptıkları için IPad'de ölçeklendirme yapılıyor ve berbat gözüküyor.

Konu dışı ama söylemek istiyorum: Eklenti desteği olan tarayıcılar neden iPadOS veya IOS'ta yok? Veya Safari gibi desktop class tarayıcıların IPad'de neden alternatifleri yok?

iPad'i galiba daha çok grafik tasarımcıları için yapmışlar gibi duruyor. Onun dışında mantıklı açıklaması yok. iPad kullanmadım bu güne kadar dediklerinizden yola çıkarak bunları söylüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onun dışında bazı "tembel" geliştiriciler uygulamaların sadece iOS sürümlerini yaptıkları için iPad'de ölçeklendirme yapılıyor ve berbat gözüküyor.
Meta'yı tam anlamıyla örnek gösterebiliriz. iPadOS'e özel Instagram bile çıkaramadılar. Bir de Whatsapp var tabii.
Eklenti desteği olan tarayıcılar neden iPadOS veya iOS'ta yok? Veya Safari gibi desktop class tarayıcıların iPad'de neden alternatifleri yok?
Maalesef iPad her ne kadar bilgisayar seviyesine gelse de hâlâ mobil cihaz olarak görülüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı