iPhone 11 Pro Max vs iPhone 13

Bazı sitelerde 13 fiyatına yakın yenilenmiş satıyorlar.

iOS 17 son sürüm oda bu haftalarda tanıtıldı.

iOS 17 nasıl son sürüm? 18'de XS serisi sonra 11 ondan sonra 11 Pro gitmeyecek mi?

Orası doğru lakin ekran ve batarya anlamında aralarında ciddi fark var. 11 serisi Pro modelle baz model arasında donanım farkının en az olduğu serilerden birisi yoksa. Düz 12 ile 12 Pro arasında misal RAM farkı vardı. 11 serisi tamamen 4 GB RAM'den oluşuyor.

A13 bionic güçsüz bir çipset değil. Halen daha güçlü sayılabilecek modern bir çipset. iPhone 11 serisinin desteğinin ben erkenden çekileceğini zannetmiyorum. iOS 19'u zorlayabilir.

Önce düz serilerin sonra Pro serilerinin güncelleme desteği kesilmiyor mu (yanlış biliyorsam kusura bakmayın)

Pek sanmıyorum yeni cihazlara talep olsun diye vermezler.
O zaman 6S'in iOS 14 çıktığında desteğinin kesilmesi gerekirdi değil mi? Çünkü 12 serisi falan çıkmıştı o zaman ve 6S aşırı yaşlıydı. Apple'ın güncelleme politikasında dediğiniz gibi bir durum yok. iPhone X ve 8'in desteği erkenden çekildi diye bu XS ve üstünde de aynı olacak diye bir durum yok. O cihazların desteğinin çekilmesi için birçok sebep vardı ve çekildi. XS ve üstü ise halen iOS için gereken minimum gereksinimleri fazlasıyla karşılıyor. En kötü senaryo da iOS 18 XS için son sürüm, iOS 19 iPhone 11 serisi için son sürüm olacaktır.

O zaman 6S'in iOS 14 çıktığında desteğinin kesilmesi gerekirdi değil mi? Çünkü 12 serisi falan çıkmıştı o zaman ve 6S aşırı yaşlıydı. Apple'ın güncelleme politikasında dediğiniz gibi bir durum yok. iPhone X ve 8'in desteği erkenden çekildi diye bu XS ve üstünde de aynı olacak diye bir durum yok. O cihazların desteğinin çekilmesi için birçok sebep vardı ve çekildi. XS ve üstü ise halen iOS için gereken minimum gereksinimleri fazlasıyla karşılıyor. En kötü senaryo da iOS 18 XS için son sürüm, iOS 19 iPhone 11 serisi için son sürüm olacaktır.

Pek de bir anlamı yok gelmesinini. Her güncellemede daha yavaşlıyor ve takılmalar oluyor.

Yani en azından bende öyle.

Pek de bir anlamı yok gelmesinini. Her güncellemede daha yavaşlıyor ve takılmalar oluyor.

Yani en azından bende öyle.
O zaman güncellemezsiniz olur biter. :) O konuda eskisi gibi zorlamıyor Apple. Güncellemelerde yavaşlama ve takılma olması da kaçınılmaz maalesef. Hem cihazlar yaş aldıkça çağımızın artan sistem gereksinimlerine ayak uyduramıyorlar hem de Apple eskisi kadar optimize etmeye uğraşmıyor. iOS 16 rezalet bir sistemdi buna örnek gösterebiliriz. iPhone X'i 4S'e çeviren sürüm diyebilirim hatta buna. iOS 17 biraz daha iOS 12 tadında bir sistem olacak. Performans ve altyapı geliştirmeleri olacak. iOS 17.3 veya 17.4 gibi tam olarak oturduğunda ben 12 Pro cihazımla şahsen uzun bir süre bu sürümde kalmayı düşünüyorum.

Bir anda 3 model birden güncelleme vermeyimi kesecekler? 19 ve 19un alt sürümlerini (19.1) alır.
Evet. Tahminimce şu 4 modelin son güncellemesi olacak.
1695222809736.png

Hatta SE 2. nesil de almaz gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı