iPhone 11 Pro Max vs iPhone 13

Konu gereksiz bir şekilde uzamış, 13 alıp geçin işte hocam. Ben bir Redmi Note 8 Pro kullanıcısı olarak yeni bir cihaza geçiş yapacak olsam tabii ki en güncel cihazı almak isterim. iPhone 11 5. yaşına girecek 2024'de. 13'ün işlemcisi daha güçlü ve daha güncel. iPhone 11 günümüzde kullanılır fakat satın alınmaz. Tercih edilmesindeki en önemli sebep ise kasa ve kamera şekli olarak 12 ve 13'e benzemesi.

18 alırsa şükredin.
Şükredilecek bir durum yok çünkü alacak. :) Almaması gibi bir senaryo yok, öyle bir ihtimal yok. Daha 4. sürümünü aldı cihaz bu sene. Apple en kötü 5 sürüm verir en iyi 7 sürüm verir. iPhone 7, 8 ve X gibi donanımsal açığa sahip modellerin fişini erkenden çekti diye XS ve 11 serisinin de aynı şekil çekileceğini düşünmek bana pek mantıklı gelmiyor.

Neural Engine gittiği yere kadar güncelleme alır bu cihazlar. iOS güncellemelerinde artık Neural Engine'ın da önemi büyük. iOS 15 ve 16'da gelen yapay zeka özellikleri en az XS istiyordu. iPhone X için aldığı son iki majör sürüm bu yüzden bomboş güncellemelerdi esasında. Apple şu an donanımsal alt sınırı A12 Bionic olarak belirledi. Ve bir değişiklik olmazsa seneye de bu durum devam edecek. iOS 18 ile radikal bir değişiklik yapılırsa XS'i bundan mahrum bırakmazlar. Sonunda S takısı olan cihazların normal düz seleflerine göre en az 2 güncelleme daha aldığını da belirteyim.
Bir anda 3 model birden güncelleme vermeyimi kesecekler? 19 ve 19un alt sürümlerini (19.1) alır.
Hayır öyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Yukarıda da açıkladım zaten. Bu cihazlar halen çok güçlü ve Apple üst modeller kadar yazılımlarına odaklanmasa da erkenden çekmez. Seneye göreceğiz bu benim görüşüm tabii ki Apple son anda karar değiştirebilir. Ancak cihazların donanım gücüne bakınca mantıksız geliyor desteğin çekilmesi. iPhone X gerçekten zayıf kalan bir cihaz. XS ise ondan çok daha güçlü özellikle yapay zeka birimi. iPhone 11 serisinde de bu birim aynı kaldı çekirdek sayısı olarak ama işlem kapasitesi yükseltilmişti.
Evet. Tahminimce şu 4 modelin son güncellemesi olacak.
Eki Görüntüle 1950773
Hatta SE 2. nesil de almaz gibi.
iPhone 11 serisinde donanım farkı yok yalnız. Düz 11'in ekranı hariç RAM miktarı ve işlemcisi tamamen aynı abileriyle. Haliyle Pro modeli devam ettirip düz modeli kesmek gibi bir durum yaşanmaz. Ya beraber devam ederler ya beraber kesilirler.

18 alırsa şükredin.
Gereksiz saçma bir tahmin bu arada, hem A13 Bionic işlemci olarak Apple’ın ürettiği neredeyse her şeyde (tablet, Apple TV, apple display, altyapı olarak Apple Watch 6-7’lerde ve iPhone’larda yani çok kalemde kullanıldığı için dediğiniz gibi olmayacaktır).

iPhone XS son güncellemesi iOS 17, 11'in ise iOS 18.

Sebebi ise iPhone cihazlar maksimum 5 sürüm güncellemesi alırlar, geri kalan güncellemeler ise güvenlik güncellemesi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı