iPhone 12'yi günde 2 kez şarja takmak pil sağlığını etkiler mi?

Umut7462

Femtopat
Daha fazla  
Geçtiğimiz günlerde iPhone 12 aldım.
Pil sağlığını korumak için %20 ve %80 arasında tutuyorum şarj değerlerimi.
Bu da 4-5 saat ekran süresi veriyor bana. Aslında yetiyor ama yetmediği günler olabiliyor.
Günde 2 kez şarja takmak nasıl bir etki eder pil sağlığına?

İstersen günde 15 kere şarjda tak kaç kere takıp çıkardığın önemli değil. Pilin kaç kere devir attığı önemli.

Devir atmak pili sıfıra indirmekle ilgiliydi değil mi?

Hayır toplam %100 kullanılmasıyla ilgili. Mesela pil 80'deyken 20'ye düşürdün %60 şarj yedi sonra bir daha 80'e çıkarıp 40'a indirdin %40 daha yedi toplam %100 oldu. Bu bir devir oluyor. Kullanımın doğru ama %80 de bırakmana gerek yok çok bir etki etmiyor %20'nin altına düşürme yeter.

Hayır toplam %100 kullanılmasıyla ilgili. Mesela pil 80'deyken 20'ye düşürdün %60 şarj yedi sonra bir daha 80'e çıkarıp 40'a indirdin %40 daha yedi toplam %100 oldu. Bu bir devir oluyor. Kullanımın doğru ama %80 de bırakmana gerek yok çok bir etki etmiyor %20'nin altına düşürme yeter.

Tamamdır hocam anladım teşekkürler.

Geçtiğimiz günlerde iPhone 12 aldım.
Pil sağlığını korumak için %20 ve %80 arasında tutuyorum şarj değerlerimi.
Bu da 4-5 saat ekran süresi veriyor bana. Aslında yetiyor ama yetmediği günler olabiliyor.
Günde 2 kez şarja takmak nasıl bir etki eder pil sağlığına?
Arkadaşlar döngü durumunu üstte izah etmişler. Doğrusunu yapıyorsunuz. Ek birkaç şey ekleyeyim:
-Orijinal adaptör ve kablo kullanmıyorsanız ona geçin.
-Petek gibi şeylerin üstüne koymayın veya çok sıcak ve soğuk ortamlarda şarj etmemeye çalışın. Şarjda kullanmayın.
-Magsafe gibi kablosuz şarj cihazlarını veya arabalarda olan kablosuz şarjlarda şarj etmeyin mümkün mertebe.
-iOS sürümünüzü ihtiyaç hissetmiyorsanız güncellemeyin. En önemli madde. Yukarıda dediklerimde de amaç pili ekstra ısıtmamak.

Geri
Yukarı