iPhone 12'yi satmak mantıklı mı?

Forumda ne APK korkusu varmış yahu. Android 2.1'den beri gerekli uygulamalarda APK kullanıp, aldığım her cihaza ayrı ROM'lar yüklüyorum şu an giriş seviyesi bir cihazda Android 12 kullanıyorum mesela, root sayesinde de yapmadığım şey kalmadı ama sürekli birileri bunları yaparsan yok zararlı yazılım var, yok cihazın patlar, yok kişisel veriler tehlike de hiç önermiyorum falan diyorlar. Cihazı aldıktan sonra onla ne yapıp yapamayacağını üretici dahil kimse söyleyemez(!), hiçbir şeye kulak asmadan için de rahat hissettiğin ekosisteme git.
Korku değil, kullanıcının ne seviyede olduğunu kestirmemiz mümkün değil. Kendisi sadece Android seviyorum yazmış. ROM yükleme gibi işlemler cihazları brick-hard brick duruma götürebiliyor. Dileyenler Google'da yapacakları "x marka x model rom brick" yazarak yüzlerce konu açıldığını görebilir. Ayrıca verilerin güvenliği konusunda ne zaman ne yaşayacağını kestirmeniz mümkün değil. Üretici firmanın cihazlara OTG'den gönderdiği paketler dışındaki ROM'larda cihaz güvenliğini tehlikeye atar. Bu konuda "hayır atmaz" demeniz yanlış olur. Ben ihtimaller ile konuşurken siz çok kesin yargılara varıyorsunuz.

Neyse konumuz Android cihazlarda ROM ve APK güvenirliği değil. Ama ben basit düzey kullanıcılara bu tarz işlemleri önermediğimi yineliyorum. Konunun sahibi arkadaşa da bunu hatırlatıyorum.

Korku değil, kullanıcının ne seviyede olduğunu kestirmemiz mümkün değil. Kendisi sadece Android seviyorum yazmış. ROM yükleme gibi işlemler cihazları brick-hard brick duruma götürebiliyor. Dileyenler Google'da yapacakları "X marka X model ROM brick" yazarak yüzlerce konu açıldığını görebilir. Ayrıca verilerin güvenliği konusunda ne zaman ne yaşayacağını kestirmeniz mümkün değil. Üretici firmanın cihazlara OTG'den gönderdiği paketler dışındaki ROM'larda cihaz güvenliğini tehlikeye atar. Bu konuda "hayır atmaz" demeniz yanlış olur. Ben ihtimaller ile konuşurken siz çok kesin yargılara varıyorsunuz.

Neyse konumuz Android cihazlarda ROM ve APK güvenirliği değil. Ama ben basit düzey kullanıcılara bu tarz işlemleri önermediğimi yineliyorum. Konunun sahibi arkadaşa da bunu hatırlatıyorum.

Ben kalkıpta ROM atsın hemen demiyorum, gidilebilecek özgürlükleri belirttim ve onları dahi kendi deneyimlerimi katarak belirttim.
Sizin belirttiğiniz cihaz güvenliği üreticinin verdiği kendi ROM'u veya direk üreticinin kendisi yüzünden bile tehlikeye girebilir. "sakın girmez" demeyin çünkü ihtimallerden konuşuyoruz burada :) ki kaldı ki konuya farklı bir yerden yaklaşıp "kendi deneyimlerim"den bahsettiğim kısımda, nasıl kesin yargılara(!) varmadan ihtimalleri konuşacaksam artık.
Ayrıca dileyenler Google'a "X marka X model ROM ve root nasıl atılır" yazarak destek alabilecekleri konular ve bu konu da birbirinden usta binlerce insandan yardım alabilirler. Ki karşılık olarak bu işleri rahatlıkla yapmış ve kullanan bilmem kaç kat daha fazla insan bulacaklardır. Sizin dediğiniz şey "dışarıda araba kazaları yaşanırken araba sürmenizi önermiyorum"a çıkıyor. Sonuçta bilemiyorsunuz o direksiyonun arkasında kimler var değil mi?
Ama anlamanıza yardımcı olmak kaidesiyle tekrar söylüyorum efendim konu sahibine yaptıklarımı yap demiyorum, okuduğunuz bir önce ki yorumumun ana fikri, ne istiyorsan onu yap, alet senin, nerede rahat ediyorsan orada ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı