iPhone 13 vs iPhone 13 Pro

sielvartas

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,
iPhone 11 kullanıcısıyım. 2 senedir kullanıyorum. Öncelikle 11'i kullanmaya devam etme düşüncem de var bu konuyu açarken çünkü harika bir cihaz.

Gelelim asıl soruma: 11'den 13serisine geçmek istiyorum fakat hangi model alınmalı kararsızım. 13Pro düşünüyordum ama çevremdeki herkes profesyonel fotoğrafçı mısın, ne gerek var vs gibi söylemlerde bulundu. Evet, fotoğrafçı değilim ama kamera özellikleri en çok önem verdiğim özellik. Size kalsa iPhone 13 mü alınmalı, Pro mu? Yalan olmasın kamera önemli diyorum ama sadece Instagram için yani bir iş için seçim yapmıyorum. Bu aradaki 4bin TL'ye değecek mi Pro'nun ekstra özellikleri (kamera açısından)? Çünkü kamera geliştirmeleri çok fazla olduğu söyleniyor ama normal kullanım (Instagram vs) için bir fark oluşturmayacağını da söyleyenler var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
iPhone 11 kullanıcısıyım. 2 senedir kullanıyorum. Öncelikle 11'i kullanmaya devam etme düşüncem de var bu konuyu açarken çünkü harika bir cihaz.

Gelelim asıl soruma: 11'den 13serisine geçmek istiyorum fakat hangi model alınmalı kararsızım. 13Pro düşünüyordum ama çevremdeki herkes profesyonel fotoğrafçı mısın, ne gerek var vs gibi söylemlerde bulundu. Evet, fotoğrafçı değilim ama kamera özellikleri en çok önem verdiğim özellik. Size kalsa iPhone 13 mü alınmalı, Pro mu? Yalan olmasın kamera önemli diyorum ama sadece Instagram için yani bir iş için seçim yapmıyorum. Bu aradaki 4bin TL'ye değecek mi Pro'nun ekstra özellikleri (kamera açısından)? Çünkü kamera geliştirmeleri çok fazla olduğu söyleniyor ama normal kullanım (Instagram vs) için bir fark oluşturmayacağını da söyleyenler var.

Değmez bence.

13 hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim ancak dün 2 yıldır kullandığım 11'den 12'ye geçiş yaptım. Öyle aman aman aradaki fiyat farkına değecek hiçbir şey hissedemedim açıkçası. Ekranda fark var, bu fark edilebiliyor ama cidden değecek bir fark değil. Yine aynı şekilde yalnızca Instagram'da fotoğraf paylaşmak için bakıyorsanız değmeyeceğini düşünüyorum.

Amiral gemisi cihazlarda genellikle en az 2 nesilde bir değiştirilmesi mantıklı illa yeni modele geçilecekse.

iPhone 13 ailesine geçecekseniz ve fiyat sorun değilse 13 Pro öneririm. Zaten kamera çok önemliymiş bu sebeple 13 Pro daha iyi olur.

Bana kalırsa çıktıkları zaman iPhone 14 veya 15'e geçmeniz daha mantıklı olur, kendiniz bile demişsiniz cihaz hâlâ harika diye :D

120 Hz çok fark ediyor hocam. Bir teknoloji mağazasında ikisini yan yana denemeden karar vermeyin.

Hocam haklısınızda 120Hz'de bir telefonu ne kadar kullandınız? Daha doğrusu kullanamadınız. Özellikle Android tarafında +5000mAh bataryalı telefonların bile 120Hz gibi değerlerde berbat pil performans sonucu verdiğini umarım biliyorsunuzdur. PUBG Mobile gibi oyunlarda 60FPS verdiğini duymuştum 13serisinin. Apple zaten pil konusunda başarılı değil sadece yazılım ve işlemci idare ediyor fakat ekran tümünün ortak özelliği ne yazılım ne işlemci devreye giriyor bu nedenlede düşük mAh değeriyle 120Hz gibi ekranlar söz konusu olacak şekilde kullanılamaz.

Hocam haklısınızda 120Hz'de bir telefonu ne kadar kullandınız? Daha doğrusu kullanamadınız. Özellikle Android tarafında +5000mAh bataryalı telefonların bile 120Hz gibi değerlerde berbat pil performans sonucu verdiğini umarım biliyorsunuzdur. PUBG Mobile gibi oyunlarda 60FPS verdiğini duymuştum 13serisinin. Apple zaten pil konusunda başarılı değil sadece yazılım ve işlemci idare ediyor fakat ekran tümünün ortak özelliği ne yazılım ne işlemci devreye giriyor bu nedenlede düşük mAh değeriyle 120Hz gibi ekranlar söz konusu olacak şekilde kullanılamaz.
Apple o konuyu halletti hocam. Ekran kendini 10 hz'le 120 hz arasında otomatik olarak ayarlıyor. Örneğin sabit bir resme bakarken 10 hz'de çalışırken galeriyi parmağınızla kaydırırken adaptif olarak 120 hz'e çekiyor. Pil konusunda "kullanılamaz" denecek kadar büyük bir negatiflik yaratmıyor, Youtube'dan testlerini izleyebilirsiniz. 13 Pro Max tüm zamanların batarya şampiyonu.

Merhaba,

Pro’da ekran 120 Hz.

Geri
Yukarı