iPhone 14 KVK değişim oldu mu?

iPhone 14 128 GB mavi modelini almıştım eylül başında Face ID çalışmamaya başladı 10 gün sonra bende garantiye yollamak istedim değişim olur diye bayi ye de söyledim. 30 günün altında ki telefonların içini açmaları yasak zaten dedi yani büyük ihtimal değişim olacak dedi geçen günlerde de mesaj geldi KVK sitesine girdiğimde cihazınız onarılmıştır 3 iş günü içinde kargoya verilecektir diye yazıyor. Otomatik bir yazı mı o? Yani şimdi değişim mi oldu tamir mi oldu?

30 gün diye bir durum yoktur ilk 6 aydır o süreç ilk o konuya değineyim ikinci sorunuza gelirse değişim olsa değiştik diye yazarlar ilk 6 ay içerisinde doa kapsamı çerçevesinde iade/değişim talep etme hakkına sahipsiniz sizin yerinizde olsam yetkili servisi başta olmak üzere ilk servise ürünü kabul etmediğimi kesinlikle geri tarafınıza kargolayacağımı dile getirir suratına kapatır ardından şikayetvara yazı çeker gerekirse THH başvururdum bir iPhone 14 olmuş 40 45 bin lira parayı sokakta kazanmıyorsunuz yeni ürün veya isteğiniz doğrultusunda iade hakkınız var haklarınızı sonuna kadar kullanın.

Olabilir hocam değişim yapmak daha maliyetli adamlar niye tercih etsinki.

Bu arada bu durum olabiliyor benim de ilk laptopumda şansıma arıza çıktı ve haklarımı bilmediğim için panel değişimi yapıldı ve şu an çok pişmanım. Bu tarz durumlar normal yani.

Maliyetli olması alıcıyı ilgilendirmez ve ekstra olarak kendinizde haklarınızı bilmediğinizden tamir olduğunu söylemişsiniz yanlış bilgilendirmenin mantığı yok ortada normal bir durumda yok.

Son düzenleme:
Maalesef bu tarz firmanın kanunu evirip çevirip bir de üstüne değişik isimler (arızalı yeni ürünler sınıfı) ile süslemesine katılmıyorum. Çünkü kanunda açıkça diyor ki ilk 6 ay içerisinde üründe arıza ortaya çıkarsa ürün "ayıplı üründür" ve tüketici istediği seçimlik hakkını kullanabilir. İster değişim yaptırır ister para iadesi alır. Hiçbir firma kanundan üstüne sözleşme şartı koyamaz. İstedikleri kadar 30 gün desinler, 5 ay 29 gün sonra ki ayıplı ürünü de koşulsuz değişim yapmak zorunda.

Hocam kanunları takan mı var ki. Geçen sene ağustos ayında Samsung telefon aldım. Ortalama 4 ay sonra ekranda siyah lekeler oluşmaya başladı. Birkaç hafta forumlarda arızayı araştırdım. Hani yazılımsal bir şeyden kaynaklanıyorsa düzelteyim diye. Sonra benzer sıkıntıları yaşan kişilerin söylediğine göre arıza donanımsal bir kronik sorunmuş garantiye gönder dediler. Neyse aldığım firmaya gittim. Ürünü Samsung garantisine göndermek istediğimi belirttim. Hani bırak 6 ay içinde değiştirmeyi. Adam buna garanti ücret çıkarır. Sen bunu kaskoya gönder falan diyor. Bilinçli şekilde yanlış yönlendiriyor. İşte ekran değişecek 3 Bin TL isterler kaskoda daha uyguna halledilir falan diye. İnatla garantiye gönderdim. Samsung ürünü onarmış, tabii oradan da kronik sorun olduğu halde bir değişimle ilgili bir bilgi verilmedi. Ekran ve şarj soketi değişmiş falan ürünü onarıp geri gönderdiklerini belirtmişler. Sonra araya deprem girdi. Telefon elime ulaşamadı. Mart ayından temmuz ayına kadar belki de 100 kere satın aldığım firmanın müşteri hizmetlerini aradım. Telefonu kayıp etmişler belli sallayıp duruyorlar. En sonunda mahkemeye vereceğiz falan dedik. Bize dediler ki ürün ödemesini geri yapalım. O parayla aynı ürünü almayı bırak elle tutulur düzgün bir şey dahi alamıyorsun. Aradan 1 sene geçti her şey pahalandı. Kabul etmedim. Ya bana güncel değerinin ödemesini yaparsanız, ya da yenisiyle değiştirirsiniz bunları yapmıyorsanızda benim telefonumu bulun gönderin dedim. Yine salladılar. En sonunda ağustos ayında aradılar. Ürünü kargoya vereceklerini söylediler. Bende sevindim şükür gönderiyorlar diye. Ne gelen var ne giden. Sonra tekrar aradılar teslim aldınız mı diye soruyorlar. Hayır almadım diyorum. 2 gün sonra arayıp tekrar kargonuzu göndereceğiz diyorlar. En sonunda birisiyle konuştum. Beyefendi ürününüz kayıp ürünün nerede olduğunu araştırmak için işlem başlatıyorum dedi. Var ya sinirden bas bas bağırıyorum adama. Böyle bir işlem gerekse 6 aydır bunu niye yapmıyorsunuz diye. 6 aydır oyalıyorsunuz falan diye tekrar tartıştım. En sonunda geçen ay aradılar. Beyefendi ürüne ulaşamadık. Bir üst modeliyle değişim kararı çıktı yarın gidin mağazadan alın. Dedim çok şükür ya. Bir üst modeli dediği de, giden telefon A23'tü. A24 verecekler. Neyse sabah gittim mağazaya durumu anlattım. Tamam beyefendi sistemden kontrol edelim dediler. Adam bu sefer de beyefendi telefonunuz ağustos ayında kargoya verilmiş. Teslim almışsınız diyor. Adamlar hem aylarca telefonumu vermiyor. Hem de yalancı, dolandırıcı durumuna düşürüyor. Sanki ben telefonumu almışımda tekrardan telefon koparmaya çalışıyormuşum gibi lanse ediyor. Bir de orada tartıştım. Sonra biri geldi. Sistemde değişim kararı var yenisini vereceğiz dediler. İşlemlerde uzun sürdü. Daha uzun sürer mi dedim. Kolay değil beyefendi 5000 TL'lik telefonu iade alıp 10Bin'lik cihaz vereceğiz arada 2 kat var falan filan dedi. 7 aydır cihazıma çöktünüz mağduriyetimin diyetine sayın dedim. Şansını zorluyor yani ama deprem bölgesi şimdi herkesin kafasında bin tane sıkıntı var seslenmedim. En sonunda telefonu aldım ama. Kurumsal firmalardan alışveriş yapmanın ne kadar yanlış olduğunu gösterdiler. Biraz uzun oldu ama tecrübelerimi paylaşmak istedim. Kurumsal yerlerden bir şeyler alırken 2 defa düşünmek lazım. İnternetten almadık. Cihazı görerek alalım garanti olsun dedik. 1 sene telefon kullanamadık yani.

30 gün diye bir durum yoktur ilk 6 aydır o süreç ilk o konua değineyim ikinci sorunuza gelirse değişim olsa değiştik diye yazarlar ilk 6 ay içerisinde doa kapsamı çerçevesinde iade/değişim talep etme hakkına sahipsiniz sizin yerinizde olsam yetkili servisi başta olmak üzere ilk servise ürünü kabul etmediğimi kesinlikle geri tarafınıza kargolayacağımı dile getirir suratına kapatır ardından şikayetvara yazı çeker gerekirse THH başvururdum bir iPhone 14 olmuş 40 45 bin lira parayı sokakta kazanmıyorsunuz yeni ürün veya isteğiniz doğrultusunda iade hakkınız var haklarınızı sonuna kadar kullanın.

Maliyetli olması alıcıyı ilgilendirmez ve ekstra olarak kendinizde haklarınızı bilmediğinizden tamir olduğunu söylemişsiniz yanlış bilgilendirmenin mantığı yok ortada normal bir durumda yok.

Hocam sizin kaçırdığınız nokta şu maliyetli olması tabii ki de ilgilendirir. Hiç kimse iade değişim talebini ısrar ile belirtmemiş kimseye yeni ürün göndermez. İstediğiniz kadar uğraşın cihazda onarım sonrası sorun yok ise ister THH ister Şikayetvar hiçbir şey yapmaz yapamaz.

Hocam sizin kaçırdığınız nokta şu maliyetli olması tabii ki de ilgilendirir. Hiç kimse iade değişim talebini ısrar ile belirtmemiş kimseye yeni ürün göndermez. İstediğiniz kadar uğraşın cihazda onarım sonrası sorun yok ise ister THH ister Şikayetvar hiçbir şey yapmaz yapamaz.

Dostum bu adam 40 45 bin lira para veriyor ilk 6 ay içerisinde iade/değişim talep edebilir madem ilk 6 ay içerisinde eğer bir ayıp varsa sorun çıktığında onarılarak konu kapatılabiliyorsa sen neden tamir edildiği için pişmanım diye bir şey yazdın şu an kendinle çelişiyorsun farkında değilsin.

Olabilir hocam değişim yapmak daha maliyetli adamlar niye tercih etsinki.

Bu arada bu durum olabiliyor benim de ilk laptopumda şansıma arıza çıktı ve haklarımı bilmediğim için panel değişimi yapıldı ve şu an çok pişmanım. Bu tarz durumlar normal yani.

Burada yazdığın mesajda haklarımı bilmediğim için onarım yapıldı diyorsun ve pişmanım diyorsun madem ilk 6 ay içerisinde onarım yapılması etik neden pişman oldun onu da açıklar mısın güzel kardeşim.

Dostum bu adam 40 45 bin lira para veriyor ilk 6 ay içerisinde iade/değişim talep edebilir madem ilk 6 ay içerisinde eğer bir ayıp varsa sorun çıktığında onarılarak konu kapatılabiliyorsa sen neden tamir edildiği için pişmanım diye bir şey yazdın şu an kendinle çelişiyorsun farkında değilsin.

Hocam benim cihazımda tamir sonrası sorun oluştu çünkü. Bilmeden yorum yapmasaydınız keşke. 50klık ROG'da panelde sorun var.

Hocam benim cihazımda tamir sonrası sorun oluştu çünkü. Bilmeden yorum yapmasaydınız keşke. 50klık ROG'da panelde sorun var.

Bilmeden yorum yapan sensin be adam ilk 6 ay içinde müşteri istediği gibi iade/değişim hakkına sahip aşağıda metin var al oku.

Burada yazdığın mesajda haklarımı bilmediğim için onarım yapıldı diyorsun ve pişmanım diyorsun madem ilk 6 ay içerisinde onarım yapılması etik neden pişman oldun onu da açıklar mısın güzel kardeşim.

Sorunlardan da bahsetmem gerekir ise ASUS ROG STRIX G16 ekrandaki çizgiler normal mi? buyurun bir konum ve bugün fark ettiğim bir sorun daha parlaklık ayarlanmıyor sorun bu. Pişmanlık nedenim ise sorun olan bir cihazda tamir yapıldığında başka sorunlar olabiliyor o yüzden fabrika çıkışı her zaman daha iyidir.

Bilmeden yorum yapan sensin be adam ilk 6 ay içinde müşteri istediği gibi iade/değişim hakkına sahip aşağıda metin var al oku.

Hayır kusur var ise mümkün 3 kez gönderdim ilk 6 ay içinde ilkinde tamir sonrasında 2 kez sorun yok dendi.

Sorunlardan da bahsetmem gerekir ise ASUS ROG STRIX G16 ekrandaki çizgiler normal mi? buyurun bir konum ve bugün fark ettiğim bir sorun daha parlaklık ayarlanmıyor sorun bu. Pişmanlık nedenim ise sorun olan bir cihazda tamir yapıldığında başka sorunlar olabiliyor o yüzden fabrika çıkışı her zaman daha iyidir.

Hayır kusur var ise mümkün 3 kez gönderdim ilk 6 ay içinde ilkinde tamir sonrasında 2 kez sorun yok dendi.

Sen servisin dediklerine inanıyorsan bende servisim diye 6 kere tamir edeceğim olmazsa anca iade/değişim derim sen o zaman buna inanırsın dostum adamlar seni resmen enayi yerine koyup yepyeni ürünü tamir edip vermişler senin o dediğin süreç ilk 6 adan sonra garanti 3 yılsa kalan 2.5 yıl veya da 2 yılsa 1.5 yıl için geçerli güzel kardeşim yalan yanlış bilgi veriyorsun.

@casrowphantom, @Yiğit Fatin Tatar neyi tartışıyorsunuz? İkinizde benzer şeyler söylüyorsunuz. Biriniz "değişim hakkım varken tamir ettirdim keşke değişim yapsaydım" diyor, diğeriniz ilk 6 ay hakkınız var değişim yapabilirsiniz diyor.

Zıtlaşacak belki tek nokta var o da haklarını bilmeyen bir tüketiciye tamir yapıldıktan sonra, hakkını öğrenip tamiri reddedip değişim yaptırmak için şikayet edebilir mi?

Bence bunun cevabı hayır. Çünkü kanunda açıklanana göre tüketici satıcıya istenilen seçimlik hakkını belirterek yazılı olarak talep etmek zorunda. Eğer tüketici bu talebi zamanında yapmadıysa yapılan tamir işlemine itiraz edemez.

Lütfen ana konuya bağlı kalarak yapıcı yorumlar yapalım.

Sen servisin dediklerine inanıyorsan bende servisim diye 6 kere tamir edeceğim olmazsa anca iade/değişim derim sen o zaman buna inanırsın dostum adamlar seni resmen enayi yerine koyup yepyeni ürünü tamir edip vermişler senin o dediğin süreç ilk 6 adan sonra garanti 3 yılsa kalan 2.5 yıl veya da 2 yılsa 1.5 yıl için geçerli güzel kardeşim yalan yanlış bilgi veriyorsun.

Yalan yanlış bilgi değil istediğimiz koşullarda iade edeceğimiz yazıyorsa atında hala 6 ay dolmadan hemen iade/değişim raporu alayım o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı