iPhone neden bu kadar tutuyor?

Bu soruya tek cevabım olacak, Tercih ve İstekler. Kendimden örnek vereyim:

Benim ilk akıllı telefonum Galaxy S3 Mini idi. Sonrasında HTC Desire 310'a geçtim ve anlık bir kararla mantıklı düşününce iPhone 5S'imi aldım.

iPhone'a geçiş sebebim ise çok basitti. Daha uzun güncelleme desteği ve Android'in kanayan yarası ''belirgin yavaşlama sorunu'' olmaması.

2017'de 5S'e geçtim ve cihazı tam anlamıyla ''sonuna kadar'' kullandım. 2 defa ekran, 3 defa batarya değiştirdim. O cihazı 2022'ye kadar kullandım. En sonki durumu içler acısıydı. Bataryası bitmiş,arka kamerası, sessiz tuşu ve home tuşu bozuktu. Hatta kasası o kadar aşınmış haldeydi ki resmen kasa volume tuşlarının olduğu kısımdan çatlamıştı.

2021'in Kasım ayında cihazı değiştirme kararı aldım. Burada ''Acaba Android'e geri mi dönsem ?'' dedim. Çünkü telefonlar yıllar geçtikçe devasa boyutlara gelmişti. Çok büyük telefon da istemiyordum. Çünkü hem cepte taşırken belli olmamasını hem kolay taşınmasını hem de tek elle kullanılabilir olmasını istiyordum. Bu üç önemli kritere göre telefonlara baktığımda boyutun yaklaşık 5.5-6.1 inç arasına tekabül ediyordu. Android tarafında özellikle de amiral gemisi olarak pek de tatmin edici bir seçeneğim yoktu.

Benim için geriye 2 seçenek kalmıştı. Ya XS ya da 11 Pro. (X diyebilirsiniz ancak 1 yıl kaybetmek istemedim. Zaten fiyatı o dönemler XS ile çok yakındı.) Planım XS alıp 11 Pro'ya geçmekti ancak beklemediğim bi şekilde bir fırsat yakalayıp 11 Pro'yu almak nasip oldu.
O zamanın S3 mini'si HTC desire 310'u fazla iyi değildi zaten kabul ediyorum ancak şimdi Samsung'un amiral gemisi cihazları (S22-S23-S24 Ultra) ile iPhone'un amiral gemisi cihazlarına (13-14-15 Pro Max) baktığımızda, Samsung'un amiral gemisi cihazları, iPhone'un amiral gemisi cihazlarına fark atmış durumda. Belki S3 Mini zamanlarında iPhone daha kullanışlı daha stabildi ama Samsung eski Samsung değil. Yinede telefonunuz hayırlı olsun.

Bu soruya tek cevabım olacak, Tercih ve İstekler. Kendimden örnek vereyim:

Benim ilk akıllı telefonum Galaxy S3 Mini idi. Sonrasında HTC Desire 310'a geçtim ve anlık bir kararla mantıklı düşününce iPhone 5S'imi aldım.

iPhone'a geçiş sebebim ise çok basitti. Daha uzun güncelleme desteği ve Android'in kanayan yarası ''belirgin yavaşlama sorunu'' olmaması.

2017'de 5S'e geçtim ve cihazı tam anlamıyla ''sonuna kadar'' kullandım. 2 defa ekran, 3 defa batarya değiştirdim. O cihazı 2022'ye kadar kullandım. En sonki durumu içler acısıydı. Bataryası bitmiş,arka kamerası, sessiz tuşu ve home tuşu bozuktu. Hatta kasası o kadar aşınmış haldeydi ki resmen kasa volume tuşlarının olduğu kısımdan çatlamıştı.

2021'in Kasım ayında cihazı değiştirme kararı aldım. Burada ''Acaba Android'e geri mi dönsem ?'' dedim. Çünkü telefonlar yıllar geçtikçe devasa boyutlara gelmişti. Çok büyük telefon da istemiyordum. Çünkü hem cepte taşırken belli olmamasını hem kolay taşınmasını hem de tek elle kullanılabilir olmasını istiyordum. Bu üç önemli kritere göre telefonlara baktığımda boyutun yaklaşık 5.5-6.1 inç arasına tekabül ediyordu. Android tarafında özellikle de amiral gemisi olarak pek de tatmin edici bir seçeneğim yoktu.

Benim için geriye 2 seçenek kalmıştı. Ya XS ya da 11 Pro. (X diyebilirsiniz ancak 1 yıl kaybetmek istemedim. Zaten fiyatı o dönemler XS ile çok yakındı.) Planım XS alıp 11 Pro'ya geçmekti ancak beklemediğim bi şekilde bir fırsat yakalayıp 11 Pro'yu almak nasip oldu.
Samsung kesinlikle Tv de kullandığı gibi telefonlarda da Tyzen işletim sistemi tarzı birşey kullanabilir, android o cihazları 3 yıla kadar hantallaştıracak. Sizin de dediğiniz gibi yavaşlama sorunu.

14 yıldır iPhone kullanıyorum ve bırakamıyorum. Android beni rahatlacakmış gibi geliyor ama bağımlılıktan dolayı vazgeçemiyorum. Telefonu hava atma aracı olarak gören tipler yüzünden bazen markadan soğuyorum.

Samsung kesinlikle Tv de kullandığı gibi telefonlarda da Tyzen işletim sistemi tarzı birşey kullanabilir, android o cihazları 3 yıla kadar hantallaştıracak. Sizin de dediğiniz gibi yavaşlama sorunu.
Yavaşlama sorunu AMD ısınıyor olayına döndü farkındasınızdır umarım. S10'a bak bir bakayım yavaşlamış mı? Gidip 10000 TL civarına iPhone 8'in işlemcisinin gücünde bir telefon almazsan yavaşlamaz şu uydurmaları bırakın. 2 yıl diyordunuz 3 yıla mı çıktı bir de şimdi. Samsung kendi sistemini çıkaramaz ben de isterim ama rekabet edemez. iOS ve Android altında ezilir nasıl destek bulacak acaba.

En basitinden söyleyeceğim 2 hafta once babama iPhone 7 Plus aldım işlemcisi 2022 de cıkan snapdragona eşit kamerası hala gideri var benim IPhone'u kullanma sebebim stabilitesi şu an iPhone SE 2020 var ama iPhone 15'e geçme düşüncesindeyim.

Hamile bir abla gördüm geçen pazarda ucuz peşinde yürüyordu. Arkasında iki çocukla geziyor elinde iPhone 11 vardı ama 15k verip eşine aldırmış muhtemelen.
Aynı paraya A34 veya S21 aldırsa taş gibi telefonu olacak priz arayarak günü geçiriyor yazık. Suriyeli bu arada.
Popüler kültürden ibaret iPhone alanlar.

En basitinden söyleyeceğim 2 hafta once babama iPhone 7 Plus aldım işlemcisi 2022 de cıkan snapdragona eşit kamerası hala gideri var benim IPhone'u kullanma sebebim stabilitesi şu an iPhone SE 2020 var ama iPhone 15'e geçme düşüncesindeyim.

2022'de çıkan Snapdragon neymiş anlatır mısın? Nasıl karşılaştırdın iki kaydırmaya ikisi de kaymıyor ve eşit mi oldular?

Zeki ol.

Son düzenleme:
Snapdragon bir suru modelden olusmakta. 7 Plus 2022 yilinda çıkan amiral Snapdragon modelinin yanina bile yaklasamaz. Orta seviye model diyorsan yaklasabilir tabii. Bu arada bence 15 yerine 14 Pro modellerine bak 2. el.

Arkadaşlar, canlar, güzel insanlar, bakın söylediklerim yanlış anlaşılıyor sanırım. Ben Samsung'un son yıllarda yaptığı işleri beğeniyorum, kendim Android'ten İos'a geçtim ve İphone 13 kullanıyorum. Android meselesini konuşuyoruz. Amiral gemisi diye 15 yıl önce de telefon tanıttılar 5 yıl önce de, şuanda da tanıtıyorlar. S23'den itibaren Samsung'un çabasını takdir etmek gerekir gerçekten güzel işler yaptı. Android kullanıcılarının 2-3 yılda bir elindeki telefondan daha üst segment bir telefon alma durumu varsa, Android'e alışıklarsa alsınlar güzel de olur, çünkü android amiral füze uçaksavar bilmem S kaç olursa olsun, Android 3 yıl sonra yavaşlayacaktır, bu cihazlarda bariz hissedilecektir, ben diyorum ki 3 yıl önce amiral gemisi diye üretilen Androidleri getirip şuan bakın bir nasıllar diyorum ? Kim buna cesaret edecek? Hayır bu yanlış diyecek varsa eğer söylesin ben burdayım. Ondan sonra 8Plus bile hala şuan kimlerin kimlerin amiral gemisi diye övdüğü telefonları hala sollar deyince fanboyu, kayıboyu olayına giriyorsunuz, adamlar yapıyor abi, 10 yıl önceki telefonu bile 2 yıllık amiral geminizi batırır.

Samsung TV'de yaptığı gibi kendi işletim sistemini telefonlarda da yaygınlaştırmalıdır. Ancak o zaman akıcılık, kararlılık, uzun yıllarda hantallaşmadan çalışma konusunda verim alacaktır.

Geri
Yukarı