iPhone neden bu kadar tutuyor?

Burada hava atmak için yazanların çoğu boş yapıyor öyle yapanlarda var o ayrı. İki tarafıda kullanan biri olarak iPhone sırf iOS için kullanıyorum. Android kullananlar sadece havası var sanıyorlar kullanınca deneyimlemeden anlayacaklar nasıl bir fark olduğunu. Android tarafındaki cihazlarda güzel ama dediğim gibi iOS için kullanıyorum.

Bir de sürekli böyle konu açıp konuda iPhone kötülemeye çalışanlar nasıl kafa yaşıyor anlamıyorum. beğenmiyorsan kullanmazsın kullanana da boş yapmazsın

Burada hava atmak için yazanların çoğu boş yapıyor öyle yapanlarda var o ayrı. İki tarafıda kullanan biri olarak iPhone sırf iOS için kullanıyorum. Android kullananlar sadece havası var sanıyorlar kullanınca deneyimlemeden anlayacaklar nasıl bir fark olduğunu. Android tarafındaki cihazlarda güzel ama dediğim gibi iOS için kullanıyorum.

Bir de sürekli böyle konu açıp konuda iPhone kötülemeye çalışanlar nasıl kafa yaşıyor anlamıyorum. beğenmiyorsan kullanmazsın kullanana da boş yapmazsın
Aynisi Android icin de gecerli. iOS cidden iyi bir sistem ama bazi sahislarin yucelttigi kadar da degil. Android'e gore iyi oldugu da gercek reddedilemez. Apple bir cihaz alip da cidden hava atanlar var ama dedigin gibi ozellikle ulkemizde. iPhone 11 almak nedir lutfen biri aciklasin. Sosyal medya uygulamalarinda karsima cikiyor videolar ve yorumlarinda dedigi sey de Android kasiyor. Hangi S serisi telefon 2 yilda kasar aciklasin biri. Kisacasi iOS'u amaci disinda elma icin kullanmazsan gayet iyi bir sistem ama abartildigi kadar mukemmel mi ben oyle oldugunu dusunmuyorum ucmuyor kacmiyor ama seri. Ekosistem konusunda mukemmel ama iOS.

Yıllardır anlam veremediğim bir olaydır. Örnek verecek olursak S24 Ultra, 15 Pro Max'i birçok testte yenmesine rağmen (örneğin ekran, batarya, işlemci, kamera, dayanıklılık vs.) Neden birçok insan iPhone tercih ediyor anlamıyorum (gerçekten iOS işletim sistemini sevenler hariç).

iOS bir yaşam tarzıdır en büyük nedeni bu.
Tasarımı çok güzel.
Adı var.

Özelleştirme ve bir şeylerle uğraşıp kurcalama meraklısı olmayan iPhone alıp devam etsin, stabil çalışır, ekosistemi sağlamdır ve sıkıntı çıkarmaz ama fiyatına değer mi tartışılır.

Android'i hala 2010'daki gibi sanan arkadaşlar var, hantal ve sonradan yavaşlıyor gibi bir görüş var. Ucuz ve eski bir telefon kullandıysanız bu görüşünüz gayet normal. Sade veya saf android arayüzü olan orta-yüksek segment bir cihaz kullanırsanız fikriniz değişir. Bir süredir Nothing Phone 1 kullanıyorum mesela ve bloat olmadan android kullanmak gerçekten ayrı bir deneyim, 120Hz OLED ile akıyor resmen, kablosuz şarj da on numara, akşam masaya koyup sabah alıyorum. Kulaklığımı da ters kablosuz şarj ile telefondan şarj ediyorum, her işimi görüyor yani. Daha çok alternatif olsa daha iyi tabii, keşke pixel cihazlar ülkemize gelse de GrapheneOS ile kullansak. Neyse, sonuç olarak iPhone kullanan arkadaş yaptığım özelleştirmelere ve kullandığım uygulamalara hep öyle bir şey mi var diyor çünkü IOS temelde kısıtlayıcı.

Bir şeyi beğenmezseniz androidde bunu değiştirebilirsiniz, IOS'ta bu seçenekler çok daha kısıtlı, sanki basit mod açıkmış gibi her şey detaysız ve eksik gibi geliyor bana.

Revanced kullananlara da buradan selam olsun, büyük nimet. Sırf bu yüzden iPhone'a geçmem.

Kalite ve ecosystem diyorum. Apple ürünleri, anakart olarak, tasarım olarak ve malzeme kalitesi olarak çok üst sınıf ve diğer cihazlardan üstün. Zaten kendi güvenli ve stabil işletim sistemini kullanıyor, peynir ekmek gibi satılmasının nedenleri bunlar bence.

Kalite ve ecosystem diyorum. Apple ürünleri, anakart olarak, tasarım olarak ve malzeme kalitesi olarak çok üst sınıf ve diğer cihazlardan üstün. Zaten kendi güvenli ve stabil işletim sistemini kullanıyor, peynir ekmek gibi satılmasının nedenleri bunlar bence.
Anakart olarak size kaliteli gelmesini saglayan Android telefonlar gibi farkli tasarımda ve siyah olması mı? Tasarım kişisel ama Pro modelleri saymazsan bence de Apple tasarımda daha iyi. iPhone 16 hariç sizdigi gibi bir tasarimla gelecekse berbat bence. Malzeme kalitesinde de bir video izlemiştim fiyati 30000 TL olan S23 karsisinda 15 Pro var videoyu ceken kisi cami tiklatiyor ve iPhone plastik gibi ses verirken S23 cam gibi ses veriyor. S24 Ultra üzerinde kullanilan Titanyum iPhone telefonlarda olan Titanyumdan daha kötüydu mesela onu da soyleyeyim. Bunu maaliyete verirdim de S24 Ultra pahalı. Her neyse kısacası şu an Samsung telefonlarda en azından oyle kalite farki falan yok neredeyse. Xiaomi bile kaliteli telefonlar uretebiliyor ust seviyede o zamanlardayiz. En büyük fark iOS oluyor.
Revanced kullananlara da buradan selam olsun, büyük nimet. Sırf bu yüzden iPhone'a geçmem.
Telefonu kurarken ilk ReVanced'i kurmuştum. Cidden de buyuk nimet. Aero Instagram da kurmayi dusunmustum ama güvenilir olmadigi icin vazgecmistim.

Anakart kaliteli derken tam olarak neyi kastediyorsunuz ? Tam tersi apple her şeyi anakarta genelde lehimlediği için en küçük sorunda anakart arızası diyip telefon kadar masraf çıkartıyorlar, ayrıca upgrade etme gibi seçnekleriniz de apple ürünlerinde yok. Telefonlar için neyse de macbook'larda falan durum vahim, adamlar 8GB ram için 200 dolar istiyor, bu kazığı da afiyetle yiyor millet maliyetinin ne olduğunu bilmeden. Sonra da "anakart kaliteli arkadaşım" diye saçma yorumlarda bulunuyorlar, sanki aynı veriyi en dandik anakart bile iletemeyecekmiş gibi. Açıkçası bu cümleyi kuran adam elektronik ürünlerden anlamıyordur bence çünkü mantıksız bir karşılaştırma.

Daha geçen gün 14.5k liraya satılan Nothing Phone 1'in malzeme kalitesine bir bak istersen, ön aka cam ve full metal çerçeve zaten kasa da şekil olarak iPhone ile aynı. Sen malzeme kalitesi olarak S3 Mini zamanlarını ya da 5000 TL civarı telefonları mı kastediyorsun ? Güvenli ddiğin işletim sistemi proprietary ve senin denetiminin olmadığı IOS sistemi, Apple ne derse ona inanmak zorundasın. Ayrıca önceden iCloud vs. kaç tane Apple servisi patladı hatırlarsan, her sistemde bir açık oluyor gördüğün üzere.

Peynir ekmek gibi satılmasının tek sebebi bunun bir statü simgesi haline gelmesi. İnsanlar iPhone kullanan ve kullanmayan olarak ayrılıyor, özellikle Amerika'da bu durum çok vahim, orada üçüncü parti chat programları yaygın olmadığından iMessage kullanımı yaygın ve eğer biriyle yazışıyorsanız ve Android kullanıyorsanız yeşil mesaj kutucuğu üzerinden ayrıma uğruyorsunuz, bunu test eden bir adam vardı kızlar androidden gelen mesajlara cevap yazmamıştı hatta hiç. Olay bu yani, sen fakirsin ben de iPhone sahibiyim durumuna geliyor sonuç olarak, Rolex ya da Supreme gibi düşünün, sadece lafta kalan ve simgesel ürünler, alternatifleri ve daha iyileri var fakat insanlar bunun üzerinden ayrılıyor ve kendini elit kesime yakıştırdığından iPhone alıyor.

Son düzenleme:
Peynir ekmek gibi satılmasının tek sebebi bunun bir statü simgesi haline gelmesi. İnsanlar iPhone kullanan ve kullanmayan olarak ayrılıyor, özellikle Amerika'da bu durum çok vahim, orada üçüncü parti chat programları yaygın olmadığından iMessage kullanımı yaygın ve eğer biriyle yazışıyorsanız ve Android kullanıyorsanız yeşil mesaj kutucuğu üzerinden ayrıma uğruyorsunuz, bunu test eden bir adam vardı kızlar androidden gelen mesajlara cevap yazmamıştı hatta hiç. Olay bu yani, sen fakirsin ben de iPhone sahibiyim durumuna geliyor sonuç olarak, Rolex ya da Supreme gibi düşünün, sadece lafta kalan ve simgesel ürünler, alternatifleri ve daha iyileri var fakat insanlar bunun üzerinden ayrılıyor ve kendini elit kesime yakıştırdığından iPhone alıyor.
Statü için alanlar olsa bile iOS kullandığın zaman güzel ve seri bir sistem. Ekosistem konusunda en iyisi zaten. HarmonyOS falan da ekosistemle ilgili atılım yaptı da kim HarmonyOS kullanır ki? Statü için alanlar Türkiye üzerinde cidden fazla. S24 aldığımı söylediğimde o fiyata iPhone alınır diyorlar. Ne alsaydım daha kötü olan bir iPhone 13'e aynı parayı mı verseydim anlamadım ki. iOS seri ve stabil ama Android ise eski Android değil. Statü için alanları saymazsak iOS iyi bir sistem çok söyledim ama. Ha bana pek hitap etmiyor OneUI yeteri kadar akıcı en azından S24 üzerinde öyle. Ben özelleştirmeyi seven birisiyim ve telefonu da özelleştirdim zaten. Örneğin Galaxy S8'in bir zil sesi vardı aşırı hoşuma gidiyordu bana göre en iyi zil sesi hatta onu rahatlıkla ayarlayabildim ayarlarda olmamasına rağmen indirdim. Telefonu rahatça kullanmak işime geliyor ve memnun ediyor beni. Ancak iOS mu Android mi diye sorsalar sanırım cevap vermem çünkü ikisini de kullanırım ve iOS stabiliteden dolayı Android ise özgürlükten dolayı hoşuma gider. Sorun iOS'u bu kadar yüceltmeleri. İyi bir sistem ama yine bir yazılım ve iOS'u bırakıp Android'e geçince kimsenin bu kasıyor kötüymüş falan diyeceğini sanmıyorum çünkü Android eğer ki üst seviye bir telefondaysa iOS kadar stabil olmasa da oldukça iyi durumda.

Statü için alanlar olsa bile iOS kullandığın zaman güzel ve seri bir sistem. Ekosistem konusunda en iyisi zaten. HarmonyOS falan da ekosistemle ilgili atılım yaptı da kim HarmonyOS kullanır ki? Statü için alanlar Türkiye üzerinde cidden fazla. S24 aldığımı söylediğimde o fiyata iPhone alınır diyorlar. Ne alsaydım daha kötü olan bir iPhone 13'e aynı parayı mı verseydim anlamadım ki. iOS seri ve stabil ama Android ise eski Android değil. Statü için alanları saymazsak iOS iyi bir sistem çok söyledim ama. Ha bana pek hitap etmiyor OneUI yeteri kadar akıcı en azından S24 üzerinde öyle. Ben özelleştirmeyi seven birisiyim ve telefonu da özelleştirdim zaten. Örneğin Galaxy S8'in bir zil sesi vardı aşırı hoşuma gidiyordu bana göre en iyi zil sesi hatta onu rahatlıkla ayarlayabildim ayarlarda olmamasına rağmen indirdim. Telefonu rahatça kullanmak işime geliyor ve memnun ediyor beni. Ancak iOS mu Android mi diye sorsalar sanırım cevap vermem çünkü ikisini de kullanırım ve iOS stabiliteden dolayı Android ise özgürlükten dolayı hoşuma gider.
"Seri" derken olmayan bir argümanı sırf IOS'un hanesine artı yazılsın diye söylüyorsunuz gibi geliyor çünkü ben Android kullanan birisiyim ve 60-90-120Hz adapte şekilde değişen bir ekranda takılmadan Android 13 kullanıyorum ve de gayet seri, yani seri olmadığı bir nokta düşün deseniz düşünürüm ama bulamam. HarmonyOS umrumda değil açıkçası, ben imkanım olduğu sürece stok sürüme yakın olan arayüzleri tercih ediyorum, şu an NothingOS var ve bloat yok kesinlikle ama imkanım olsa pixel telefon alırdım, Türkiye'de yok ama ne yazık ki. Açıkçası iPhome'a 50k verdikten sonra bunu sideload olarak yükleyemezsin, bu ikonu değiştiremezsin gibi şeylerle karşılaşsam o telefonu kırardım herhalde. Sonuçta bu telefonun max yapacağı şey İnstagram'a girmek, daha detaylı/spesifik şeylerde zaten kısıtlandığınız için tek seçenek Android oluyor başka bir şey yapmak istediğinizde.

Geri
Yukarı