iPhone SE 2020 güncelleme sonrası batarya performansı düşüşü

• Konuyu başlatan Feez
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 6B
Herkesin mi böyle? Yeni alacağım bugün kutudan çıkınca güncelleme yapmayım mı?

Hocam eğer sizin telefonunuz iOS 13 çıkar ise yerinizde olsaydım iOS 15'i beklerdim. Üstünden o kadar zaman geçmiş olmasına rağmen iOS 14 önceki sürümlere göre stabil sayılmaz. Ben maalesef çoktan güncellediğim için 14.5'i bekliyorum :(.
Ben 12.09.2020'de aldım. Pil sağlığım yüzde 89 olmuş daha geçen ay 92 idi. 7 ayda yüzde 11 kayıp normal mi?

Normal değil hocam benim sizden aşağı yukarı 1.5 ay önce aldığım telefon daha yeni %90 oldu. Bir de 1 ayda %3'lük bir kayıp gerçekten fazla. Galiba kronik sorunu falan olabilir bu modelin.

Hocam eğer sizin telefonunuz iOS 13 çıkar ise yerinizde olsaydım iOS 15'i beklerdim. Üstünden o kadar zaman geçmiş olmasına rağmen iOS 14 önceki sürümlere göre stabil sayılmaz. Ben maalesef çoktan güncellediğim için 14.5'i bekliyorum :(.

Normal değil hocam benim sizden aşağı yukarı 1.5 ay önce aldığım telefon daha yeni %90 oldu. Bir de 1 ayda %3'lük bir kayıp gerçekten fazla. Galiba kronik sorunu falan olabilir bu modelin.
Apple destek Chat'e bağlanıyorum şimdi nedir ne değildir öğrenelim bi.

Gayet normalmiş günde 10 saat kullanan biri bataryasını ortalama yılda 1, 5 saat kullanan biri 2 yılda bir değiştirirmiş. Bataryanın yüzde 80 altına düşmeden değişimi gerekiyormuş. Kronik bir sorun da yokmuş.

Apple destek Chat'e bağlanıyorum şimdi nedir ne değildir öğrenelim bir.

Gayet normalmiş günde 10 saat kullanan biri bataryasını ortalama yılda 1, 5 saat kullanan biri 2 yılda bir değiştirirmiş. Bataryanın yüzde 80 altına düşmeden değişimi gerekiyormuş. Kronik bir sorun da yokmuş.

Hocam benim ekran sürem 4-5 saat falan bu kadar hızlı düşmesinin çok normal olduğunu düşünmüyorum. Ama Apple'ın iPhone 11'lerden beri bir pil sağlığı gerilemesi vardı zaten. Büyük ihtimalle iOS 14 ile ilgili bir yazılımsal sorun var diye düşünüyorum.

Dostlar batarya boyutunu unutmamak lazım. Ne kadar çok döngü o kadar düşük pil sağlığı demekti. Eylül'de aldım ben de, şu an 6.5 ay civarı oldu. %98 pil sağlığım var. Günde ortalama 3.5-4 saat falan kullanıyorum telefonu. Bu sadece kullanım açısından değerlendirme. Bunun yazılımı var, donanımsal sorunu var vs. vs. sebepler bulunabilir.

21.07.2020'de aldığım iPhone SE 2020'yi iOS 14 piyasaya sürülene ve güncelleyene kadar telefonun batarya performansı gayet stabil ve güzeldi. Normalde 8 saat ekran süresi çıkartabildiğim telefon 3 saat ekran süresi bile çıkartamayacak ve hatta günde 2 kere şarj etmeye bile muhtaç durumda kaldı. Pil sağlığı konusuna girmek bile istemiyorum. Pil sağlığım daha 8.5 ayda %90'a indi. Bunun sebebinin Apple'ın batarya politikası ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Şimdi ekran süremin fazla olduğunu sanmayın, günde sadece 3-4 saat arası gidip geliyor ekran süresi. Üstelik iOS 14'ün her iyileştirme güncellemelerinde batarya performansım iyileşeceğine daha da kötüleşti, bir sürü özelliği ayarlardan kapatmama rağmen fakat nasıl oluyorsa bazı arkadaşlar iOS 13 ile iOS 14 arasındaki batarya performansının düşmediğini ya da ayarlardaki benim de aynı şekilde kapatmış olduğum özellikleri kapatıp oldukça iyileştirdiğini falan söylüyor. Ben anlayamadım. Garantilik durum olduğunu da çok sanmıyorum. Kısacası benim belirttiğim yazılımsal durum normal midir?

Ekleme: Telefonu iOS 14'e güncelledikten sonra 2-3 ayda bir formatladım.

Ries sorunun çözüldümü bende 4 gün önce iPhone SE 2020 aldım ve batarya gerçekten hemen bitiyor günde 2 defa dolduruyorum çok pişman oldum aldığıma.

iPhone SE 2020, yeni nesil A13 Bionic işlemci, 3 GB RAM, iOS 15 ve o kameraya küçük gelen 1821 mAh gibi küçük bir bataryaya sahip. Wi-Fi ve LTE yongası, kameranın sensörü bile bataryaya etki eden bir durum. Apple bu cihazda batarya işini resmen batırmış diyebilirim. iOS 14 ve iOS 15’te gelen Widget özelliğindeki uygulamalar ana ekranda bile sürekli veri güncellemek için konum üzerinden bataryayı sömürüyor. Ayrıca kullandıkları batarya küçük mAh değerine sahip olduğu için hemen bitiyor daha kısa sürede daha çok şarja takmak gerekiyor. Bu da şarj döngüsünün hızlı tamamlanmasına sebep oluyor ve ömrü çok hızlı bitiyor. Batarya rezalet ama uzun süreli performans ve stabil kullanımda bu fiyat sekmesindeki piyasadaki tüm Android cihazları cebinden çıkarır diyebilirim.

Ries sorunun çözüldümü bende 4 gün önce iPhone SE 2020 aldım ve batarya gerçekten hemen bitiyor günde 2 defa dolduruyorum çok pişman oldum aldığıma.
iOS 15.0.1 güncellemesi sonrası batarya bir nebze daha iyi performans veriyor fakat yine de bu cihaza bu batarya yakışmamış.

Geri
Yukarı