iPhone SE 2022 alınır mı?

Hiçbir işine yaramayacak işlemci gücü için daha büyük pil, daha iyi ekran, daha iyi kameradan vazgeçiyorsan daha söyleyecek bir şey yok zaten.
Git sen al kardeşim iPhone 11. 3 yıl öncesinin telefonunu al bana ne! Doğru düzgün argümanın bile yok. Ancak ad hominem yapmasını bilirsin.
İşlemci gücü benim işime yarıyor. A15 Bionic bilinçli tercihimdir.

Hocalarım iPhone 6S'den Samsung Galaxy A32'ye geçtim fakat memnun değilim.

Sorum şu ki eski bir Apple kullanıcısı olarak bataryanın hızlı bitmesi gibi pek çok sorundan kurtulmak için (ekstra yeni nesil iPhone modellerine nazaran daha ucuz olduğundan) Samsung'a geçtim. Şimdilerde ise gerek kamerasında gerekse saçma sapan kasıntılarından dolayı tekrardan Apple ürünlerine geri dönmek istiyorum. Bu bağlamda da almak istediğim telefon iPhone SE 2022 modeli.

Sizce alınır mı? Alınmaz diyorsanız da nedeni ve hangi modeli tavsiye ettiğinizi yazabilir misiniz?

İyi Sosyal'ler.
A32 istersen bana ver usta.
Alınır mı dersen al yav.

Kardeşim ona baktığında 4000 liralık androidlerde 6 GB ram de var ama hiçbiri iPhone'daki 3 GB ram gibi çalışmıyor. + iPhone SE zaten son teknoloji kamera, son teknoloji ekran, son model tasarım vaadetmiyor. Sana en yüksek donanımı eski tasarımla sunup, iOS ekosistemine dahil olabilmen için ucuz bir yol sunuyor. iPhone SE'yi böyle değerlendirin. Adamlar iPhone 13 Pro Max teknolojisi vaadetmiyor zaten. Ki her şeye rağmen piyasadaki oled ekranlı androidleri de 3'e böler 5'e katlar söyleyeyim. Bir kere gidip de incele şu telefonu eline alıp da. Sonra da gidip 4000 liralık android al eline bir tane.

Argümanlarınla gelsene ad hominem yapmak yerine. Telefonu kullandığım için bu sözleri söylemiyorum. Gerçekten böyle düşündüğüm için bu telefonu kullanıyorum. Farkı ayırt et.
iPhone 11'mi önerirsiniz yoksa se 2022'mi? Ben de kararsız kaldım da, ayrıca eski tasarım iPhone'lar hep hoşuma gitmiştir.

iPhone 11'mi önerirsiniz yoksa se 2022'mi? Ben de kararsız kaldım da, ayrıca eski tasarım iPhone'lar hep hoşuma gitmiştir.
Hocam açıkçası ben memnunum SE’den. iPhone 11 2019’da çıkmış bir cihaz. Evet ekranı saha büyük. Evet kamerası da daha iyi ama 3 yıl öncesinin cihazı. SE performans konusunda YouTube’dan kendin de bakabilirsin bazı konularda iPhone 13’ü bile geride bırakabilen bir cihaz. Kimse işin bu kısmını düşünmüyor :) Performans diyorsan ve küçük ekran sorun değil diyorsan SE kesinlikle. Büyük ekran olsun kamerası da daha iyi olsun diyorsan 11. Karar senin yani. iPhone SE’nin vadettiği şeyler farklı, 11’in farklı. İhtiyacına göre.

Hocam açıkçası ben memnunum SE’den. iPhone 11 2019’da çıkmış bir cihaz. Evet ekranı saha büyük. Evet kamerası da daha iyi ama 3 yıl öncesinin cihazı. SE performans konusunda YouTube’dan kendin de bakabilirsin bazı konularda iPhone 13’ü bile geride bırakabilen bir cihaz. Kimse işin bu kısmını düşünmüyor :) Performans diyorsan ve küçük ekran sorun değil diyorsan SE kesinlikle. Büyük ekran olsun kamerası da daha iyi olsun diyorsan 11. Karar senin yani. iPhone SE’nin vadettiği şeyler farklı, 11’in farklı. İhtiyacına göre.
Kamerasından memnun musun ayrıca bataryasından?

Kamerasından memnun musun ayrıca bataryasından?
Kamerasından memnunum. Ha isterdim ki 0,5 geniş açı kamerası da olsun ama o yok malesef. Kamerayla ilgili keşke olsaydı dediğim şey bu.

Bataryası da dediğim gibi açıkçası beni şaşırttı. İşlemcinin fazla güçlü olmasına bağlıyorum. İşlemleri fazla güç harcamadan gerçekleştirebildiği için telefon hiç zorlanmıyor, ısınmıyor. Bataryayı da gayet ekonomik tüketiyor böylece. 2018 mAh’lik bir cihaza göre gayet iyi. Günü çıkarıyorum. İşim gereği sürekli senkronize şekilde takvim, not gibi özellikleri kullanmam gerekiyor telefonumdan. Şarj beni yarı yolda bırakmadı hiç. Bazen eve geldiğimde yatmadan doldurayım da sabaha kadar şarjda kalmasın diye bilerek bataryayı tüketmek için oyun oynadığım ve tüketmeye çalıştığım da oluyor. Dizi falan izlerken zaten %3 5 gidiyor.

iPhone SE (2022) sahibi olarak yazayım. Cihaz A15 Bionic işlemciye sahip olduğundan bir kere aşırı performanslı. Bu konuyu geçelim, tartışmaya açık bile değil. Yapılan testlerde ekran çözünürlüğü vs daha az olduğu için çoğu konuda iPhone 13 Pro Max’i bile geride bırakabiliyor uygulama açılış hızı vs konularında. Performansı geçiyorum.

Tasarım. Ben şahsi olarak büyük ekran telefon sevmiyorum. Bundan önce Samsung Galaxy S8 kullanıyordum ki aynı dönemde S8 Plus alma imkanım da vardı ben küçük ekranlıyı tercih ettim. Cebimde, elimde rahat olsun istiyorum. Ekran çok büyük olunca bence telefon deneyiminden uzaklaşıyor tablet kullanıyor gibi hissediyorum. Hali hazırda iPad Air 2 sahibiyim. Telefonum telefon olarak kalsın. Ekran boyutu benim için uygun. Tabi bu tercih kişiseldir.

Batarya. Bataryası 2018 mAh. Açıkçası batarya performansına şaşırdığımı söyleyebilirim. 2000’lik bir cihaza göre çok iyi. Günü kesinlikle çıkarıyor. Bazen işten eve geldiğimde şarja takayım diye bilerek kullanımı artırdığım bile oluyor. Oyun vs oynarken elbette batarya tükeniyor ama batarya performansı oyun ile kıyaslanacak bir şey değil. Bir de powerbank alırım yanına diyordum şu anlık powerbank harcaması bana gereksiz geliyor açıkçası. Batarya performansının 2018 mAh bir cihaza göre bu kadar iyi olmasını ben işlemci gücüne bağlıyorum. Cihaz fazla güçlü. Bu nedenle yaptığı her işlemi zorlanmadan yerine getirebiliyor. Ne ısınma var ne bişey.

Neden iPhone 11 tercih etmedim? Birkaç nesil öncesinin telefonunu almaktansa son çıkan iPhone’u almak birinci sebebimdi. İkincisi de ekran boyutu faktörü. Üçüncüsü de performans. A15 alabilecekken neden A13 alayım?

Tercihimden çok memnunum. Tasarıma takılmayacaksanız tercih edilebilir bir cihaz. Uçak gibi. Aldığım günden beri elimden bırakamıyorum. Oyun falan da yükledim bilgisayarı tableti bir kenara bıraktım resmen. Product Red rengi bir öncekine göre harika. Varsa sormak istediğiniz bir şey cihaz sahibi olarak yanıtlayabilirim. Elbette görüş bildirmek serbest ama SE (2022) sahibi olmayanlar fazla atıp tutmasın :)
Yani tek bir işlemci için ekranı, kamerayı, bataryayı yok saydım diyorsunuz. Umarım A15'i sonuna kadar kullanıyorsunuzdur zira cihazı alış amacınız sadece A15 sanırım.

Konu sahibine 12 mini ya da 11 öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı