IPS panel mi VA panel mi?

Flagellumdei07

Hectopat
Merhaba;
Genelde rekabetçi oyunlar oynuyorum fakat zaman zaman hikayeli oyunlarda oynuyorum aynı zamanda film de izliyorum. VA panelin IPS panele göre daha düşük gecikmelere sahip oldugunu da biliyorum.
Bu gecikme süresi çok mu fazladır gözle çok rahat fark edilebilir mi?
IPS modellerde ışık sızması oluyor diye duydum dogru mu?
144Hz ve 165 Hz arasında ne kadar büyük bir fark vardır?
Not: TN panel istemiyorum.
Yüksek FPS'lerde yırtılmak yaşamak istemiyorum.
Örneğin: 165 FPS'de yırtılma yaşamak istemiyorum bu yüzden G-Sync uyumlu ya da FreeSync'de G-Sync açmayı düşünmekteyim.
Bu yüzden viewsonicege çok sıcak bakmıyorum ama fiyatı ve IPS olmasında dolayı hala düşünmekteyim.

Bunlar da düşündügüm modeller.

Merhaba;
Genelde rekabetçi oyunlar oynuyorum fakat zaman zaman hikayeli oyunlarda oynuyorum aynı zamanda film de izliyorum. VA panelin IPS panele göre daha düşük gecikmelere sahip oldugunu da biliyorum.
Örneğin: 165 FPS'de yırtılma yaşamak istemiyorum bu yüzden G-Sync uyumlu ya da FreeSync'de G-Sync açmayı düşünmekteyim.
Bu yüzden viewsonicege çok sıcak bakmıyorum ama fiyatı ve IPS olmasında dolayı hala düşünmekteyim.

ASUS öneririm.

Merhaba;

Ben VA öneriyorum ve sizin gösterdiğiniz hiç bir monitörü önermiyorum bunu alabilirsiniz.

https://www.monsternotebook.com.tr/oyuncu-monitoru/aryond-a27-v1-1/
hem de 240 hz.

VA paneller IPS'lere göre daha hızlı dense de çoğu IPS ile aynı gecikmedeler artık.

Ama IPS'ler renk kalitesi olarak daha iyiler.

Kavisli isterseniz bunu önerebilirim:

Quantumdot, Freesync2, DisplayHDR600 gibi güzel özelliklerin yanında VA panelden daha iyi görüş açısı sunan SVA panel ve muhteşem renk gamutları sunuyor.
FreeSync'de G-Sync açarsanız monitörünüzün çöp olma ihtimali var.
Derken? En fazla G-Sync calışmaz, çöp olma gibi bir durum yok.

Son çıkan modellerde IPS ile VA'nın tepkime süreleri aynı hale geldi. Hatta TN'lerden bile hızlı olan IPS'ler de var. Görüntü kalitesi olarak IPS'ler hâlâ bir numara (Benzer fiyattaki ürünlerde tabii ki. Şimdi biri çıkıp şu an kullandığım 3000 liralık VA monitörüm eskiden kullandığım 1000 liralık IPS monitörümden iyi demesin).

Işık sızması konusu ise doğru fakat şansa bağlı. Aynı monitörü kullanların birinde ışık sızması olmaz iken diğerinde olabilir. Bu tür durumlarda destek almak istiyorsanız monitörü ürünü sattıktan sonra hadi yallah diyen yerlerden değil müşteri memnuniyetine önem veren yerlerden alın. Bu arada ışık sızması VA panellerde de olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı