IPS panel mi VA panel mi?

VA paneller IPS'lere göre daha hızlı dense de çoğu IPS ile aynı gecikmedeler artık.

Ama IPS'ler renk kalitesi olarak daha iyiler.

Kavisli isterseniz bunu önerebilirim:

Quantumdot, FreeSync2, displayhdr600 gibi güzel özelliklerin yanında VA panelden daha iyi görüş açısı sunan sva panel ve muhteşem renk gamutları sunuyor.

Derken? En fazla G-Sync calışmaz, çöp olma gibi bir durum yok.

Kavisli ya da düz ikisini de kullanırım. Önerdiginiz monitör VA panel peki Gigabyte'dan özellik olarak daha kötü neden onu önerdiniz merak ettim. Bilmedigim bir şey varsa aydınlatırsanız sevinirim.
Son çıkan modellerde IPS ile VA'nın tepkime süreleri aynı hale geldi. Hatta TN'lerden bile hızlı olan IPS'ler de var. Görüntü kalitesi olarak IPS'ler hâlâ bir numara (benzer fiyattaki ürünlerde tabii ki. Şimdi biri çıkıp şu an kullandığım 3000 liralık VA monitörüm eskiden kullandığım 1000 liralık IPS monitörümden iyi demesin).

Işık sızması konusu ise doğru fakat şansa bağlı. Aynı monitörü kullanların birinde ışık sızması olmaz iken diğerinde olabilir. Bu tür durumlarda destek almak istiyorsanız monitörü ürünü sattıktan sonra hadi yallah diyen yerlerden değil müşteri memnuniyetine önem veren yerlerden alın. Bu arada ışık sızması VA panellerde de olabiliyor.

Yani 1ms 144Hz VA panel le IPS panel aynı hız ve tepkimeye mı sahip?
FreeSync'de G-Sync açarsanız monitörünüzün çöp olma ihtimali var.

Neden çöp olsun istedigim performansı alamazsam kaparım 😂

@Flagellumdei07

Samsung'un avantajları:

+SVA panel olması. Her yerde VA diye belirtilir çünkü çok farklı değil temelinde yine VA, ama standart VA'lara göre daha iyi görüş açısı sunar.

+DisplayHDR600 var.

+QuantumDot teknolojisi var, renkleri etkiliyor.

+Daha yüksek renk gamutlarına sahip.

+Daha iyi parlaklığa sahip olması.

GIGABYTE avantajları

+Daha iyi hareket kabiliyeti

+165Hz olması

+Daha iyi kontrast oranı (Daha iyi siyah ve beyazları gösterir demek)

Bu yüzden ben Samsung öneriyorum, cok daha ağır basıyor bence.

@yigitsavas mesajıma gülmüşsünüz, hatam nedir?
Lütfen bildiklerinizi belirtiniz ki eksiklerimi kapatayım. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

@Flagellumdei07

Samsung'un avantajları:

+Sva panel olması. Her yerde VA diye belirtilir çünkü çok farklı değil temelinde yine VA, ama standart VA'lara göre daha iyi görüş açısı sunar.

+Displayhdr600 var.

+Quantumdot teknolojisi var, renkleri etkiliyor.

Gigabyte avantajları.

+Daha iyi hareket kabiliyeti.

+165Hz olması.

+Daha iyi kontrast oranı (daha iyi siyah ve beyazları gösterir demek)

Lütfen bildiklerinizi belirtiniz ki eksiklerimi kapatayım. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Açıklamanız için çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu benim için.
Samsung biraz daha IPS panel gibi görünüyor sva panel kullandıgı için VA panellere göre o zaman.
Son olarak sizce 144Hz ve 165Hz arasında rekabetçi oyunlarda çok fark olur mu?

@Flagellumdei07

Samsung'un avantajları:

+Sva panel olması. Her yerde VA diye belirtilir çünkü çok farklı değil temelinde yine VA, ama standart VA'lara göre daha iyi görüş açısı sunar.

+Displayhdr600 var.

+Quantumdot teknolojisi var, renkleri etkiliyor.

Gigabyte avantajları.

+Daha iyi hareket kabiliyeti.

+165Hz olması.

+Daha iyi kontrast oranı (daha iyi siyah ve beyazları gösterir demek)

Hocam tekrar yazıyorum çünkü bahsettiğiniz ürün indirime girdi.
Bahsettiğiniz ürün SVA panel IPS kadar güzel renklere sahip veya çok yakın anladığım kadarıyla doğru mu? Doğru anladıysam ciddi şekilde almayı düşünmekteyim.
Beni endişelendiren kısım monitörün 3 yıl önce piyasaya sürülmesi ve FreeSync olan bu monitörde G-Sync'i açınca yırtılma olması. Bu konu hakkında bilginiz varsa ve beni aydınlatırsanız sevinirim yorumlarınız benim için oldukça önemli.

@Flagellumdei07 renk olarak IPS'ye yakın değil, görüş açısı olarak öyle.

Renk olarak panel normal bir VA gibi.

Ama iyi renk derinliği ve felaket yüksek renk gamutları + QuantumDot/HDR ile oyunlarda müthiş bir renk kalitesi sunacaktır, üzeceğini hiç sanmıyorum.

G-Sync açma olayına gelirsek 3 ihtimal var:
1-Verimli ve iyi bir şekilde çalışması.

2-Çalışması ama çok verimli olmaması.

3-Hiç çalışmaması.

Ben 1 ve 2'yi yüksek ihtimal görüyorum ama düzgün çalışmazsa sorumlu olmak istemiyorum.

Bunu da izlemenizi öneririm;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hakkında yazılar;
(Bu konuda Freesync ve G-Sync açınca flicker yaptığı söyleniyor)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@Flagellumdei07 renk olarak IPS'ye yakın değil, görüş açısı olarak öyle.

Renk olarak panel normal bir VA gibi.

Ama iyi renk derinliği ve felaket yüksek renk gamutları + QuantumDot/HDR ile oyunlarda müthiş bir renk kalitesi sunacaktır, üzeceğini hiç sanmıyorum.

G-Sync açma olayına gelirsek 3 ihtimal var:
1-Verimli ve iyi bir şekilde çalışması.

2-çalışması ama çok verimli olmaması.

3-Hiç çalışmaması.

Ben 1 ve 2'yi yüksek ihtimal görüyorum ama düzgün çalışmazsa sorumlu olmak istemiyorum.

Bunu da izlemenizi öneririm;

Hakkında yazılar;
(Bu konuda FreeSync ve G-Sync açınca flicker yaptığı söyleniyor)

Video yu izledim dün sizin yorumlarınızdan sonra.
144 FPS'de yırtılma olacağını düşünmüyorum fakat ihtimal var.
RTX 3070 veya 3080 ekran kartıyla kullanmayı düşünmekteyim.
Ryzen 7 3700X işlemci.
Güçlü bir sistem ve iyi bir display kabloyla sorun yaşama ihtimalim daha düşük olur diye düşümekteyim.

Geri
Yukarı