IPS vs VA Panel

P R O F O U N D

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Lillehammer
Daha fazla  
Gerçek 8-Bit IPS panel mi tercih etmeliyim yoksa VA panel mi?
Oyun oynuyorum (Genelde Online oyunlar), dizi ve film izliyorum, İnternet sörfü yapıyorum ve nadiren tasarım yapıyorum.
Bana önereceğiniz paneli olan 1080p monitör önerir misiniz?

Benim beğendiklerim;
IPS -> ASUS VG279Q 27" 144HZ 1MS HDMI DP DVI FreeSync Hoparlör IPS Gaming Monitör (Gerçek 8-Bit mi bilmiyorum)
VA -> MSI 27" OPTIX MAG271CR 144HZ 1MS HDMI DP FHD Siyah Curved Gaming Monitör

Bir de aşağıda linkini attığım IPS panelli ekranın neden fiyatı bu kadar aşağıda merak ettim? Gördüğüm kadarıyla özellikleri ASUS'u aratmıyor;
27 ACER KG271Cbmidpx FHD 1MS 144Hz 400 Nits FreeSync LED (DVI, HDMI, DP) MM VESA Hoparlör Siyah Kırmızı Çerçevesiz Gaming Monitör

Son düzenleyen: Moderatör:
Gösterdiğiniz monitör 2K çözünürlüktedir. benim sistemim i7 6700k ve GTX 980 2K çözünürlükte yeterli olmaz fakat GTX 980'i satıp Black Friday kampanyasında RX5700 XT alırsam düşünebilirim bu da yeni sorular doğurur.

2K çözünürlükte i7 6700k ile RX 5700 XT darboğaz yapar mı?
GTX 980'i kaça satabilirim?

Oyunları 2k değilde 1080p de oynayabilirsin almışken ileriye dönük düşünerek almanı tavsiye ederim ayrıca filmde izliyorum demişsin 32inç 2k monitörde izlemesi daha keyifli olur tabi yinede karar senin.

Oyunları 2K değil de 1080p'de oynayabilirsin.
2K monitörde 1080p içerikler çok kötü gözüküyor. Monitörler en iyi görüntüyü doğal çözünürlüklerinde verir.

@Silinen üye Asus IPS monitör 6-bit+FRC. Yine de kendi deneyimlerime dayanarak 6-bit+FRC IPS'in 8-bit VA'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak AOC 24G2U/27G2U monitörlerine de bakabilirsin.

2K monitörde 1080p içerikler çok kötü gözüküyor. Monitörler en iyi görüntüyü doğal çözünürlüklerinde verir.

@Silinen üye Asus IPS monitör 6-bit+FRC. Yine de kendi deneyimlerime dayanarak 6-bit+FRC IPS'in 8-bit VA'dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak AOC 24G2U/27G2U monitörlerine de bakabilirsin.

Ben 1080p yi oyunlarda kullanabileceğini söyledim onun haricinde 2k olarak kullanabilir ama dersenki oyunlarda görüntüyü bozuyor ozaman youtube da bununla ilgili videolar var izlemeni tavsiye ederim benim izlediklerimde oyunları hem 1080p hemde 2k da test ediyorlar ve hiç görüntüde bozulma vs. Görmedim.

Senin ekranın 1080p ise video 2K olsa bile farkı anlayamazsın. Benim monitörüm 2K, 1080p video izlerken ve oyunları 1080p oynarken görüntü çok kötü oluyor.

Senin ekranın 1080p ise video 2K olsa bile farkı anlayamazsın. Benim monitörüm 2K, 1080p video izlerken ve oyunları 1080p oynarken görüntü çok kötü oluyor.

Bu konuyu bir incele derim 2K Monitörde 1080p Nasıl Olur? - Technopat Sosyal ayrıca 2k ile 1080p arasında tamam görüntüde kalite farkı olabilir ama öyle ahım şahım bir fark olmaz ki ilerde ekran kartını değiştirirse ozaman 2k yı rahatlıkla kullanabilir bana göre şuan 2k aşağısı bir monitör almak ilerde pişmanlığa neden olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı