IPS vs VA Panel

P R O F O U N D

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Lillehammer
Daha fazla  
Gerçek 8-Bit IPS panel mi tercih etmeliyim yoksa VA panel mi?
Oyun oynuyorum (Genelde Online oyunlar), dizi ve film izliyorum, İnternet sörfü yapıyorum ve nadiren tasarım yapıyorum.
Bana önereceğiniz paneli olan 1080p monitör önerir misiniz?

Benim beğendiklerim;
IPS -> ASUS VG279Q 27" 144HZ 1MS HDMI DP DVI FreeSync Hoparlör IPS Gaming Monitör (Gerçek 8-Bit mi bilmiyorum)
VA -> MSI 27" OPTIX MAG271CR 144HZ 1MS HDMI DP FHD Siyah Curved Gaming Monitör

Bir de aşağıda linkini attığım IPS panelli ekranın neden fiyatı bu kadar aşağıda merak ettim? Gördüğüm kadarıyla özellikleri ASUS'u aratmıyor;
27 ACER KG271Cbmidpx FHD 1MS 144Hz 400 Nits FreeSync LED (DVI, HDMI, DP) MM VESA Hoparlör Siyah Kırmızı Çerçevesiz Gaming Monitör

Son düzenleyen: Moderatör:
VA Panel daha çok yüksek yenileme hızları ve düşük tepki süreleri gereken oyunlarda farkını gösteriyor. IPS ise renk skalası ve parlaklık olarak VA panele göre daha iyi. Film, dizi izleyecekseniz IPS tavsiye ederim.

Yukarıdaki yoruma katılıyorum. Ancak benim önerim VA paneller olur. Bende o MSI ürününün bir benzerini kullanıyorum. Oyunlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Yanlız fiyat araştırırken iyi ve belli bir süre araştırma yapın. Benim monitörüm şuan: 2250 TL dolaylarında dolaşıyor ancak ben 1794 TL'ye almıştım.

Gerçek 8-Bit IPS panel mi tercih etmeliyim yoksa VA panel mi?
Oyun oynuyorum (Genelde Online oyunlar), dizi ve film izliyorum, İnternet sörfü yapıyorum ve nadiren tasarım yapıyorum.
Bana önereceğiniz paneli olan 1080p monitör önerir misiniz?

Benim beğendiklerim;
IPS -> ASUS VG279Q 27" 144HZ 1MS HDMI DP DVI FreeSync Hoparlör IPS Gaming Monitör (Gerçek 8-Bit mi bilmiyorum)
VA -> MSI 27" OPTIX MAG271CR 144HZ 1MS HDMI DP FHD Siyah Curved Gaming Monitör

Bir de aşağıda linkini attığım IPS panelli ekranın neden fiyatı bu kadar aşağıda merak ettim? Gördüğüm kadarıyla özellikleri ASUS'u aratmıyor;
27 ACER KG271Cbmidpx FHD 1MS 144Hz 400 Nits FreeSync LED (DVI, HDMI, DP) MM VESA Hoparlör Siyah Kırmızı Çerçevesiz Gaming Monitör

Acer'i kesinlikle tavsiye etmiyorum aynı monitörü almıştım aldığıma bin pişman oldum monitörde felaket derecede Color Banding sorunu var onun haricinde hoparlörün ordan cızırtılı ses geliyordu buda yetmezmiş gibi ölü piksel vardı iade gönderdiğimde satıcı üründe sorun yok deyip geri gönderdi bende THH başvurumu yaptım bilir kişi atandı ve bilir kişide bahsettiğim sorunları onayladı bu ayın 8 inde karara bağlandı iade işlemlerini hepsiburada üzerinden başlatıp dün iade olarak gönderdim göndermeden önce satıcıyla iletişime geçmiştim ve bana demezmi bu süreçte monitörü kullandıysanız ve monitörde kullanıma bağlı izler vs. varsa iade almayız şaka gibi ya aklı olan bu monitörden uzak durur.

Artı -1 Eksi
Acer'i kesinlikle tavsiye etmiyorum aynı monitörü almıştım aldığıma bin pişman oldum monitörde felaket derecede Color Banding sorunu var onun haricinde hoparlörün ordan cızırtılı ses geliyordu buda yetmezmiş gibi ölü piksel vardı iade gönderdiğimde satıcı üründe sorun yok deyip geri gönderdi bende THH başvurumu yaptım bilir kişi atandı ve bilir kişide bahsettiğim sorunları onayladı bu ayın 8 inde karara bağlandı iade işlemlerini hepsiburada üzerinden başlatıp dün iade olarak gönderdim göndermeden önce satıcıyla iletişime geçmiştim ve bana demezmi bu süreçte monitörü kullandıysanız ve monitörde kullanıma bağlı izler vs. varsa iade almayız şaka gibi ya aklı olan bu monitörden uzak durur.
O değilde THH karar verdikten sonra alamayız edemeyiz demeleri komikmiş.

O değilde THH karar verdikten sonra alamayız edemeyiz demeleri komikmiş.

Aynen bugün THH ni aradım durumu anlattım ve bana dedikleri şu kesinlikle öyle bir hakları yok ürünü kullansanda kullanmasanda almak zorundalar size sattıkları ürün ayıplı bir ürün iade almamak gibi bir hakları yok dediler şuan ürün satıcıya ulaşmış durumda bakalım nezaman iade yapılacak buarada satıcının mağaza isminide eklim hepsiburada üzerinden alışveriş yapanlar bu satıcıdan uzak durdun çünkü hiç yardımcı olmuyor aksine işi yokuşa sürüyor.

Dosya Ekleri

• 20191025_155640.jpg
    20191025_155640.jpg
    99,6 KB · Görüntüleme: 2.531
VA Panel daha çok yüksek yenileme hızları ve düşük tepki süreleri gereken oyunlarda farkını gösteriyor. IPS ise renk skalası ve parlaklık olarak VA panele göre daha iyi. Film, dizi izleyecekseniz IPS tavsiye ederim.
Yanılmıyorsam, yenileme hızları ve düşük tepki süreleri konusunda en iyi panel TN dolayısıyla oyunlar için en iyi paneldir. VA panel ise bu IPS ve TN panelin ortasıdır. Bahsettiğimiz konuda TN panele yakındır ve renk konusunda da IPS panele yakındır. Ben de hem oyun oynayacağım hem film, dizi izleyeceğim için VA panele sıcak bakıyorum.
VA panelli monitör önerebilir misiniz? Yoksa benim seçtiğim iyi mi?
Seçtiğim monitör 8-bit midir? 6-bit+FRC olayı sadece IPS panelde var sanırım?

Yukarıdaki yoruma katılıyorum. Ancak benim önerim VA paneller olur. Bende o MSI ürününün bir benzerini kullanıyorum. Oyunlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Yanlız fiyat araştırırken iyi ve belli bir süre araştırma yapın. Benim monitörüm şuan: 2250 TL dolaylarında dolaşıyor ancak ben 1794 TL'ye almıştım.
VA panelin ghosting, ölü piksel, color banding gibi bir sürü sıkıntısı olduğu söyleniyor. Siz memnun musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanılmıyorsam, yenileme hızları ve düşük tepki süreleri konusunda en iyi panel TN dolayısıyla oyunlar için en iyi paneldir. VA panel ise bu IPS ve TN panelin ortasıdır. Bahsettiğimiz konuda TN panele yakındır ve renk konusunda da IPS panele yakındır. Ben de hem oyun oynayacağım hem de film, dizi izleyeceğim için VA panele sıcak bakıyorum.
VA panelli monitör önerebilir misiniz? Yoksa benim seçtiğim iyi mi?
Seçtiğim monitör 8-bit midir? 6-bit+FRC olayı sadece IPS panelde var sanırım?

VA panelin ghosting, ölü piksel, color banding gibi bir sürü sıkıntısı olduğu söyleniyor. Siz memnun musunuz?

Benim şuan almayı düşündüğüm monitör bu önümüzdeki ay sonu kara cuma indiriminde bunu almayı düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• 20191018_102221.jpg
    20191018_102221.jpg
    109,2 KB · Görüntüleme: 2.547
Bende AOC C27G1 kullanıyorum Vatan'da yaklaşık olarak 1300TL ye almıştım. Ölü piksel testi de yaptırdım hiç bir sorun çıkmadı. Ghosting gibi sorunlar da yaşamıyorum. Ben VA panelden çok memnunum gerek tepki süresi gerek renkleri ile çok güzel bir panel türü bundan öncede IPS panel kullanıyordum ve aradaki farkı anlayabiliyorsunuz. Bu arada bence ya VA ya da IPS panel tercih edin TN panel artık alınmaz.

Benim şuan almayı düşündüğüm monitör bu önümüzdeki ay sonu kara cuma indiriminde bunu almayı düşünüyorum.
Gösterdiğiniz monitör 2K çözünürlüktedir. benim sistemim i7 6700k ve GTX 980 2K çözünürlükte yeterli olmaz fakat GTX 980'i satıp Black Friday kampanyasında RX5700 XT alırsam düşünebilirim bu da yeni sorular doğurur.

2K çözünürlükte i7 6700k ile RX 5700 XT darboğaz yapar mı?
GTX 980'i kaça satabilirim?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı