"IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" hatası

İşletim sistemi
Windows 10
Birazdan geri dönüş sağlayacağım. Lütfen bekleyin.

Öncelikle merhaba. Sorununuz: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (a) bu sorun çoğu mavi ekran alan kullanıcının yaşadığı sıradan çökmelerden biridir. Bu yüzden diğer kullanıcılara yapmaları gerektiğini söylediklerimizi sizler için de söyleyeceğim. Hatayı almamızın nedeni ya hatalı dosyalardan ya da Driver'lardan kaynaklanır. DMP dosyalarınızın hepsini incelediğim için uzun sürdü. Bunun için kusura bakmayın. Çökmelerinizin nedeni hep aynı. Yapmanız gerekenleri altta anlattım.

Çökmeye neden olan bozuk dosyaların tümü Microsoft'a ait olduğu için CMD üzerinde sfc /scannow komutunu kullanarak bozuk dosyalarınızı onarın (bu işlem biraz uzun sürebilir ve sonuçları ekran fotoğrafı ile gönderirseniz bakabiliriz)
techsosUnloadedModules.png

Anakartınız: Gigabyte B550M DS3H.
BIOS sürümünüzü incelediğimde güncel olmadığını fark ettim. BIOS'unuzu güncelleyin.

techsosBIOS.png

techsosBIOS2.png

Lütfen anakartınızın bu olup olmadığını doğrulayın ve eğer doğruysa güncelleyin:
Muhtemel Anakartınız

Ve son olarak driver'larınızı güncelleyin. Eğer yapılışını bilmiyorsanız Windows arama kısmına "Aygıt Yöneticisi" yazın. Uygulamaya girin ve oradan güncelleyin. İsterseniz parçaların kendi orijinal sitelerinden de indirip yapabilirsiniz ama ilk verdiğim yöntem çok daha pratik.

Bunları yapıp tekrar olup olmadığına bakın. Eğer yardımcı olduysam çözüm olarak işaretlerseniz gerçekten memnun kalırım :)

"IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" hatası alıyorum. Her gün en az 2 kere oluyor.

Sonuçları attım. Görmediniz mi? @laswhy

Son düzenleme:
Birazdan geri dönüş sağlayacağım. Lütfen bekleyin.

Öncelikle merhaba. Sorununuz: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (a) bu sorun çoğu mavi ekran alan kullanıcının yaşadığı sıradan çökmelerden biridir. Bu yüzden diğer kullanıcılara yapmaları gerektiğini söylediklerimizi sizler için de söyleyeceğim. Hatayı almamızın nedeni ya hatalı dosyalardan ya da Driver'lardan kaynaklanır. DMP dosyalarınızın hepsini incelediğim için uzun sürdü. Bunun için kusura bakmayın. Çökmelerinizin nedeni hep aynı. Yapmanız gerekenleri altta anlattım.

Çökmeye neden olan bozuk dosyaların tümü Microsoft'a ait olduğu için CMD üzerinde sfc /scannow komutunu kullanarak bozuk dosyalarınızı onarın (bu işlem biraz uzun sürebilir ve sonuçları ekran fotoğrafı ile gönderirseniz bakabiliriz)
Eki Görüntüle 1737427

Anakartınız: Gigabyte B550M DS3H.
BIOS sürümünüzü incelediğimde güncel olmadığını fark ettim. BIOS'unuzu güncelleyin.

Eki Görüntüle 1737430

Eki Görüntüle 1737435

Lütfen anakartınızın bu olup olmadığını doğrulayın ve eğer doğruysa güncelleyin:
Muhtemel Anakartınız

Ve son olarak driver'larınızı güncelleyin. Eğer yapılışını bilmiyorsanız Windows arama kısmına "Aygıt Yöneticisi" yazın. Uygulamaya girin ve oradan güncelleyin. İsterseniz parçaların kendi orijinal sitelerinden de indirip yapabilirsiniz ama ilk verdiğim yöntem çok daha pratik.

Bunları yapıp tekrar olup olmadığına bakın. Eğer yardımcı olduysam çözüm olarak işaretlerseniz gerçekten memnun kalırım :)

Sonuçları attım. Görmediniz mi? @laswhy
çok teşekkür ederim memtest yapıyorum şuan bitince deniyeceğim.

Memtest yapmanızıda söyleyecektim yazmamışım. :D ama siz yapmışsınız tamamdır o zaman. Yararlı olursa çözüm olarak işaretlerseniz memnun olurum. :)
memtest de sorun çıkmadı
sfc de çok kısa sürdü bişey bulmadı
bios uptade yaptım şuanlık bişey gözükmüyor bakalım eğer olursa güncellerim çok teşekkürler.

@Robotların Efendisi evet tekrar yedim maalesef düzelmemiş ne yapmam lazım başka

@claus usta sana zahmet bi el atarmısın ya

yeni minidump dosyaları

Son düzenleme:
Üstat genel olarak bu hata, RAM veya depolama birimlerinden anlık bir sorun olduğunda ve bu donanımlarla iletişimin kesilmesinden ortaya çıkıyor.

RAM arızası için Memtest 86 kullanlısın. Sürecin sonuna kadar bitmesini beklemelisin.
HD Tune ile de depolama biriminde bad sector taraması yapmalısın.

Eğer sorun yoksa ikisinde o an bir yazılım Ram'e veya diske aşırı yüklenmiştir.

Üstat genel olarak bu hata, RAM veya depolama birimlerinden anlık bir sorun olduğunda ve bu donanımlarla iletişimin kesilmesinden ortaya çıkıyor.

RAM arızası için Memtest 86 kullanlısın. Sürecin sonuna kadar bitmesini beklemelisin.
HD Tune ile de depolama biriminde bad sector taraması yapmalısın.

Eğer sorun yoksa ikisinde o an bir yazılım Ram'e veya diske aşırı yüklenmiştir.
hocam ikisinde de sıkıntı yok bazen boşta bile alıyorum mavi ekranı başka neden olabilir acaba

Geri
Yukarı