IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi ekran hatası

Bellek testinde bir çok sorun aldım bellekleri garantiye götürüyorum.

Bellekleri birebir aynı olan yeni olan RAM'ler ile değiştirdim. Tekrardan Memtest86+ ile bellek testi yaptığımda eskisi kadar çok değil ama yine bir kaç tane hata saptadı. Bunların belleklerden olma olasılığını çok düşük görüyorum acaba program kendi kendine hata bulmuş olabilir mi yoksa yine mi servis yolu gözüktü bana ?

Ya size gene sorunlu bellek verdiler ya da anakart ile ilgili bir sorun yüzünden hata alıyorsunuz. Bellekleri başka anakarta takıp test işlemlerini yapın. Böylece bellek sorunundan emin olursunuz. Programın hata vermesi olasılığını çok düşük görüyorum.

Geçen test %50 ye gelmeden 3200 civarı errors vermişti bu sefer 4 defa tekrarlattım ilk sefer 40 2.sefer 20 üçüncü seferde 15 son seferde 5 error buldu bende bu uçurum farkı görünce programdan olduğunu düşündüm çünkü bellekler sağlam olduğuna eminim diyebilirim bir de 4 slotlu bir anakartım var bana dual ram slotlarının 1 ve 2 olduğu söylendi acaba takılan slotlarla alakası olabilir mi ?

Evet bu sefer 2 farklı sorun daha anlamadığım 20 günlük pcnin bu kadar sorun çıkarması normal mi ? RAM'ler tekrar değişti bu sefer toplam RAM 8GB okurken kullanılabilir RAM 3.45 GB bunun üstüne bir mavi ekran daha aldım.
Minidump: 013116-6375-01.dmp

RAM sorununu RAM'leri çıkarıp takıp düzelttim.

Ya size gene sorunlu bellek verdiler ya da anakart ile ilgili bir sorun yüzünden hata alıyorsunuz. Bellekleri başka anakarta takıp test işlemlerini yapın. Böylece bellek sorunundan emin olursunuz. Programın hata vermesi olasılığını çok düşük görüyorum.

Bu arada servise götürdüğümde sizin dediğinizi söylemiştim ve bunun üzerine farklı bir RAM getirdiler ve çalıştırdılar anakartta sorun olmadığını söylediler ve güncel RAM'lerimin temiz kutusundan çıkarıp taktılar.Bende artık ne kadar RAM değiştirirsem değiştireyim bu bilgisayarın problemleri bitmeyecek düşüncesi oluştu.

1 ve 2 slot değildir 2ve 4'tür. Anakartınızın kullanma kılavuzunu okuyun, orada yazar. Program hata buluyorsa hata vardır. Hiç bir problem yaşamasamız program hata verse program sorunlu diyebilirdik. Ama bu durum için programın sorunlu olması çok düşük ihtimal. Eğer doğru slotlara takıyorsanız. Anakart veya bellekte sorun arayın. Dediğim gibi bellekleri başka anakarta takıp test edin. Başka anakarta takamıyorsanız en azından bellekleri tek tek anakarta takıp tek tek testlerini gerçekleştirin.

Ben 2 tane 1 gb ram almıştım zamanında kalan 2 slotu bu belleklerle doldurdum. Sonra bilgisayar sorun çıkartmaya başladı. Yeni belleklerin bozuk olacağını düşünmedim. Eski bellekleri söktüm. Uzun bir süre uğraştıktan sonra yeni belleklerden birinin bozuk olduğunu gördüm.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı