İş bulmak zor mu?

Arkadaşlar iş bulmak zor diyorlar doğru mu?
Duruma göre değişiyor. Asgari ücret ile kolay bulursun, fakat şartlar maalesef insanlığa elverişli olmayabilir. Güzel maaşlı eli yüzü düzgün bir iş bulmak, hangi bölümden ve üniversiteden mezun olduğuna göre değişir ama günün sonunda iş bulmak hele ki asgari ücret dışında, günümüz şartlarında ne yazık ki pek kolay değil.

Hocam böyle bir şey yaşamadığım için kesin bir şey diyemem ama gemi kaptanlığında ne kadar istihdam ihtiyacı var o da önemli.
Sektör devamlı gelişiyor ve asla ölmeyecek bi meslek, her daim istihdam var. Ben kazanamayacağımı bildiğimden ötürü gemici oldum orası ayrı :D ama benim 1 senede aldığımı beraber çalıştığım adamlar 1-2 ayda alıyorlar.

Ne okuduğuna bağlı hocam ben kendim için konuşayım, İTÜ gemi kaptanlığını kazandığın vakit işin hazır 10 bin dolar maaşla üstelik. Sektörü bildiğimden ötürü konuşuyorum sallamasyon değil, nereden ne okuduğuna bağlı, sağlam bir üniversiteden sağlam bir bölümden mezun olursan ölmediğin sürece işsiz kalmazsın, yatmaya alışmış insanların ağzında dolanıyor iş yok diye saçmalık bana göre.
Vay %1 sıralama ile alan bir bölümden mezun olunca iyi bir geleceğe sahip oluyorsun demek ki. Dediğiniz konu da tabi ki haklısınız ama dünyanın hangi ülkesinde %1'e giren insanlar dışında herkes asgari maaştan hallice maaşlar ile başlamak zorunda kalıyor hatta onu bile bulamıyorlar bunu sorgulamak lazım.
Soruya gelirsek tabi ki işsizlik var. 32 yaş ortalamasına sahip bir ülkede çalışabilecek kişi sayısının sadece %47'sinin istihdam ediliyor olması bile bunun bir göstergesi. Birey olarak ise okuyacağınız bölümlerin özel sektördeki ve kamudaki karşılıklarına bakarak okumanız alıntıdaki arkadaşın dediği gibi %1'lik dilime girmeden iyi bir geleceğe sahip olabilmeniz için önemli. Gidip senede 50 ataması olan felsefe öğretmenliği bölümünü yazıp işsiz kaldım diye ağlamak, 100k TM sıralaması ile işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler gibi abidik bölümler okuyup üniversite mezunuyum diye iş beklemek 4 senenizi çöpe atmaktır. 2 yıllık sağlık bölümleri, mekanik bölümlerden mezun olanlar çok iyi işler bulabiliyor bunun dışında düzgün eğitime sahip ama "büyük okullardan" olmayan Gebze, Uludağ, IYTE gibi okulların mühendislik fakülteleri de gayet iyi imkanlar sağlıyor öğrencilere.

Geri
Yukarı