Meslek Lisesinden sonra iş bulmak zor mu?

Ben de meslek lisesi mezunuyum ve son sene 2 gün okul, 3 gün staj gördük. Tamamen ders görsen bile bu tip liselerde aldığın eğitim hiçbir işine yaramıyor. Mezun olduktan sonra hemen kendimi mezuna bıraktım ki bu kararım için de çok mutluyum, okula gittiğim vakit halen en küçük insanlardan biriydim ben, artık eskisi gibi mezun olur olmaz okula gitmeler azalmış gibi gözüküyor. Her neyse tabii ilk sene sınavıma girdim ama cidden çok rezil bir puan aldım, Türkçe Öğretmenliği hedefim vardı. Mezuna kaldığım sene sınavdan sonra biraz kafamı dinledim ve okulların başlamasıyla beraber ben de evde çalışmaya başladım, çok iyi bir dershane dışında dershaneye de gitmeni önermem açıkçası, ya da direkt, ben evde her şeyi çok salarım diyorsan dershaneye gitmen daha iyi olur. Bu sene de Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkçe Öğretmenliği bölümünü kazandım. Çoğu kişiye belki hala düşük geliyor olabilir ama hedefim için şu anlık yeterli ve zaten ülkemizdeki durumu göz önüne alınca, açıkçası bu ülkede gidip en yüksek bölümü okusan bile ay sonu eline geçen para belli, o parayla yurt dışında aç aç gezersin. Kendine hep ben okumak zorundayım, ben işte para kazanmak zorundayım gibi hedefler koyarsan çok zorlanırsın. Şu yaz ayında internet üzerinden logo tasarımı, video montajı gibi işler yaparak aylık 6-7 bin civarlarına çıkan gelirler elde ettim, gerçekten zevk aldığın şeyi yaptığın zaman sonunda cebine para da girmeye başlıyor ama haliyle en başında biraz fedakarlıklar yapman gerekiyor. Benim üstlerimde bir arkadaşın söylediği gibi dil çok önemli ama fazlasıyla önemli. Artık İngilizce biliyorum dediğinde normal bir şeymiş gibi bakıyorlar ve çok haklılar, artık İngilizce herkesin bildiği, konuştuğu bir dil oldu, İngilizcen zayıfsa hemen onu geliştirip, hemen peşinde başka dillerde de uzmanlaşmanı öneririm. Benim arkadaşlarım arasından mezun olup direkt iş hayatına atılan oldu ama hiçbiri okulda yaptığımız işi yapmıyor, çoğu asgari ücrete, boş boş zamanlarını harcayıp duruyorlar.

İngilizce konusunda hiç sıkıntım yok hatta en sevdiğim ders ama sayısalım berbat özellikle matematik. Tabi çalışırsam zor değil.
Çalışırsanız imkansız değil. Eğer iyi bir okula gitme fırsatınız olursa değerlendirin.

İster ders, ister mesleki hayatta yeni şeyler öğrenmek insanı hep ileriye taşıyor. Biraz özel bir örnek olacak ama geçmişte çalıştığım yerde ayak işlerini yapması amacıyla endüstriyel laboratuvara aldıkları biri vardı. Kendini 7-8 yıl içinde öyle bir geliştirmiş ki anlattıklarında inanmadım.

Meslek lisesi bitirip 7-8 yıl içinde 2 dil bilen, holding laboratuvarlarının tamamından sorumlu biri haline gelmişti.

Sohbet etme fırsatım olduğunda çalış ve öğren diye öğüt verirdi.

Ben daha 2 yıllık kötü bir okulu bitiremeden £ patladı gitti. Kimya sektörü acayip daraldı. Mesleğimi icra edemiyorum.

Keşke 2 yıllık kötü bir okula gitmek yerine çalışıp deneyim kazanmaya devam etseydim. Şu an başka bir yerde olurdum.

Bundan ötürü 2 yıllık okullar ile vaktiniz kaybetmeyin. 4 yıllığa abanın.

Öncelikle merhaba. Meslek lisende 9. sınıfım alanım endüstriyel otomasyon teknolojileri. Bilenler varsa sormak istediğim önemli şeyler var.
1. meslek lisesinde normal dersler ileride kalkıyor galiba 12.sınıfta staj var vs. benim bildiğim. Eğer öyle ise üniversiteye gitmek çok zordur, şimdi ben meslek lisesinden mezun olup işe başlayabilir miyim? Üniversiteye gitmem mi gerek ya da gitsem ne olur?
2. eğer mezun olup direkt işe girebiliyorsam maaşım yaklaşık ne kadar olabilir, yoksa zor mu iş bulurum? Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler.

Benimle aynı bölümü okuyorsun ben mezun oldum bu sene.

Üniversite sınavında daha fazla zorlanacaksın fakat iş bulman Anadolu lisesinden mezun olmuş birine göre daha kolay olacak. 12. sınıfta staja gideceksin yaptığın staj yerine göre aldığın parayla dershaneye gider arayı kapatırsın. Gittiğin meslek lisesi ile alakalı üniversiteye gidersen kazanacağın miktarda artar.

Üniversite sınavında daha fazla zorlanacaksın fakat iş bulman Anadolu lisesinden mezun olmuş birine göre daha kolay olacak. 12. sınıfta staja gideceksin yaptığın staj yerine göre aldığın parayla dershaneye gider arayı kapatırsın. Gittiğin meslek lisesi ile alakalı üniversiteye gidersen kazanacağın miktarda artar.
Teşekkürler.

Geri
Yukarı