İş yerine dava nasıl açılır?

Marcoess

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, 29 Ekim de motor kazası yaptım ve sag kolum kırıldı. Rapor aldım ancak iş yeri artık işimize yaramasın dedi ve istifa yazmamı istedi ben de yazmadım.
6 aydır orada çalışıyorum ama 3 aydır sigortalıyım o zaman zor kullanırız bizde vs tarzı şeyler diyorlar. Hırsızlık vs suçlarız gibisinden.
Şu an ne yapmam lazım? Cidden bilmiyorum. Kolum kırıldıgından beri 1.5 ay oldu hiç maaş vermediler SGK da vermedi çünkü en az 90 gün dolması lazımmış benim 88 gün maaşımı ayın 16'sında vermeleri gerekirken hep düzensiz verdiler bazen ay sonu bile oldu.

Ben nasıl dava açılır bilmiyorum, cebimde sadece son 3000TL var. Kolun kırık diye basit bir yerde bile çalışamıyorum.
Adalet sarayına mı gitmem lazım ya da ne bileyim site falan araştırdım bulamadım. Rica etsem biri yardımcı olabilir mi bana?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk öncelikle geçmiş olsun. Tanıdığınız avukat falan varsa ucuza kapatırsınız ama 3000 TL olacağını düşünmüyorum.

Yapacağınız şey avukata başvurmak. Ama paranız olmadığı için bir şey diyemeyeceğim.
CİMER'e verirseniz belki iş yapabilir. Ama çok zor.

Merhaba, 29 Ekim de motor kazası yaptım ve sag kolum kırıldı. Rapor aldım ancak iş yeri artık işimize yaramasın dedi ve istifa yazmamı istedi ben de yazmadım.
6 aydır orada çalışıyorum ama 3 aydır sigortalıyım o zaman zor kullanırız bizde vs tarzı şeyler diyorlar. Hırsızlık vs suçlarız gibisinden.
Şu an ne yapmam lazım? Cidden bilmiyorum. Kolum kırıldıgından beri 1.5 ay oldu hiç maaş vermediler SGK da vermedi çünkü en az 90 gün dolması lazımmış benim 88 gün maaşımı ayın 16'sında vermeleri gerekirken hep düzensiz verdiler bazen ay sonu bile oldu.

Ben nasıl dava açılır bilmiyorum, cebimde sadece son 3000TL var. Kolun kırık diye basit bir yerde bile çalışamıyorum.
Adalet sarayına mı gitmem lazım ya da ne bileyim site falan araştırdım bulamadım. Rica etsem biri yardımcı olabilir mi bana?

İş mahkemelerine giderek dava açabilirsin. İmkanın varsa önce bir avukata danış, yoksa gidip diklekçe vererek dava açabilirsin. Dosya masrafı 350 TL civarı yanlış hatırlamıyorsam. SGK girişini geç yapmanı kanıtlarsan, kaza yaptığını kanıtlarsan onları kanırtırsın. Durumu CİMER'e yazarak bu durumun kayıt altına alınmasınıda sağlayabilirsin. Eğer sen CİMER'e seni hırsızlıkla suçlarız gibi tehdit ettiklerini yazarsan, sonrasında yapsalar bile yalan olduğu kanıtlanabilir. Çünkü o zaman derler ki "Neden zamanında bildirmediniz?".

Bizede durumu ara ara bildir lütfen.

6 aydır orada çalışıp 3 aydır sigortalı olduğunu ispatlayabilirsen o iş yerine çok fena yaptırımı olur.
Eğer ispatlayabiliyorsan öncelikle SGK'ya şikayet etmelisin kanıtlarla birlikte. (Bağlı bulunduğun SGK il müdürlüğüne yazılı dilekçe vermen gerekir)
ALO 170 hattını da kullanabilirsin.
SGK'den şirketi incelemeye heyet gidiyor, sigortasız çalıştırdığına dair kanıtlar bulunması halinde ağır cezalar veriliyor şirkete. Bununla ilgili kanıtın varsa şikayetinin olacağını söylemen bile iş yerinin sana yardımcı olması için bir sebep olur.

Dava dilekçesi hazırlayıp iş mahkemesine ya da Asliye Hukuk Mahkemesine başvuracaksın. Bu süreç çok uzun sürecek ve sabırlı olacaksınız.
Bu tarz durumlarda genelde çabuk sonuçlanabiliyor, ayrıca işe iade davası falanda açman mümkün. Ama şu işe giriş tarihinden sonra sigorta yaptıklarına dair şikayet en önemlisi. Onu dava dosyasına ekleyip kanıtlayabilirsen çok iyi olur.

İşverenler'in acımasızlığı cidden çok kötü. Türkiye'de işveren 3 kuruş veriyorsa senin suyunu sıkıp sıkıp çekecek. İşyerlerinin cidden denetlenmesi şart bende bir depoda çalışırken belimi sakatladım 1. hafta gelemedim ama belim düzelmedi 2. haftada çıkardılar işimize yaramazsın diye.

İşçi davaları genel olarak uzun sürüyor ancak haksız bile olsanız çoğunlukla mahkeme sizden taraf oluyor. Dava açtığınızda da kafadan en az 2 yılı gözden çıkartmanız lazım sonuç için. Herhangi bir avukatla görüşmeniz yeterli çevremde bu tarz sorun yaşayan fazlasıyla var genelde avukat davayı kazandıktan sonra ücretini size ödenecek tazminattan alıyor dosya masrafı vs veriyorsunuz.

Bu tehditleri yazılı alabilirsen mahkemede çok işine yarar mahkemeler genelde bu tarz davalarda işçi yanındadır Sigorta'nın da 3 ay geç yapıldığını da kanıtlarsan mahkeme de 1 darbe daha yer ve iş verenin tehditleride bir suça giriyor süründürebilirsin.

Kesinlikle bir avukata başvurmanız gerekmekte. Annem iş kazasından dolayı bedensel engelli kaldı ve 3.5 senedir dava sürecimiz devam ediyor. Eninde sonunda sonuçlanır. Arkadaşların dediği gibi çok sabırlı olmanız lazım ve her şeyi belgeleyip söylediğiniz şeyleri kanıtlamanız gerekmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı