İşi bırakıp yayın açmalı mıyım?

Alfirk

Kilopat
Yaşım 24, üniversite ve askerlik bitti. Bu yaşıma kadar PC, oyun, yemek, uyku döngüsü vardı. İstediğim gibi serbest uyur, kalkar dışarı çıkardım.

Pazartesi günü bir sanayi fabrikasında ilk defa iş başı yaptım. Bugün dört gün oldu. Fiziksel olarak sadece sabah erken kalkma zor, iş çok zor değil.

Ama zihinsel olarak biraz yorgun ve kötüyüm. Her gün erken kalkmak mecburiyet baskısı çok kötü.

İşi bırakıp Twitch'ten yayın yapmayı düşünüyorum. Mecburiyet baskısı olmadan hem evde olup hem iş yaparım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşım 24, üniversite ve askerlik bitti. Bu yaşıma kadar PC, oyun, yemek, uyku döngüsü vardı. İstediğim gibi serbest uyur, kalkar dışarı çıkardım.

Pazartesi günü bir sanayi fabrikasında ilk defa iş başı yaptım. Bugün dört gün oldu. Fiziksel olarak sadece sabah erken kalkma zor, iş çok zor değil.

Ama zihinsel olarak biraz yorgun ve kötüyüm. Her gün erken kalkmak mecburiyet baskısı çok kötü.

İşi bırakıp Twitch'ten yayın yapmayı düşünüyorum. Mecburiyet baskısı olmadan hem evde olup hem iş yaparım.
Yayınları açın ama işten ayrılmayın. Öyle her yayın açan aniden 30K izlenmelere ulaşmıyor. 1-2 sene sonra başarılı olursanız bırakabilirsiniz.

Erken kalkma döngüsüne zaman içinde alışabilirsin ancak, Twitch gibi köklü bir platform'un tekel isimleri varken tutunma ihtimaliniz epey düşük. Yanlış anlamayın heves kırmıyorum, isterseniz başlayabilirsiniz ancak tutunamazsanız işinizden de olacaksınız bu ihtimali gözden geçirin. Bir yandan yayın açma isteğiniz de varsa, yan iş gibi hem çalışıp hem hobi olarak yayın açabilirsiniz.

Erken kalkma döngüsüne zaman içinde alışabilirsin ancak, Twitch gibi köklü bir platform'un tekel isimleri varken tutunma ihtimaliniz epey düşük. Yanlış anlamayın heves kırmıyorum, isterseniz başlayabilirsiniz ancak tutunamazsanız işinizden de olacaksınız bu ihtimali gözden geçirin.
Elraenn veya Jahrein gibi isimler olduğu sürece zor gibi. Ama Maxmarine gibi kendi kitlesine hitap eden başarılı bir yayıncı olursa neden olmasın? Ama bence yine de bu dönemde giderleri karşılamaz Twitch.

Elraenn veya Jahrein gibi isimler olduğu sürece zor gibi. Ama Maxmarine gibi kendi kitlesine hitap eden başarılı bir yayıncı olursa neden olmasın? Ama bence yine de bu dönemde giderleri karşılamaz Twitch.
Doğru, kendi kitlesini oluşturursa bir şekilde yayınını açıp döngüye sokabilir. Ancak sizin de deyindiğiniz gibi, anında oluşmayacak o kitle en az 1-2 sene ara vermeden yayın açması lazım. Hem bugün gelen izleyici yarın gelmeyebilir, bunları göz ardı etmemesi gerek. Ortak fikir olarak, yayın açma isteği varsa hobi olarak yapabilir işinin yanında.

Daha önce hiç çalışmadınız mı? Ben 15 yaşındayım her yaz çalışmaya gidiyorum yorulmuyorum sen 4 günde yorulmuşsun. Twitch'ten yayın yapıp para kazanacağın ne malûm? O kadar kolay olsa kimse çalışmazdı zaten.

İstersen deneyebilirsin. Tutup tutmayacağı Allah´a kalmış. Sadece işi bırakıp Twitch´e yönelmeni tavsiye etmiyorum çünkü bu sefer hem tutmazsa, hem de işini bırakırsan ortada kalabilirsin. İşten arta kalan boş zamanlarında yayın açabilirsin. Son olarak tutsa bile uzak gelecekte Twitch´e ne olur, Twitch yayıncılarına ne olur bilinmez. Bu nedenle bir insanın kaderini Twitch gibi bir platforma ipotek etmesini pek sağlıklı bulmuyorum.

Geri
Yukarı